Smakosze.pl
rosół z imbirem

Canva / Filippo Carlot

Dlaczego warto wrzucić imbir do rosołu? Doskonały patent na jesienne chłody

22 Września 2022

Autor tekstu:

Redakcja smakosze.pl

Udostępnij:

Wraz z nadejściem jesiennej aury wzrasta ryzyko przeziębienia. Aby ochronić się przed katarem czy złym samopoczuciem, warto sięgnąć po leczniczą moc rosołu. Nie zwykłego, dobrze nam już znanego, ale takiego z dodatkiem imbiru i czosnku. Taki rosół stawia na nogi błyskawicznie.

Rosół ma działanie rozgrzewające, jest sycący i poprawia samopoczucie w czasie choroby. Od dawna kojarzony jest z remedium na niedyspozycje zdrowotne. Możemy wzmocnić jego pozytywne działanie poprzez dodanie składników, które w walce z przeziębieniem nie mają sobie równych.

ziemniaki na kopytka

Ugotowałeś za dużo ziemniaków? Genialny patent Kuronia sprawi, że je doskonale wykorzystasz

CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowy rosół z imbirem

Korzeń imbiru od dawna znany jest ze swoich właściwości leczniczych. Najlepiej działa w formie świeżej. Można pokroić go w drobne kawałeczki lub zetrzeć, i tak dodać do rosołu.

Rosół z dodatkiem imbiru będzie miał dodatkowe działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozgrzewające. Doskonale wesprze nasz organizm w walce z chorobą. Oczywiście nie bez znaczenia są walory smakowe imbiru. Jego korzeń nada rosołowi charakterystycznego, nieco ostrego posmaku.

Aby dodać imbir do rosołu, wystarczy go obrać i pokroić. Następnie tak przygotowany imbir układamy na dnie talerza i zalewamy ugotowanym gorącym bulionem. Taki rosół nie tylko nas rozgrzeje, ale dodatkowo wspomoże leczenie.