Dieta Lary Gesslerinstagram / lara_gessler

Lara Gessler opowiedziała o chorobie, nikt nie wiedział. Wszystko przez restrykcyjną dietę, gwiazda zdradziła szczegóły

Lara Gessler zdobyła się na osobiste wyznanie. Dieta opierająca się na nieprzetworzonych i powszechnie uznanych za zdrowe produktach okazała się szkodliwa dla Gessler. Jeszcze kilka lat temu, w czasach liceum, gwiazda ważyła 46 kg przy wzroście 174 cm.

Lara Gessler wyznała, że dieta, która doprowadziła ją do tak niskiej wagi, wcale nie miała tego na celu. Jako pasjonatka gotowania i kuchni, Lara od zawsze starała się jeść zdrowo. Jednak w czasach liceum zdrowe nawyki zmieniły się w obsesję, która doprowadziła do rozwoju choroby, o której wciąż mało kto słyszał.

Zbyt "zdrowa" dieta - kiedy zaczyna być zagrożeniem?

Może nam się wydawać, że nie można przedawkować troski o zdrowie i doskonałej jakości produkty. Jednak nawet z pozoru pozytywne podejście i świadome żywienie, może okazać się niebezpieczne.

Lara Gessler w liceum chorowała na ortoreksję, która polega na nadmiernej koncentracji na zdrowej żywności i może prowadzić do ogromnego zubożenia diety oraz zaburzeń wagi, łaknienia i postrzegania żywienia.

Jak sama Lara przyznała, choroba zakradła się do niej niemal niepostrzeżenie. A początkowo miała znamiona jedynie troski o zdrowe żywienie i samopoczucie. Swoim fanom opowiedziała szczerze, o trudnej drodze, jaką przebyła.

Mięso jest zamrożone na kość? 1 banalny trick sprawi, że będzie gotowe w 5 minutMięso jest zamrożone na kość? 1 banalny trick sprawi, że będzie gotowe w 5 minutCzytaj dalej

Nie chodziło o obsesję bycia szczupłą, ja po prostu ustaliłam sama z sobą, że będę jadła tak zdrowo, jak się tylko da, zostanę ekspertką od zdrowego żywienia na swój własny użytek. Zaczęłam eliminować z diety kolejne rzeczy. Kiedy miałam zjeść coś kiepskiego, pytałam sama siebie: czy coś się stanie, jeśli tego nie zjem? Odpowiedź brzmiała: oczywiście, że nie. To dawało mi poczucie kontroli, a ta dyscyplina nakręcała wszystkie dziedziny życia. Przygotowywałam się wtedy do matury, w związku z tym zaczęłam się bardzo dużo uczyć.

W wyniku narzuconych na siebie ograniczeń, Lara schudła aż 14 kilogramów. Jej mama, Magda Gessler zauważyła niepokojącą przemianę córki i zaproponowała wizytę u psychologa. Lara jednak odmówiła i postanowiła sama uporać się z problemem. Według jej relacji przebiegło to pomyślnie. A dziś może cieszyć się każdym jedzeniem, które po prostu sprawia jej przyjemność.

Jak jeść racjonalnie?

W dzisiejszych czasach łatwo o przekonanie, że na sklepowych półkach czają się same żywieniowe pułapki, których powinniśmy za wszelką cenę unikać. Jednak obsesyjne wybieranie jedynie "idealnego" jedzenia, może skończyć się nieprzyjemne.

W swojej diecie powinniśmy przede wszystkim mieć wiele warzyw oraz owoców oraz prozdrowotnych kasz. Do tego chude mięsa czy ryby, oraz potrawy ze strączków, które są bogate w białko niepochodzące od zwierząt.

A co z niezdrowym jedzeniem? Fast-foodami, słodyczami i słonymi przekąskami? Nie dajmy się zwariować. W niewielkich dawkach nam nie zaszkodzą, a dietetycy sami polecają metodę 80/20, która oznacza, że jemy większość rzeczy "zdrowych", a pozostałe produkty, to te które zwyczajnie uwielbiamy i sprawiają nam przyjemność.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: pudelek / se / wikipedia

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł