Dieta ma kolosalny wpływ na długość życiaScreen filmu na kanale agelesslivemore na YouTube, AlexRaths, Getty Images Pro

Żył 114 lat, przed śmiercią zdradził sekret swojej diety. Ona zapewniła mu długowieczność

Odpowiednia dieta przez wielu uważana jest za klucz do długowieczności, zdrowia i dobrego samopoczucia - nie inaczej twierdził także Bernando LaPallo, który dożył aż 114 lat. Jak sam przyznał, sekretem do długiego życia jest umiar w każdym podejmowanym działaniu, a także codzienne żywienie, które powinno się składać głównie z warzyw, owoców oraz wody. Wiedzę tę zaczerpnął od swojego ojca, lekarza oraz zielarza.

Dieta wiekowego Brazylijczyka zawierała wiele zasad, które dzisiaj uznawane są za kluczowe dla zachowania zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. LaPallo z wykształcenia był kucharzem, szkolił się na paryskiej Sorbonie, co niewątpliwie przyczyniło się do jego podejścia.

Obecnie średnia wieku w Polsce wynosi 74,1 lat dla mężczyzn i 81,8 dla kobiet. Choć zdarzają się wyjątki i pojedynczy ludzie dożywają niekiedy nawet stu lat, większość z nas prowadzi tryb życia, który skutecznie to uniemożliwia. Brazylijczyk przed śmiercią wyjawił swój sposób na długowieczność, który przyda się każdemu Polakowi.

Dieta jest najważniejsza

LaPallo zdążył napisać i wydać przed swoją śmiercią książkę "Beyond 100: How To Live Well Into Your Second Century", w której stwierdził, że zdrowie jest najważniejsze. Bez niego wszak nie możemy cieszyć się z naszych osiągnąć czy najprostszych nawet przyjemności. Aby je zachować, należy bardzo dużo uwagi poświęcać swojej diecie.

Mężczyzna kierował się kilkoma zasadami, które w jego mniemaniu, miały być kluczem do długiego życia. Wymieniał w nich, między innymi, umiar w każdym podejmowanym działaniu, unikanie nadmiaru stresu czy utrzymywanie swoich jelit w zdrowiu i czystości. LaPallo swojego czasu zaprezentował na kanale agelesslivemore na YouTube swoją zupę jęczmięnną, skąd pochodzi powyższy kadr.

Nigdy nie wyrzucaj obierek z marchewki czy ziemniaków. Zrobisz z nich chrupiące chipsyNigdy nie wyrzucaj obierek z marchewki czy ziemniaków. Zrobisz z nich chrupiące chipsyCzytaj dalej

Najważniejsza jest jednak dieta, która w jego przypadku opierała się na owocach i warzywach. Spożywał je każdego dnia w dużych ilościach, a ilość witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy mogła być tak duża, że, jak sam twierdzi, nigdy nie zachorował w ciągu całego swoje życia.

Chcesz poznać więcej diet, które ułatwiają zachowanie swojego ciała w zdrowiu? W tym tekście zdradzamy tajniki żywienia jednego z największych gwiazdorów. Ten artykuł poświęcony jest produktowi, który większość z nas wyrzuca, a ma bardzo cenne właściwości.

W ciągu doby należy także pić bardzo dużo wody. Płyn ten najlepiej nawadnia organizm, dostarcza cennych minerałów i wypłukuje toksyny, które mogą wytwarzać się podczas procesów metabolicznych w komórkach ciała. Warto także ograniczyć ilość cukru, który negatywnie wpływa na przemianę materii.

Inne sposoby na długie życie

Na japońskiej wyspie Okinawa, mieszkańcy kierują się specyficzną zasadą, która każe im przestawać jeść, gdy czują się najedzeni w około 80%. Dzięki niej są w stanie utrzymać odpowiednio niską masę ciała oraz deficyt kaloryczny, który jest bardzo wskazany dla dobrej wagi.

Wiele ludzi, którzy dożywają sędziwego wieku, bardzo rzadko jada mięso. Największą częścią ich diety są często pełnoziarniste zboża, owoce, warzywa czy przetwory mleczne. Jędzą także sporo orzechów, a jeśli sięgają po mięso, zazwyczaj wybierają ryby i owoce morza.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: onet.pl, cateromarket.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł