Smakosze.pl
Placki ziemniaczane

canva/ ksushachmeister, Getty Images; gabrielasauciuc, Getty Images

Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie ściemniały? Mamy 3 niezawodne patenty

20 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Chrupiące i złocisto-brązowe placki ziemniaczane, podane ze śmietaną, cukrem czy, w wytrawnej wersji z sosem, są szybkim, smacznym i tanim posiłkiem. Największą bolączką jest jednak ciemnienie masy ziemniaczanej, co negatywnie wpływa na kolor i wygląd placków. Jednym ze sposobów rozwiązujących ten problem, jest oprószenie startych ziemniaków odrobiną mąki, przykrycie ściereczką i wstawienie do lodówki. Niżej wyjawiamy więcej metod.

Placki ziemniaczane są częstym wyborem w sytuacji, gdy brakuje czasu na dłuższe gotowanie. Sporządzenie ciasta i usmażenie go trwa kilka chwil, a efekty smakują praktycznie każdemu. Dużą zaletą jest również niska cena dania.

Lekkie jak chmurka naleśniki na budyniu. Nikt im się nie oprze

Lekkie jak chmurka naleśniki na budyniu. Nikt im się nie oprze

CZYTAJ DALEJ

Mimo wszystko zdarzają się komplikacje, które wpływają na przyjemność z jedzenia. Nikt w końcu nie lubi jeść placków o szarym kolorze. Z tego powodu dzisiaj zdradzamy, co trzeba zrobić, aby tego uniknąć.

Ziemniaki na placki ziemniaczane zasyp mąką

Szarzenie ziemniaków spowodowane jest utlenianiem się substancji w kartoflach, które pod wpływem tlenu w powietrzu szarzeją. Dlatego ograniczenie dopływu tlenu działa najskuteczniej.

Dobrze funkcjonującą barierę stworzysz przy pomocy mąki, którą należy posypać powierzchnie kartofli po ich starciu, zakryciem ich czystą ściereczką i włożeniem całości do lodówki. Tak oporządzone pyrki będą szarzeć wolniej.

Nie czekaj ze smażeniem

W przypadku placków ziemniaczanych czas działa na niekorzyść gotującego. Im dłużej ziemniaki będą miały bezpośredni kontakt z powietrzem, tym proces zmiany koloru będzie zachodził coraz szybciej.

Nie warto więc odkładać startych bulw na bok z myślą, że za smażenie będzie można zabrać się za kilka godzin. Po ugotowaniu placki przestają szarzeć.

Sok z cytryny a placki z ziemniaków

Mogłoby się wydawać, że sok i placki nie idą ze sobą w parze. Sok cytrynowy zawiera jednak dużą ilość witaminy C, która jest przeciwutleniaczem. Spowalnia więc utlenianie się najróżniejszych substancji.

Te odpowiadające za ciemnienie nie są odporne na cytrynowy sok, więc można dodać go do startych kartofli. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest neutralny i może zmienić smak gotowych placków.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Przeczytaj ten artykuł, w którym pokazujemy, do czego służy szuflada u dołu piekarnika. W tym tekście zdradzamy sposób na najlepsze używanie piekarnika.

Placki

Źródło zdjęcia: canva/Darius Dzinnik / 500px, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: winiary

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

jajka

Porady

Gdzie latem przechowywać jajka? Jak rozpoznać, że są nieświeże?

Czytaj więcej >
Orzechy włoskie - usuwanie skórki jest proste

Porady

Wrzuć orzechy włoskie na kilka minut do wrzątku. Efekt zachwyci niemal natychmiast.

Czytaj więcej >
Prosty sposób na obfite zbiory pomidorów

Porady

Prosty sposób na obfite zbiory pomidorów. Stary patent dziadka do dziś nie ma sobie równych

Czytaj więcej >
Jak wyciągnąć pestkę z brzoskwini?

Porady

Jak wyciągnąć pestkę z brzoskwini? 1 patent bije na głowę wszystkie inne

Czytaj więcej >
Jak wykorzystać liście pora?

Porady

Jak wykorzystać liście pora? Mamy 3 niezwykle propozycje

Czytaj więcej >
krojenie tortu

Porady

Jak kroić weselny lub urodzinowy tort? Najważniejsze zasady

Czytaj więcej >