Grzyby i ich wpływ na zdrowiePixabay / cocoparisienne

Nie wszystkie jadalne grzyby są zdrowe. Specjaliści nie mają złudzeń - całkiem bezpieczne będą jedynie 4 gatunki

Borowiki oraz inne grzyby niejednokrotnie potrafiły przyprawić nas o szybsze bicie serca. Przysmaki prosto z leśnego runa idealnie sprawdzają się podczas kulinarnych przygód. Okazuje się, że nawet jadalne odmiany bywają niezdrowe. Jakie grzyby są najlepsze?

Wyborne grzyby, a w szczególności pyszne borowiki przyciągają do lasów prawdziwe tłumy. Nie da się ukryć, że najlepiej smakują te które zbierzemy samodzielnie. Warto dokładniej przyjrzeć się składnikom odżywczym, które się w nich znajdują. Niektóre grzyby są zdecydowanie zdrowsze od pozostałych. O jakich gatunkach mowa?

Stało się, dosłownie przed chwilą zostało wycofane. Nie używaj do gotowania ani smażenia pod żadnym pozoremStało się, dosłownie przed chwilą zostało wycofane. Nie używaj do gotowania ani smażenia pod żadnym pozoremCzytaj dalej

Czy borowiki są dobre dla naszego zdrowia?

Przeważnie zajadając grzyby skupiamy się głównie na ich walorach smakowych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że część odmian dostarcza nam więcej wartościowych składników odżywczych. Istotne jest również ich odpowiednie przygotowanie.

Grzyby w swoich ścianach komórkowych zawierają chitynę. Związek ten jest podobny do celulozy i ludzki organizm go nie przyswaja. Pomocne okazuje się rozdrabnianie i przyrządzanie w wysokiej temperaturze. Jednak nie wszyscy powinni jadać grzyby. Do tego grona można zaliczyć kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci do lat siedmiu oraz osoby z chorobami układu pokarmowego. Jakie grzyby są najzdrowsze?

Dzisiaj grzeje:

  1. Kamila zajrzała do lodówki w Biedronce. Długo stała jak wryta, mogła zrobić tylko jedno
  2. W TVN zdradzili wszystko. Wyszła cała prawda na temat zamknięcia kraju i granic. Straszne
  3. Zapłacił za kiełbasę banknotem 500 zł. Ekspedientka wydała 490 zł reszty, zamarła odkrywając prawdę o banknocie

Grzyb grzybowi nierówny

Niektóre grzyby są znacznie zdrowsze od pozostałych. Wśród nich możemy wyróżnić boczniaki, które zawierają lowastatynę. Odpowiada ona za redukcję złego cholesterolu. Ponadto w ich wnętrzu znajduje się beta-glukan. Wpływa on pozytywnie na odporność i niszczy niektóre z komórek nowotworowych. Smakowite kurki są bogate w ß-karoten i tiaminę. Mają one również właściwości bakteriobójcze. Z kolei borowiki są bogate w selen i tryptofan. W ich wnętrzu znajdziemy też witaminy z grupy B. Nawet niepozorne pieczarki posiadają składniki zmniejszające poziom stresu. Nie da się ukryć, że warto jadać te grzyby.

Są w każdym Lidlu i Biedronce. Uważajcie, eksperci biją na alarm, ważne ostrzeżenieSą w każdym Lidlu i Biedronce. Uważajcie, eksperci biją na alarm, ważne ostrzeżenieCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. Lidl natychmiastowo wycofuje hitowy produkt. Może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu
  2. Nowotwór, który można wyczuć palcami. Co roku w Polsce diagnozuje się ponad 2 tysiące przypadków
  3. Sok z buraka wspaniale wzmacnia organizm. Niweluje całą listę zagrożeń, Tomasz pokazał, jak go zrobić
  4. Karolina Szostak "niknie w oczach". Sama skóra i kości, jest na kontrowersyjnej diecie
  5. 7 dni piła wodę po ogórkach kiszonych. Osłupiała już 2 dnia widząc nieziemski rezultat
  6. Nikt nie wierzył w powodzenie pary karłów. Jak wyglądają teraz ich dzieci?

Źródło: Onet Zdrowie

Po ciekawe treści kulinarne zapraszamy również na naszego Instagrama

Następny artykuł