Dieta ma kolosalny wpływ na zdrowiehappy_lark, Getty Images Pro)

Naukowcy wskazali jakie jedzenie jest największym wrogiem dla zdrowia. Wymienili produkty, jednych jemy za dużo, drugich za mało

Dieta współczesnych ludzi jest różnorodna, lecz wielu z nich ciągle nie zdaje sobie sprawy, że wiele produktów jest bardzo niezdrowych. Naukowcy przeprowadzili wielkie badanie w 195 krajach, które wykazało jakie jedzenie jemy w zbyt dużych, a jakie w za małych ilościach. Okazuje się, że największym wrogiem zdrowia jest sól.

Dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Każdy w końcu po zjedzeniu ciężkiego posiłku czuje się ociężały i nie ma zbyt wiele energii. Znacznie lepiej czujemy się po lekkim obiedzie - wtedy mamy mnóstwo zapału do pracy czy zabawy. Naukowcy z całego świata przeprowadzili badanie, które pokazało które składniki żywienia wpływają na zdrowie. Wynika z niego, że sól jest naszym największym wrogiem.

Sok z ziemniaka warto spożywać z piorunujących powodówSok z ziemniaka warto spożywać z piorunujących powodówCzytaj dalej

Czy współczesna dieta jest zdrowa?

Według naukowców, którzy opublikowali swoje wyniki badań na stornie thelancet.com, nie. Okazuje się, że co 5 osoba na świecie umiera właśnie przez zły i niezdrowy sposób odżywiania. Popularne powiedzenie "jesteś tym co jesz" nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Według specjalistów, największym wrogiem zdrowia jest sól. Ten smaczny dodatek przyczynia się do ok. 3 mln zgonów rocznie. Zbyt mało produktów pełnoziarnistych, takich jak chleby czy bułki, to kolejne 3 ml zgony rocznie. Na trzecim miejscu jest za mało owoców - 2 mln zgonów rocznie.

Według naukowców, najlepiej odżywiającym się obecnie krajem na świecie jest Izrael. Na 100 tysięcy osób, notuje się "tylko" 89 zgonów spowodowanych błędną dietą. Zaraz za Izraelem plasują się Francuzi i Hiszpanie, a następni w kolejce są Japończycy, Szwajcarzy oraz mieszkańcy Korei Południowej.

Z kolei narodowością, która znalazła się na samym dole zestawienia są mieszkańcy Uzbekistanu, u których w diecie króluje mięso, nabiał i tłuszcz zwierzęcy. Na którym miejscu jesteśmy my, Polacy?

Dzisiaj grzeje:

  1. Nie do uwierzenia, Biedronka rozdaje ogromne vouchery, wartość powala. Wystarczy spełnić jeden warunek, każdy może się załapać
  2. Wiemy, gdzie wpuszczają Polaków bez testów. Lista jest bardzo krótka
  3. Połącz ziemniaki z pieczarkami i zapiecz w piekarniku. Okrasa podzielił się przepisem na najlepszą zapiekankę na świecie, palce lizać

Na liście 195 krajów, zajmujemy 83. miejsce. Znajdujemy się więc mniej więcej w połowie, a za nami są Węgrzy na 128. miejscu czy Rosjanie na 171. miejscu. Co ciekawe, znacznie lepiej wypadli Amerykanie, którzy zajęli 43. miejsce.

Wynika to z tego, że choć dieta opierająca się na fast foodach ciągle jest tam obecna, to ruchy wychwalające zdrowy tryb życia mają ogromny wpływ na mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Czego najbardziej brakuje w naszej diecie?

Największy deficyt należy do orzechów i nasion, których jemy około 3 g zamiast zalecanych 21 g. Podobnie jest z mlekiem (wypijamy ok. 16 proc. zalecanej dawki), które ma bardzo duży wpływ na zdrowie.

Jak czytamy na portalu stronazdrowia.pl: "Jemy zaś za dużo tłuszczów trans, przesadzamy z ilością mięsa (zwłaszcza czerwonego, którego jemy 2 razy więcej niż powinniśmy) i soli (przekraczamy zalecane normy sodu aż o 86 procent)."

Warto więc zdecydowanie popracować nad jadłospisem, od którego zależy nie tylko nasz wygląd - zdrowie i samopoczucie są znacznie ważniejsze.

Pamiętasz stary młynek do kawy? Miał ukryte funkcje, nie każdy je znałPamiętasz stary młynek do kawy? Miał ukryte funkcje, nie każdy je znałCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Nowy objaw koronawirusa. Dotyka tylko mężczyzn
  2. Podobnego porodu w Lublinie jeszcze nie było, pani Karolina jest szczęściarą. W całej Polsce odnotowano zaledwie kilka przypadków
  3. Podaruj sobie dawkę witamin i zdrowia w postaci pysznej surówki. Połączenie marchewki i pora sprawia, że nie można się od niej oderwać
  4. Nigdy, przenigdy nie rób z mięsem 2 rzeczy. Konsekwencje mogą być tragiczne, możliwe są poważne choroby
  5. Wielki hit. Ciasto "Pychotka", któremu absolutnie nikt się nie oprze
  6. Rodzina z Chin myślała, że wychowuje psa. Po 2 latach prawda ich przeraziła, jak można się tak pomylić?
  7. Zacznie się 1 grudnia, wyznaczono tylko tydzień na złożenie wniosku. ARiMR ogłosiła nowy nabór

Źródło: stronazdrowia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł