Buraki mają ogromną mocpexels.com/Nick Collins

Nasze babcie miały racje. Rewelacyjny, stary i sprawdzony składnik diety. Musisz jednak uważać

Buraki towarzyszą nam od wielu wieków, a babcie przez lata dawały nam je w różnych postaciach. Są wyjątkowo zdrowym warzywem o czym wiele osób ciągle nie wie. Mają jednak jeden aspekt, przez który trzeba uważać przy spożyciu.

Buraki są popularnym i trochę niedocenionym warzywem. Mało kto tak naprawdę zdaje sobie sprawę, jak bardzo cenne mogą być dla zdrowia i samopoczucia. Babcie dawały nam je do jedzenia przy każdej możliwej okazji i miały racje. Należy jednak zachować odpowiednią dozę ostrożności.

Zaskakujący produkt, który może uchronić Twoje zdrowie. Zdrowszy od czosnku, ogórków kiszonych i zakwasu z buraków razem wziętychZaskakujący produkt, który może uchronić Twoje zdrowie. Zdrowszy od czosnku, ogórków kiszonych i zakwasu z buraków razem wziętychCzytaj dalej

Buraki pozwolą zachować ci zdrowie na długo

Charakterystyczne, krwisto-czerwone warzywo jedzone jest w najróżniejszych postaciach. Ludzie przyrządzaj z niego zupy, sałatki, kiszonki czy soki. Jeśli do dzisiaj często jadasz buraczane produkty, ponieważ babcia cię do tego namawiała, rób tak dalej. Warto zachować jednak pewną ostrożność.

Zdecydowanie najzdrowszą formą jedzenia buraków jest picie soku ze świeżych warzyw. Podgrzewanie ich degraduje nawet 60% pozytywnie działających substancji. O jakich związkach dokładnie mowa?

Za największe prozdrowotne działanie odpowiadają przeciwutleniacze, które są bardzo delikatne i szybko niszczeją w wysokiej temperaturze. Duża ilość antyoksydantów wpływa na wygląd skóry, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Duża ilość witamin z grupy B łagodzi napięcie psychiczne, zmniejsza objawy nerwicy czy depresji.

Dzisiaj grzeje:

  1. Najłatwiejsze ciasto "minutka". Wymieszaj wszystko i upiecz, efekt powalający
  2. Tragiczny finał podróży łodzią. Wszystko zatonęło, ratował się kto mógł na otwartej wodzie
  3. Zostało ci mięso z rosołu? Cudownie, zrobisz z niego najlepszy farsz do pierogów

Dużo mówi się o burakach w kontekście krwi. To nie żelazo jednak powoduje wzmożoną produkcję krwi - minerału tego jest wszak w nich wyjątkowo mało. Witamina B odpowiada za ich krwiotwórcze działanie, a także pozytywnie działa na układ krwionośny.

Witamina B pozwala także wyregulować cykl dobowy, a sen będzie znacznie twardszy i regenerujący niż zwykle. Wystarczy jedna szklanka, aby po kilku tygodniach stosowania zauważyć znaczną różnicę w samopoczuciu.

Warto także zauważyć, że to burgundowe w kolorze warzywo świetnie działa na kondycję wątroby. Jeśli więc często lubisz sobie pofolgować i nie dbasz za bardzo o swoją dietę, twoja wątroba może być w słabej kondycji. Wystarczy regularnie je jeść, a szybko zauważysz sporą różnicę.

Częste jedzenie buraka może zmniejszyć ryzyko zachorowania na przeziębienie lub grypę, ponieważ wspaniale wzmacnia system odpornościowy ludzkiego organizmu. Wszystko za sprawą dużej ilości witaminy C, która wzmacnia układ immunologiczny i pozwala zwalczyć największe nawet choroby.

Warto jednak powściągnąć swoje zapędy i nie jeść buraków zbyt dużo na raz. Wywołują one bowiem efekt przeczyszczający, co skutecznie może odrzucić niejednego człowieka.

Jest jeszcze jeden duży plus tego ciekawego warzywa. Duża ilość błonnika z buraka pozwala oczyścić układ pokarmowy z zalegających zalegających, a także przyspieszyć przemianę materii, co powoduje gubienie zbędnych kilogramów.

Kuroń zdeklasował Gessler przepisem na gołąbki. Królowa gastronomii może przecierać oczyKuroń zdeklasował Gessler przepisem na gołąbki. Królowa gastronomii może przecierać oczyCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. ZUS wstrzymał bardzo ważną usługę. Terminu jej wznowienia zakład niestety nie podał
  2. Jeszcze tylko 4 dni. Pieniądze dostaną tylko ci sprytni, którzy zdążą na czas
  3. Woda po gotowanych ziemniakach jest niezwykle drogocenna. Przenigdy jej nie wylewaj
  4. Ulepszony i jeszcze skuteczniejszy syrop z cebuli. Jego moc potęgują nietypowe dodatki
  5. Udało się. Zdobyliśmy najprostszy i najzdrowszy przepis na barszcz kiszony bez gotowania, wszyscy powinni go poznać
  6. Jak zakażenie COVID-19 wpływa na zdrowie najmłodszych pacjentów? Polski ekspert komentuje
  7. Wypadek rządowego samochodu w Warszawie, w środku był ochraniany polityk. Na miejscu natychmiast zjawiły się służby

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl

Zapraszamy również na naszego Instagrama

Następny artykuł