CukierScience Photo Library/EAST NEWS; pixabay.com/Engin_Akyurt

Potwierdzili ich ogromną szkodliwość. Najgorsze produkty dla serca, a Polacy je uwielbiają

Cukier jest jednym z produktów, który nie wpływa korzystnie na pracę serca. Dużo słyszy się na temat diety DASH, która pomaga zadbać o organizm osób chorych na nadciśnienie. Niestety nasze żywieniowe wybory pozostawiają wiele do życzenia. Wśród produktów, które należy ograniczyć, znajdują się mięso, sól, ale również energetyki czy właśnie cukier.

Cukier jest substancją dodawaną do większości produktów, które znaleźć możemy w sklepach. Z tego powodu powinniśmy szczególnie uważać na to, co wkładamy do naszych koszyków. Od lat mówi się o tym, że cukier nie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu naszego organizmu. Jego zbyt duże ilości mogą wpłynąć na rozwijanie się wielu chorób.

Wśród produktów, które obciążają pracę naszego serca, znajduje się też cukier. Choć wiemy, że nasza codzienna dieta powinna obfitować w warzywa, owoce, ryby czy orzechy, nie zawsze wybór przed półkami sklepowymi jest dla nas oczywisty.

Jeśli pragniesz zadbać o swoje zdrowie, zapoznaj się z produktami, które warto ograniczyć. Dzięki temu poczujesz się znacznie lepiej. Twoje ciało i cały organizm szybko podziękują Ci za tę zmianę. Na temat negatywnych wpływów przetworzonej żywności pisaliśmy w tym artykule.

Cukier jest prawdziwym zagrożeniem

W tym roku wprowadzono tak zwany podatek cukrowy, który może okazać się zbawieniem. Być może ta decyzja zmieni nawyki zakupowe wielu z nas. Pisaliśmy na ten temat tutaj. Z każdej strony zasypują nas informacje na temat tego, jak bardzo szkodliwy jest cukier. Mimo tego wciąż spożywamy go w zatrważających ilościach. Statystyczny Polak zjada średnio 40 kg cukru rocznie. To dwa razy więcej niż dopuszczalna norma, którą ustaliła Światowa Organizacja Zdrowia.

Oczyści kości i stawy. Niezawodny napój pomoże też przy bólach reumatycznychOczyści kości i stawy. Niezawodny napój pomoże też przy bólach reumatycznychCzytaj dalej

W trakcie codziennych zakupów warto zwracać uwagę na ilość cukru dodanego do produktu. Nadmierne jego spożywanie może wpływać na rozwój otyłości czy zaburzeń w gospodarce lipidowej. Jest on również czynnikiem zwiększającym ciśnienie tętnicze. W efekcie może doprowadzić nas do otyłości, cukrzycy, zawału serca czy udaru mózgu.

Wśród produktów, które warto wykluczyć z diety, jest oczywiście alkohol czy napoje energetyczne, które poza cukrem, wzbogacone są o masę chemicznych dodatków. Spożywanie energetyków obkurcza naczynia krwionośne, prowadząc do wzrostu ciśnienia tętniczego i zwiększenia ryzyka zawału serca czy udaru. Zdaniem naukowców, środki pobudzające, takie jak guarana i tauryna są naprawdę niebezpieczne.

Nie należy zapomnieć o mięsie, fast foodach czy potrawach z głębokiego tłuszczu

Przetworzone produkty mięsne zawierają przede wszystkim nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol. To składniki, które zwiększają ryzyko miażdżycy, a więc zawału serca i udaru mózgu. Przeciętnie zjadamy około 19 kg kiełbasy rocznie. Wśród produktów, które warto ograniczyć, znajdziemy właśnie kiełbasę, ale i kabanosy czy boczek. To produkty, których trwałość przedłużają konserwanty, sól oraz procesy wędzenia.

Szacuje się, że to przetworzone mięso może mieć nawet 400 procent więcej soli, niż to świeże, czerwone. Wyniki są zatrważające. Ograniczać powinniśmy również potrawy smażone na głębokim tłuszczu. Poprzez taką formę przygotowania, danie znacznie zwiększa swoją kaloryczność. Kolejną kwestią jest powstawanie szkodliwych tłuszczy trans, które nie mają właściwego wpływu na pracę serca, ale i całego organizmu.

Fast foody, choć smaczne i stanowią szybką formę przekąski, nie należą do najzdrowszych produktów. Mówi się, że to posiłki, będące mieszanką węglowodanów, tłuszczów nasyconych i soli. Co najważniejsze, mają niewielką wartość odżywczą dla naszego organizmu. Jedząc ich nadmierne ilości, narażamy się na otyłość. Jej konsekwencjami są inne choroby cywilizacyjne, na które należy uważać.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: medonet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Zobacz nasz najnowszy, smakowity przepis:

Następny artykuł