Borowiki z domowego zaciszaScena z filmu zamieszczonego na YouTube na kanale HomeGrownPorcini

Szykuj się na ogromne zbiory borowików w środku zimy. Możesz je bowiem uprawiać w doniczce

Borowiki uznawane są za jedne z najbardziej smakowitych grzybów. Przepyszne leśne specjały możemy samodzielnie wyhodować we własnym domu. Takie rozwiązanie z pewnością idealnie sprawdzi się zimą. Borowiki w doniczkach robią prawdziwą furorę.

Nie da się ukryć, że borowiki są przepyszne i wielu grzybiarzy udaje się do lasów z nadzieją na ich znalezienie. Jeżeli na nie natrafimy mogą one stać się podstawą do domowej hodowli króla polskich lasów. Mało kto spodziewałby się, że borowiki zimą są w zasięgu ręki.

Wskazano 3 najzdrowsze produkty świata. Niedowierzanie, ale nie ma wśród nich ogórków kiszonych ani burakówWskazano 3 najzdrowsze produkty świata. Niedowierzanie, ale nie ma wśród nich ogórków kiszonych ani burakówCzytaj dalej

Borowiki z doniczek we własnym domu

Wielbicieli grzybów takich jak borowiki nie trzeba długo szukać. Niestety, w lasach niekiedy wyjątkowo trudno natknąć się na te grzyby. Kiedy uda nam się je zebrać, wówczas warto zachować dwa dorodne okazy. Za ich sprawą możemy uprawiać borowiki w doniczkach.

Okazuje się, że sposób na domowe borowiki jest banalnie prosty. Został on opublikowany na YouTube na kanale HomeGrownPorcini. Właśnie stamtąd pochodzi zdjęcie borowików wykorzystane powyżej, Jakie składniki wykorzystamy do stworzenia hodowli?

 • dwa spore borowiki (najlepiej stare)
 • 50 g świeżych drożdży
 • 4 l niechlorowanej wody (przyda się deszczówka)

Na początku borowiki mielimy w maszynce. Nie powinniśmy ich wcześniej myć. Układamy je w dużym pojemniku i wzbogacamy o drożdże i wodę. Po wymieszaniu przykrywamy borowiki z dodatkami ściereczką i stawiamy w ciemnym miejscu.

Dzisiaj grzeje:

 1. Miękkie, soczyste i jednocześnie wyraziste w smaku schabowe. Sprytna sztuczka polega na posmarowaniu schabu uwielbianą przyprawą
 2. Od wtorku całkowity lockdown, ludzie nie mogą wyjść z domu. Kolejny kraj podjął trudną decyzję
 3. Podbijające kubki smakowe masło w sklepie Gessler kosztuje 120 zł za 200 gram. Cennik produktów u gwiazdy zaskakuje

Świeże borowiki nawet zimą

Borowiki z dodatkiem wody i drożdży powinny leżeć w zacienionym miejscu przez około 2 tygodnie. Po tym czasie dolewamy jeszcze 10 litrów wody. Mieszankę wylewamy tam gdzie chcemy, aby wyrosły borowiki. Najlepiej sprawdza się doniczki.

Niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniego podłoża, w którym będą rosły borowiki. Do ziemi w doniczce warto dodać odrobinę igieł, liści i kory drzew. Powinna ona przypominać ściółkę leśną. W dobrych warunkach borowiki powinny pojawić się już po dwóch tygodniach.

Nie da się ukryć, ze takie rozwiązanie może przypaść do gustu smakoszom, którzy chcieliby zajadać borowiki również zimą. Idealnie sprawdzą się jako dodatek do najróżniejszych dań. Zupy i sosy z pewnością będą niezwykle pyszne.

Powyższy przepis potwierdza, że borowiki domowej hodowli nie są niczym trudnym. Wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków i wyborne grzyby zagoszczą w naszym domostwie. Czy wypróbujesz ten sposób na własne borowiki?

Każdy myśli, że roślina jest zwykłym chwastem. Tymczasem zmienia smak rosołu lepiej niż najdoskonalszy przepis GesslerKażdy myśli, że roślina jest zwykłym chwastem. Tymczasem zmienia smak rosołu lepiej niż najdoskonalszy przepis GesslerCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

 1. Ukryte ofiary epidemii koronawirusa. Nie zobaczymy ich w dobowych statystykach, umierają pozostawieni bez pomocy
 2. Każdy pamięta utwór z filmu "Niekończąca się opowieść". Wiemy jak wygląda Limahl i z czym powraca na scenę po latach
 3. Jesienią pijasz tylko warzywne soki? Ogromny błąd, stokroć lepszy jest sok jabłkowy, posiada zdumiewające zalety
 4. Używasz folii aluminiowej do pieczenia albo pakowania jedzenia? Popełniasz nieodwracalny w skutkach błąd
 5. 3 tricki i porada Gessler sprawią, że sałatka jarzynowa będzie jeszcze lepsza w smaku. Nie przestaniesz jej jeść
 6. 14 owczarków niemieckich otoczyło małą dziewczynkę. Ojciec wszystko nagrał
 7. Policja ścigała ciągnik napakowany ludźmi. Nie do wiary, kim był jeden z nich

Źródło: Genialnie; YouTube/HomeGrownPorcini

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł