Chipsypixabay.com/Wounds_and_Cracks

Nigdy nie wyrzucaj obierek z marchewki czy ziemniaków. Zrobisz z nich chrupiące chipsy

Chipsy warzywne charakteryzują się prozdrowotnymi właściwościami. Przy okazji świetnie wpisują się w ruch zero waste. Idealnie sprawdzą się te z obierek po warzywach, które wcześniej wykorzystaliśmy do przyrządzenia pożywnego obiadu. Jesteśmy w zrobić z nich chrupiącą przekąskę, która dostarczy nam drogocennych składników odżywczych. Zachęcamy zatem do niewyrzucania obierek po marchewkach, ziemniakach czy burakach.

Chipsy uznawana są za przekąskę średniej jakości. Szczególnie z uwagi na wysoką zawartość wzmacniaczy smaku oraz chemicznych substancji. Skład pozostawia często wiele do życzenia i powoduje, że chipsy nie służą naszej kondycji zdrowotnej.

Istnieje dzisiaj wiele alternatyw na przygotowywanie klasycznych posiłków w lżejszych wersjach. Konsument w dzisiejszych czasach charakteryzuje się wysokim stopniem świadomości na temat tego, co nakłada na talerz. Zależy nam zatem na spożywaniu jak najzdrowszych posiłków, a co więcej, nienadrabiania dziennych kalorii zbędnymi przekąskami czy słodyczami.

Do przyrządzenia domowych chipsów wykorzystamy różnego rodzaju warzywa w zależności od naszych prywatnych preferencji. Dodatkowo możemy je wzbogacić o ulubione przyprawy, które nadadzą chipsom smakowitego aromatu.

Chipsy warzywne znane są ze swoich prozdrowotnych właściwościach

O tym, że słone przekąski są naprawdę szkodliwe, pisaliśmy w tym artykule. Eksperci od lat alarmują, żeby ograniczyć spożywanie produktów przetworzonych, a szczególnie tych wzbogaconych o barwniki i sztuczne składniki.

Lidl w trybie pilnym wycofuje niebezpieczny produkt spożywczy. Lepiej natychmiast go zwrócić, zagraża zdrowiuLidl w trybie pilnym wycofuje niebezpieczny produkt spożywczy. Lepiej natychmiast go zwrócić, zagraża zdrowiuCzytaj dalej

Co więcej, jesteśmy w stanie przygotować je z każdego rodzaju warzyw, a te mimo obróbki termicznej zachowają swoje właściwości odżywcze. W codziennej diecie niesamowicie ważna jest odpowiednia podaż warzyw i owoców. Przyrządzenie takiej przekąski może nam ułatwić zadbanie o odpowiednią ilość drogocennych składników w codziennej diecie.

Do mycia warzyw najlepiej zastosować metodę dwufazową. Pierwsza faza to 3-minutowa kąpiel wybranych warzyw w kwaśnej wodzie. Na 3 litry wody należy dolać pół szklanki octu winnego. Nie zapominajmy również o dokładnym wyszorowaniu szczoteczką ich skórek, które mogą być zabrudzone od ziemi.

Druga kąpiel nazywana jest alkaliczną. Na 1 litr wody dodajemy 1 łyżkę sody oczyszczonej. Przygotowane warzywa kąpiemy przez kolejne 3 minuty. Na sam koniec płuczemy je pod bieżącą wodą. Tak umyte idealnie sprawdzą się do przygotowania domowych chipsów.

Przepis na domowe chipsy z obierek po warzywach

Przygotowanie domowych, aromatycznych chipsów zajmie nam około 20 minut. W szybki sposób przygotujemy zdrową przekąskę, która idealnie sprawdzi się na spotkanie ze znajomymi.

Składniki:

  • obierki z 4 ziemniaków, buraków czerwonych, pietruszki lub marchewki
  • 3 łyżki oleju roślinnego
  • ulubione przyprawy

Sposób przygotowania:

Warzywa należy w pierwszej kolejności wyszorować, osuszyć, a następnie obrać. Ważne jest jednak, żeby obierki ułożyć na czystej ściereczce kuchennej. Należy zadbać o to, żeby obierki były wąskie i w miarę równej długości.

Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 stopni, a w tym czasie do dużej miski wkładamy osuszone obierki. Polewamy je olejem, delikatnie mieszając całość.

Następnie przechodzimy do posypania ich ulubionymi przyprawami i ponownego wymieszania, aby wszystkie przeprawy dokładnie obtoczyły każdy obierek. Przyprawione układamy na papierze do pieczenia. Należy jednak zachować pomiędzy nimi odpowiednią odległość, żeby nie nachodziły na siebie.

Jeśli wyjdzie nam za dużo obierków, najlepiej piec je w dwóch turach. Papier z obierkami kładziemy na blaszce do pieczenia i pieczemy przez około 7 minut. Po tym czasie przekładamy je na drugą stronę i pieczemy jeszcze kilka minut. Po wyjęciu ich z piekarnika najlepiej pozostawić do wystudzenia. Zachęcamy równiez do przyrządzenia pieczonych ziemniaków, na które przepis znajdziecie tutaj.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: sprawdzonakuchnia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł