Coca-colapixabay.com/Bru-nO; pixabay.com/macoyv

Pepsi czy Coca-Cola? Jednia z nich jest słodsza i mniej bąbelkuje

Coca-cola czy Pepsi? To częste pytanie, które dzieli na dwa obozy sympatyków napojów gazowanych. Choć oba przygotowywane są na bazie tych samych produktów, różnią się od siebie smakiem. To jednak nie wszystko. Kolejną różnicą jest ilość gazu. Badania konsumenckie i opinie wskazują, że Pepsi ma cytrynowy posmak, a Coca-Cola waniliowy. Co więcej, ta bardziej bąbelkuje ze względu na większe nasycenie dwutlenkiem węgla.

Coca-cola jest jednym z najczęściej wybieranych napojów gazowanych na świecie. Tuż obok niej znajduje się oczywiście Pepsi która, choć podobna w smaku, według prawdziwych fanów jest zupełnie inna. Od lat pojawia się pytanie: Coca-cola czy Pepsi? Powstały nawet specjalne akcje, które przeprowadzają test wśród najbardziej oddanych smakoszy.

Jak się okazuje, mimo stworzenia obu produktów na bazie tych samych składników, różnią się one nie tylko smakiem, ale również ilością gazu.Receptury napojów są tajnie strzeżone. Jako konsumenci, dostęp mamy jedynie do kilku wartości odżywczych na tyle opakowania.

Wszystko po to, żeby prekursorzy słodkich napojów gazowanych nie zostali przegonieni przez konkurencję. Zarówno Pepsi, jak i Coca-cola, to już klasyka. Stanowią one nieodłączny element dań typu fast food. Dla fanów szybkich przekąsek napój gazowany to obowiązek, który dopełnia całą ucztę.

Coca-cola jest jednym z najstarszych napojów gazowanych

Pierwotna receptura tego napoju została opracowana już w 1886 roku. Stworzył ją farmaceuta z Atlanty, Johna Pembertona.Syrop na bazie liści i orzechów koki barwiony był karmelem. Na samym początku sprzedawano go wyłącznie w aptekach. Za szklankę napoju trzeba było zapłacić 5 centów. Coca-Cola miała na początku pomagać w walce z uzależnieniem od morfiny. Co więcej, uśmierzać bóle głowy i być lekarstwem na impotencję.

Potwierdzili ich ogromną szkodliwość. Najgorsze produkty dla serca, a Polacy je uwielbiająPotwierdzili ich ogromną szkodliwość. Najgorsze produkty dla serca, a Polacy je uwielbiająCzytaj dalej

Pepsi również została opracowana przez amerykańskiego farmaceutę. Caleb Bradham rozpoczął jej sprzedaż we własnej aptece w 1893 roku, a więc kilka lat po wprowadzeniu Coca-coli. Nazwa pochodzi od pepsyny, która jest enzymem wchodzącym w skład soku żołądkowego. Napój miał zwalczać problemy z układem pokarmowym i procesami trawiennymi.

Wracając do tematu Coca-coli, jest to trzecia najcenniejsza marka na świecie. Wycenia się ją na 81,6 miliardów dolarów.Wartość Pepsi szacowana jest na 19,1 miliardów dolarów, co plasuje ją na 24 miejscu rankingu Interbrand z 2014 roku.

Jakie różnice są między Coca-colą a Pepsi?

Oba napoje są gazowane i mają bardzo podobny do siebie kolor. Różnią się one jednak nie tylko wartościami odżywczymi, ale i samym opakowaniem. Trzeba przyznać, że wielu z nas sięga po konkretną markę z przyzwyczajenia, a nie preferencji smakowych. Nie mniej jednak różnią się one od siebie. Jeśli chodzi o wygląd puszek, czy butelek, Coca-cola kojarzona jest z kolorem czerwonym. Ma on na celu zaostrzenie apetytu.Kolor niebieski na opakowaniach Pepsi ma za to łagodzić uczucie łaknienia.

Szczegółowe receptury obu napojów są ściśle tajne. Na temat receptury Coca-coli pisaliśmy tutaj. Obie firmy podają jednak, że ich napoje zawierają aromaty, a w tym kofeinę. Pozostałymi nie zamierzają się dzielić. Jak wspominaliśmy wyżej, według smakoszy Pepsi ma posmak cytrusowy, a Coca-Cola słodki, a konkretnie waniliowy. Co więcej, Pepsi jest słodsza i mniej nasycona dwutlenkiem węgla. To powoduje, że jest mniej gazowana niż jej konkurent.

Przypominamy jednak o spożywaniu napojów gazowanych z umiarem. Ze względu na ich wartości odżywcze, nie należą do najzdrowszych propozycji. Jak się jednak okazuje, jesteśmy w stanie wskazać kilka korzyści z picia coca-coli. Pisaliśmy na ten temat w tym artykule.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: dobrzemieszkaj.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Zobacz nasz najnowszy, smakowity przepis:

Następny artykuł