CzosnekPixabay / licencja: CC 0

Kiedy prozdrowotny czosnek staje się trucizną? Granica jest bardzo cienka, miliony osób popełniają ogromny błąd

Czosnek jest nazywany naturalnym antybiotykiem i wiele specjalistów szczególnie poleca go w okresie wzmożonego zagrożenia odporności. O tej porze roku jest wyjątkowo pożądamy. Mało kto jednak wiem, że w nadmiarze może być bardzo groźny.

Czosnek obecnie jest szczególnie popularny w formie przyprawy i dopiero od niedawna przypominamy sobie o jego prozdrowotnych właściwościach. W średniowieczu tradycyjne, polskie potrawy były pełne czosnku oraz czosnku niedźwiedziego ze względu na liczne zalety obu produktów. Lekarze współcześnie nie mają wątpliwości, że jedzenie czosnku regularnie może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Okazuje się, że pewna ilość czosnku może być wręcz szkodliwa dla nas. Sprawdź, czy nie jadasz go za wiele.

Krzysztof Krawczyk przekazał smutną wiadomość. Ma niską emeryturę, wystarczy na podstawowe produkty spożywcze?Krzysztof Krawczyk przekazał smutną wiadomość. Ma niską emeryturę, wystarczy na podstawowe produkty spożywcze?Czytaj dalej

Czosnek - dobro tylko w odpowiedniej ilości

Czosnek jak powszechnie wiadomo jest naturalnym antybiotykiem. Zawiera flawonoidy, saponiny, aminokwasy, wiele witamin i minerałów. Jego najważniejszym i głównym składnikiem czynnym jest allicyna. To właśnie ona nadaje czosnkowi charakterystyczny smak oraz właściwości. Z jej pomocą, czosnek pomaga zwalczyć infekcje górnych dróg oddechowych, wspomaga produkcje śluzu i odkrztuszanie - jest nieoceniony z walce z kaszlem suchym i mokrym. Działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Dzięki temu czosnek jest polecany na przykład w czasie bolesnych migren. Okazuje się, że roślina o cudownym działaniu może być także bardzo groźna. Nigdy nie wolno przekraczać maksymalnej dawki dziennej.

Dzisiaj grzeje:

  1. Domowy syrop na kaszel z buraków ma piorunujące działanie. Dolegliwości znikają w kilka chwil
  2. Kancelaria prezydenta wydała oficjalne oświadczenie. Chodzi o stan nadzwyczajny w Polsce
  3. Lidl zapowiada ogromne zmiany. Klientów sieci czeka rewolucja

Maksymalną ilością czosnku, jaką możemy przyjmować regularnie są dwa ząbki dziennie. Zbyt duża ilość czosnku może być powodem nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości układu pokarmowego, takich jak wymioty, wzdęcia czy biegunka. Czosnek nawet w mniejszych dawkach nie powinien być spożywany przez osoby z niskim ciśnieniem krwi, wrzodami żołądka, zapaleniem nerek czy niewydolnością wątroby. Nie jest również odpowiedni dla dzieci 10. miesiąca życia. Jak ze wszystkimi domowymi receptami na zdrowie, tak i w przypadku czosnku powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Nie można przestać ich jeść, kotlety schabowe z cudownym farszem polecają się na obiadNie można przestać ich jeść, kotlety schabowe z cudownym farszem polecają się na obiadCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. Uczestniczka programu Rolnik szuka żony znów szokuje. Za wywiad każe sobie płacić 2 tys. zł
  2. Wszyscy myśleli, że to zwykłe przeziębienie. 9-latek umarł kilka dni po zdiagnozowaniu
  3. Martyniuk przyłapany na zakupach spożywczych w Biedronce. Wszyscy patrzyli tylko na jedno, jest afera
  4. Najgorszy, niewybaczalny błąd podczas pieczenia ciast. Nigdy nie wyjdą dobre, a wiele osób nagminnie go powtarza
  5. Ogórki kiszone są naturalnym probiotykiem. Niewyobrażalne, na co jeszcze pomagają
  6. Wnuczka Krystyny Jandy ma już 16 lat. Jest zdumiewająco podobna do babci, fani nie dowierzają

Źródło: zywienie.abczdrowie

Po ciekawe treści kulinarne zapraszamy również na naszego Instagrama

Następny artykuł