czosnek
pameladebutler/pixabay

Czy kiełkujący czosnek jest zdrowy?

Wiosną każdy dobrej jakości czosnek zaczyna kiełkować. Zielone odrosty mogą pojawić się już nawet godzinę po jego zakupie. Czy nadaje się on do spożycia? Eksperci nie mają żadnych wątpliwości. Poprawna odpowiedź jest tylko jedna!

Czosnek często gości w naszej kuchni. Jest składnikiem bardzo wielu dań, dlatego nieraz "ląduje" w naszym sklepowym koszyku. Wiosną zazwyczaj pojawiają się na nim charakterystyczne zielone odrosty. Co oznaczają?

Kiełkujący czosnek - jeść czy nie?

Wiosną każdy dobrej jakości czosnek zaczyna kiełkować. Nasze babcie często odrzucały tę część rośliny, uważając, że jest ona trująca. Po latach naukowcy obalili, tę tezę. Okazuje się, że kiełkujący czosnek jest bardzo dobry dla naszego zdrowia

Jong-Sang Kim, autor pracy opublikowanej na łamach magazynu "Journal of Agricultural and Food Chemistry" dowodzi, że kiełkujący czosnek zawiera więcej przeciwutleniaczy, co czyni go bardzo zdrowym. Pozytywnie wpływa między innymi na kondycję serca oraz układu krwionośnego.

Co na ten temat mówią zawodowi kucharze? Jak wykorzystać kiełki czosnku w naszej kuchni?

Sposób na puszyste naleśnikiSposób na puszyste naleśnikiCzytaj dalej

Kiełkujący czosnek w kuchni

Zdania na temat zastosowania kiełkującego czosnku w kuchni są podzielone. Część osób uważa, że jest on niestety dość ciężkostrawny i może zepsuć smak potrawy, inni jedzą go, bez większych zastrzeżeń.

Popularne jest również przekonanie, że same kiełki z powodzeniem można schrupać na kanapce, a z kolei ząbek czosnku użyć do naszych ulubionych potraw.

Pamiętaj, że wyrzucając kiełkujący czosnek, marnujesz zdrowe jedzenie pełne cennych składników odżywczych. Staraj się tak nie robić, a twój organizm z pewnością Ci za to podziękuje!

Jeśli zainteresował Cię powyższy artykuł, polecamy Ci inne artykuły na temat czosnku. Dowiesz się między innymi, jak przyrządzić kiszony czosnek oraz jakie są przeciwwskazania do jego spożywania.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło abc zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł