Smakosze.pl
Dziecko zatruło się rośliną

Canva / Whiteway

Dziecko zatruło się popularną rośliną

21 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Dziecko wróciło z przedszkola z czymś, co przypominało groszek. Brzdąc przyznał swojemu dziadkowi, że zjadł kilka ziarenek. Mężczyzna szybko przewiózł chłopca do szpitala. Okazało się, że 4-latek miał do czynienia ze  złotokapem zwyczajnym. Można się na niego natknąć w wielu ogrodach.

Na dziecko może czyhać wiele niebezpieczeństw. Cześć z nich czai się wśród roślinności. Przekonał się o tym dziadek pewnego 4-latka, który przyniósł z przedszkola nasiona przypominające groszek. Gdyby nie szybka reakcja, wszystko mogłoby się skończyć w tragiczny sposób.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Dziecko zjadło niebezpieczną roślinę

Wiele roślin, na które można się natknąć, chociażby w ogrodach i parkach, nie wzbudza u nas większych obaw. Niektóre z nich mogą stanowić spore zagrożenie. Dziecko widząc roślinę wyglądającą, jak groszek, postanowiło zerwać jej nasiona i przynieść je do domu.

Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, że dziecko zmarło po zjedzeniu płatków śniadaniowych. Tym razem mogło również dojść do prawdziwej tragedii. 4-latek pokazał swojemu dziadkowi znalezisko przypominające groszek. Mężczyzna od razu zapytał, czy chłopiec zjadł owe nasiona.

Dziecko przyznało się dziadkowi, że wcześniej zjadł kilka z nich. Dziadek nie miał chwili do stracenia. 4-latek został przewieziony na SOR. Już podczas podróży wystąpiły u niego pierwsze objawy zatrucia.

Projekt bez tytułu (19)

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

CZYTAJ DALEJ

W drodze do szpitala dziecko zaczęło wymiotować. Na szczęście szybka reakcja dziadka uchroniła go przed śmiercią. Lekarze zapanowali nad sytuacją. Nie wiadomo, ile ziaren rośliny zjadł chłopiec. Jednak nie potrzeba ich wielu, żeby doszło do najgorszego.

Groszek znaleziony przez dziecko okazał się złotokapem zwyczajnym

Nietrudno się domyślić, że groszek, który został przyniesiony przez chłopca z przedszkola, nie był jadalny. Roślina określana jest mianem złotokapu zwyczajnego. Uznaje się ją za silnie trującą.

Złotokap zwyczajny kwitnie wczesną wiosną i charakteryzuje się pięknymi żółtymi kwiatami. Nasiona rośliny przypominają groszek. Niestety są one trujące dla ludzi. Lekarze potwierdzają, że wystarczy nawet jedno ziarno, by doprowadzić do śmierci dziecka.

Dziecko zostało uratowane dzięki szybkiej reakcji dziadka i wiedzy lekarzy. Warto uważać na rośliny, które kuszą swoim wyglądem. Wiele z nich jest bardzo szkodliwa dla naszego organizmu. Jakiś czas temu wspominaliśmy o wilczej jagodzie.

Złotokap zwyczajny

Złotokap zwyczajny

Wikipedia / Roger Culos / CC BY-SA 3.0

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: WP Parenting

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >