Dziadek do orzechów - pamiętasz go?allegro.pl screen przedmiotu użytkownika ADAMICZKA

Kojarzycie sprzęt ze zdjęcia? Dziś zapomniany, kiedyś każda gospodyni miała go w domu

Dziadek do orzechów był niegdyś w każdym domu. Gospodynie domowe korzystały z niego wyjątkowo często. Pamiętasz go jeszcze?

Dziadek do orzechów jest dzisiaj narzędziem, które w młodych wywołuje poczucie konsternacji. Ludzie urodzeni w obecnych czasach nie muszą z niego korzystać, w końcu orzechy można z łatwością kupić już rozłupane, a często także pozbawione gorzkich błonek. Dlatego taki dziadek jest domeną starszych ludzi, którzy lubią pozostać zgodni ze swoja tradycją i przyzwyczajeniami. Pamiętasz go? A może ciągle trzymasz go na dnie szuflady w kuchni?

Niczego nieświadomi klienci robili zakupy w Biedronce. Nagle policjanci otrzymali zgłoszenie o niebezpieczeństwieNiczego nieświadomi klienci robili zakupy w Biedronce. Nagle policjanci otrzymali zgłoszenie o niebezpieczeństwieCzytaj dalej

Dziadek do orzechów - pamiętasz smak świeżo rozłupanych orzechów?

Szczególnie często korzystało się z dziadka chcąc zjeść orzechy włoskie. Ich twarda skorupka była bardzo ciężka do rozbicia samymi dłońmi. Wiele dzieci, które w tamtych czasach biegały po osiedlach i zbierały się w grupach na tapczanach, wypracowało metodę gniecenia orzechów butem. Niestety istniało ryzyko, że drobinki ziemi dostaną się do smacznego wnętrza lub uszkodzą podłogę. Wtedy do akcji wkraczał domowy dziadek do orzechów.

Dzisiaj grzeje:

  1. Marysia kupiła przedziwne pierogi w Biedronce. Podgrzała je i oniemiała
  2. Wielki cios dla enoturystyki. Płoną ogromne obszary za granicą
  3. Zapłacił za kiełbasę banknotem 500 zł. Ekspedientka wydała 490 zł reszty, zamarła odkrywając prawdę o banknocie

Babcie do dzisiaj z pewnością mają jakąś wersje tego urządzenia. Najbardziej popularna była ta zbudowana z dźwigni, na końcu której znajdowało się gniazdko do umieszczenia orzecha. Wystarczyło ścisnąć dźwignie, a siła jaka naciskała na skorupkę sprawiała, że ta pękała. Doskonałym przykładem jest urządzenie wystawione na portalu aukcyjnym Allegro przez użytkownika o nicku "adamiczka" Drugą bardzo częstą wersją była ta oparta na śrubie. Wystarczyło włożyć orzech do łódeczki i przykręcić śrubę, która skutecznie miażdżyła skorupkę.

Pamiętasz jeszcze smak takich świeżo rozłupanych orzechów? Nie może się równać z produktem kupowanym zapakowanym w foliowe torebki. Jeśli ciągle trzymasz dziadka do orzechów w szufladzie - pochwal się nim w komentarzu.

Równie skuteczny jak antybiotyk, a niewiele osób używa go inaczej niż jako przyprawy. Tymczasem olejek potrafi zdziałać cudaRównie skuteczny jak antybiotyk, a niewiele osób używa go inaczej niż jako przyprawy. Tymczasem olejek potrafi zdziałać cudaCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. Waloryzacja 2021. Resort podał konkretną kwotę
  2. Czeka nas kolejny lockdawn? Premier dał wyraźną odpowiedź
  3. Jest czego pozazdrościć - kuchnia Ewy Wachowicz odbiera mowę. Bije o głowę Gessler i Rozenek, przepiękna
  4. Karolina Szostak "niknie w oczach". Sama skóra i kości, jest na kontrowersyjnej diecie
  5. 7 dni piła wodę po ogórkach kiszonych. Osłupiała już 2 dnia widząc nieziemski rezultat
  6. 1500 zł dodatku miesięcznie. Wiceminister właśnie potwierdził wejście nowej dopłaty

Źródło: wikipedia.pl

Po ciekawe treści kulinarne zapraszamy również na naszego Instagrama

Następny artykuł