Ceny poszły w góręskyjo, Getty Images

Wejdziesz do sklepu i będziesz przecierał oczy ze zdumienia. Ceny 1 produktu poszybowały w górę

Ceny w sklepach spożywczych uległy nagłej zmianie, wszystko przez jeden nowy podatek. Rząd wprowadził tak zwany podatek cukrowy, który w założeniu ma uzdrowić polskie społeczeństwo z plagi otyłości i cukrzycy. Jego efekty widać już od początku roku, ponieważ ceny napojów drastycznie podwyższyły się.

Ceny w sklepach spożywczych od lat sukcesywnie rosną - nałożyło się na to mnóstwo czynników, w tym rosnąca inflacja czy nowe podatki. Tegoroczne podwyżki cen są spowodowane głównie tym ostatnim - rząd wprowadził nowy podatek cukrowy. Na czym on polega?

Podatek cukrowy to opłata od napojów słodzonych oraz energetyzujących, która ma zmienić nawyki żywieniowe Polaków. Wiele ludzi uważa jednak, że podatek ten został wprowadzony w celu zreperowania budżetu całego państwa.

Ceny napojów uległy tragicznej zmianie

Butelka coli do obiadu z pewnością stawała każdego dnia w wielu polskich domach. Od 1 stycznia wszystko prawdopodobnie uległo zmianie, gdyż Polacy zauważyli, że ta sama butelka kosztuje teraz znacznie więcej. Jak wygląda podwyżki w porównaniu do zeszłorocznych cen?

Jak czytamy na portalu wp.pl cena Coca-Coli w internetowym sklepie Biedronki skoczyła z 4,35 zł do 6,29 zł za butelkę o pojemności 1,75 litra. Jest to więc naprawdę spora podwyżka, która sprawi, że wiele ludzi zwyczajnie przestanie kupować słodzone napoje w sklepach.

Onet ostrzega. Chodzi o psujący smak mizerii błąd, dotyczący przygotowania ogórkówOnet ostrzega. Chodzi o psujący smak mizerii błąd, dotyczący przygotowania ogórkówCzytaj dalej

Mnóstwo ekonomistów wskazuje, że ceny napojów wzrosną o około 40% względem zeszłego roku. Co ciekawe, czytelnicy wp.pl wskazują portalowi o absurdalnych sytuacjach, jakie mają miejsce w niektórych osiedlowych sklepach.

Czytelnicy informują o możliwości zakupu dwóch identycznych butelek coli zero, lecz z dwoma różnymi cenami. Jedna kosztuje 4,35 zł, a druga 6,29 zł. Taka sytuacja jest prawdopodobnie wynikiem wystawienia coli z dwóch różnych dostaw, z której jedna była jeszcze z zeszłego roku.

Podatek cukrowy może wynieść maksymalnie 1,20 złotych w przeliczeniu na jeden litr napoju. Produktu zawierające taurynę lub kofeinę obłożone są dodatkową opłatą, wynoszącą 0,10 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju. Z opłat zwolnione są napoje izotoniczne oraz takie, w których składzie jest przynajmniej 20% soku warzywnego lub owocowego.

Poszukujesz doskonałych przepisów na kotlety schabowe? Zajrzyj do tego artykułu, z którego dowiesz się jak zrobić je po staropolsku. Tutaj opisujemy przepis Ewy Wachowicz.

Nowe ceny wywołują szok i niedowierzanie w wielu Polakach. A jakiego zdania jesteś ty - jest za wprowadzeniem nowego podatku, czy uważasz to za zbędne obciążenie? Daj nam znać co o tym sądzisz w komentarzach.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: finanse.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł