Grillowanie w majówkę
Canva.com / olga gordeeva

Czy w majówkę można dostać mandat za grillowanie?

Grillowanie jest jedną z ulubionych aktywności wielu smakoszy. W jego trakcie możemy przygotować rozmaite frykasy. Tegoroczna majówka przypada akurat na okres, w którym będą jeszcze obowiązywały obostrzenia. Dotyczą one między innymi liczby biesiadujących osób oraz noszenia maseczek. Ich nieprzestrzeganie może wiązać się z karami finansowymi.

Niektórzy nie mogą się już doczekać, kiedy przyjdzie pora na grillowanie. Z całą pewnością w majówkę wiele osób pokusi się na tego typu aktywność. Warto pamiętać, że grillowanie może wiązać się z problemami. Za co otrzymamy mandat?

Majówkowe grillowanie pod znakiem obostrzeń

Nie da się ukryć, że grillowanie w majówkę jest długo wyczekiwaną atrakcją. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią przygotują wyborne specjały. Niedawno wspominaliśmy o sposobie na przepyszną kukurydzę z grilla.

W tym roku grillowanie może nas sporo kosztować. Zwłaszcza jeśli nie będziemy przestrzegać obowiązujących zasad wynikających z obostrzeń. Stopniowo są one luzowane, jednak w majówkę musimy mieć je jeszcze na uwadze.

Grillowanie w trakcie tegorocznej majówki powinno odbywać w dosyć wąskim gronie osób. We wspólnym biesiadowaniu nie powinno brać więcej niż pięć osób. Nie zalicza się do nich domowników. Osoby, które są już po szczepieniach, również nie są objęte limitem.

Godziny otwarcia Biedronki przed majówkąGodziny otwarcia Biedronki przed majówkąCzytaj dalej

Oczywiście limit osób nie jest jedyną przeszkodą w trakcie grillowania. Jeśli zdecydujemy się na tego typu aktywność w miejscach publicznych, to musimy zasłaniać nos i usta maseczką. Kara za nieprzestrzeganie tego nakazu może wynosić nawet 1000 złotych.

Grillowanie w majówkę

(Canva / MNstudio)

Gdzie grillowanie nie jest wskazane?

Niektórzy smakosze zastanawiają się nad tym, czy grillowanie na balkonie lub tarasie. Przepisy nie wskazują jednoznacznie, że tego typu aktywność jest zakazana. Wiele zależy od wewnętrznych przepisów spółdzielni mieszkaniowej.

Jeśli chcemy rozpocząć grillowanie na balkonie, musimy wziąć pod uwagę zagrożenie, jakie ze sobą niesie taki pomysł. Standardowy grill bazuje na ogniu i rozgrzanym brykiecie lub węglu. O ile samo przygotowywanie posiłków nie jest zakazane, to stwarzanie ryzyka wywołania pożaru jest już uwzględnione w przepisach i wiąże się z karą finansową w wysokości nawet 500 złotych. W związku z tym alternatywą może być, chociażby grill elektryczny.

Majówka to oczywiście nie tylko grillowanie. Niektórzy planują wyjazdy. Musimy jednak pamiętać o tym, że miejsca takie jak hotele nadal są zamknięte i nie mogą przyjmować gości. Za złamanie tych zakazów grozi kara sięgająca nawet 30 tysięcy złotych.

W tym roku majówka będzie raczej czasem spędzonym w gronie najbliższych. Oczywiście grillowanie na własnej działce jest jak najbardziej dopuszczalne. W jego trakcie możemy sięgnąć po wiele pyszności. Warto wiedzieć, jak w łatwy sposób wyczyścić grill.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Fakt24; DGP

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł