BurakiKadr z programu Interwencji stacji Polsat

W Lidlu pojawią się buraki, o których mówi cała Polska. Popularność zyskały dzięki zdumiewającemu wyglądowi

Buraki rolnika spod Łęczycy wzbudziły niemałe zainteresowanie w mediach. Krzywe i nieidealne były produktem ciężkim do sprzedaży. Wszystko z uwagi na obowiązujące normy. Uprawa z około 50 hektarów ziemi mogła pójść na stracenie. Jak się jednak okazuje, nieidealne buraki będą do kupienia w Lidlu już od poniedziałku 18 stycznia.

Buraki to wyjątkowo drogocenne warzywo, które kupimy w praktycznie każdym sklepie. Zazwyczaj są one o określonym kształcie i wielkości. Sprawa wygląda inaczej, jeśli chodzi o buraki z uprawy Mieczysława Miszczaka spod Łęczycy. Jego zbiory okazały się nieidealne. Buraki dalekie były od wyśrubowanego normami kształtu, który obowiązywał rolnika w trakcie sprzedaży towaru.

- W dyskontach obowiązuje standaryzacja produktów, która takie jak u mnie krzywe warzywa z obrotu wyklucza. Przemysł też takich nie chce, bo nie ma sposobu na ich odpowiednią maszynową obróbkę. Gdy zawiozłem trochę korzeni na rynek hurtowy w Łodzi, właściciele warzywniaków też się dziwili, dlaczego buraki takie zakrzywione i kupować nie chcieli – wyjaśniał rolnik.

Apel na temat dramatycznej sytuacji obiegł całą Polskę. Na szczęście sytuacja ma szczęśliwy finał. Dowiadujemy się, że plony zostaną uratowane. Tak samo, jak ciężka praca rolnika. Sieć sklepów Lidl Polska kupi od niego wykrzywione buraki. To decyzja zachowana w duchu "zero waste".

Buraki, o których mówiła cała Polska

Sprawa rolnika Mieczysława Miszczaka spod Łęczycy nabrała rozpędu po jego udziale w programie "Interwencja". Podczas swoich zbiorów zauważył, że buraki wyglądają nie tak, jak powinny.

Pilnie wycofują ze sprzedaży. Zagrożone przede wszystkim dzieci, konsekwencje zjedzenia produktu mogą być fatalnePilnie wycofują ze sprzedaży. Zagrożone przede wszystkim dzieci, konsekwencje zjedzenia produktu mogą być fatalneCzytaj dalej

- Są krzywe, takie znaki zapytania, różności, dziwactwa. Jak dwa się złoży, to wychodzi takie ładne serce. Mam podpisaną umowę z odbiorcą, ale towar musi spełniać normy - powiedział w rozmowie z programem. Sprawa była na tyle poważna, że dotyczyła zbiorów z 50 hektarów. To wydarzenie zwiastowało stracenie towaru. Każdy produkt, który chce się sprzedać dalej, musi spełnić określone normy. Buraki rolnika spod Łęczycy ich nie spełniały.

- Wszystkie buraki są krzywe. Nie nadają się do odbioru: ani do handlu na marketach, ani do przetwórni. Powinny być prostej jakości w kalibrze od 3 do 6 centymetrów. Mamy umowę do sieci marketów na poszczególne miesiące i dostawy tego buraka. Nie wiem, jak to będzie, jeśli chodzi o ewentualne kary - przekazał Piotr Galent, odbiorca buraków.

Decyzja Lidla pomoże ominąć zmarnowanie się żywności

- O sprawie Pana Mieczysława Miszczaka dowiedzieliśmy się z mediów. Zgłosiliśmy się do rolnika z propozycją zakupu niedoskonałych warzyw. Wierzymy, że klienci mimo to wykorzystają buraki w kuchni i w ten sposób wspólnymi siłami unikniemy zmarnowania buraków - powiedziała Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska.

Nieidealne buraki znajdziemy w Lidlu w cenie 0,99 zł za kilogram. Decyzja sieci ucieszyła rolnika i jak sam podkreśla, to dla niego ogromna ulga. Niestety, gdyby nie Lidl, mnóstwo towaru by się zmarnowało. Poza kształtem buraki zawierają wszystkie cechy tego warzywa. Buraki są pełne swoich typowych, drogocennych właściwości. Ich prozdrowotny charakter pozostaje bez zmian. W tym artykule pisaliśmy o domowym przepisie na kiszone buraki. Jeśli zastanawiacie się, co jeszcze warto przygotować w domu, idealnym wyborem będzie zakwas z buraków. Na jego temat pisaliśmy tutaj.

- Cieszę się, że mój apel medialny został wysłuchany i Lidl zdecydował się na zakup warzyw. To dla mnie spora ulga. W przyszłym tygodniu moje gospodarstwo zapewni dostępność buraków w sklepach sieci Lidl na terenie całej Polski. Wierzę, że współpraca z dużymi sieciami handlowymi to szansa na rozwój małych i średnich gospodarstw – dodaje rolnik.

Zdjęcie wykorzystane w artykule to kadr z programu "Interwencja" emitowanego przez stację Polsat.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: farmer.pl;rolnikinfo.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Zobacz nasz najnowszy, smakowity przepis:

Następny artykuł