Smażone mięso
Mihaiursea, Getty Images

Co oznacza woda na patelni podczas smażenia mięsa?

Smażenie mięsa może wydawać się banalnie prostą czynnością, która nie wymaga żadnych umiejętności. Prawda jest jednak inna - jeśli widzisz po włożeniu mięsa na gorącą patelnie wodę, to znak, że dodałeś go za dużo. Patelnia zbyt szybko się ochłodziła i mięso nie zdołało zatrzymać w sobie płynów.

Mięso wbrew pozorom jest delikatnym produktem, wobec którego trzeba stosować dość restrykcyjne kroki. Jeśli popełnisz choćby jeden błąd, twoje finałowe danie może okazać się zniszczone - niezależnie czy w efekcie przesuszenia mięsa czy niedogotowania.

Wiele osób przygotowując na przykład sos boloński z mięsem mielonym do makaronu spaghetti, zauważa podczas smażenia dziwny płyn. Widok ten jest dla nich niepokojący, wszak wiele mówi się o wtłaczaniu do mięsa chemii, płynów i innych substancji. Uspokajamy, ponieważ jest to jedynie efekt złej techniki smażenia.

Jak smażyć mięso?

Podstawą jest oczywiście dobrej jakości mięso, które pochodzi z zaufanego sklepu mięsnego. Tanie opcje nie są wskazane, ponieważ w ich składzie często znajdują się tkanki łączne i inne części zwierząt, które oddzielone zostały w trakcie produkcji mięsa oddzielanego mechanicznie.

Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie rzeźnika o zmielenie mięsa bezpośrednio przed zakupem. Gdy będziesz już w domu z kupionym towarem, czas zająć się patelnią. Rozgrzej ją do odpowiednio wysokiej temperatury i wlej na nią odrobinę oleju.

Najbardziej szkodliwe przyprawyNajbardziej szkodliwe przyprawyCzytaj dalej

Pamiętaj, aby mięso wyjąć z lodówki przed smażeniem, aby ociepliło się do temperatury pokojowej. Następnie wrzucaj na rozgrzane naczynie po trochu zmielonego mięsa - dodanie całości może zbyt szybko obniżyć temperaturę i doprowadzić do wydzielenia się wody. Gdy całość osiągnie ładny, brązowy kolor, jest gotowa do dalszej obróbki.

Na naszym portalu znajduje się wiele innych wiadomości, które mogą zaspokoić twoją ciekawość. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy efekty picia cytrynowego napoju zaraz po przebudzeniu. W tym tekście wskazujemy która sieć sklepów jest najtańsza w Polsce.

Mięso

Źródło: Sloniki, Getty Images

Czym jest wyciekający płyn?

Wewnątrz mięsa znajduje się ogromna ilość wody. Większość tego produktu pochodzi z mięśni szkieletowych, które zawierają jej szczególnie dużą ilość. Widać ją szczególnie dobrze właśnie w sytuacji, w której w zły sposób zabieramy się do gotowania.

W tym płynie nie ma żadnych chemikaliów, konserwantów czy wypełniaczy, wbrew powszechnym mitom. Ta woda nie zagraża ona w żaden sposób nikomu, lecz kiedy zaczyna wyciekać z mięsa, to znak, że po całkowitym usmażeniu będzie ono suche i twarde.

Właśnie z tego powodu tak ważna jest odpowiednia temperatura oraz stopniowe smażenie pojedynczych partii mięsa. Choć wymaga to odrobinę więcej pracy i czasu, końcowy efekt będzie o wiele smaczniejszy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: ugotuj.to

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł