Deser z galaretkąyoutube /zobaczsmak.pl

Galaretka jest ukochanym deserem Polaków. W PRL-u nie robiono jej z gotowych mieszanek, znamy przepis

Galaretka zyskała miano kultowego deseru już w czasach PRL-u. Pyszny, lekki owocowy deser był nieodłącznym elementem naszego dzieciństwa. Kiedyś robiono ją od zera i była sto razu lepsza niż obecnie. Tradycyjny przepis naszych mam jest bajecznie prosty.

Galaretka osiągała swój szczyt popularności w czasach kiedy słodycze były dobrem luksusowym. Półki w sklepach świeciły pustkami, a smakosze nie mogli nabyć gotowych łakoci w takich ilościach, w jakich sobie wymarzyli. Nasze sprytne mamy bez trudu potrafiły obejść te trudności. We własnych kuchniach tworzyły smakowite desery, przy których dzisiejsze gotowce zwyczajnie bledną. Dzięki ich kreatywności raczyliśmy się wuzetką, blokiem czekoladowym czy rzeczoną galaretką. Domowe desery były najpyszniejsze na świecie, a w ich składzie nie było szkodliwej chemii.

Najlepsza galaretka z dawnych lat

Obecnie zrobienie galaretki nie jest żadną filozofią. W sklepach mamy dziesiątki rodzajów we wszystkich smakach i kolorach. Po zakupie wystarczy wykonać instrukcję na opakowaniu i deser jest gotowy. Jego smak nie może się jednak równać z pysznościami naszych mam. Galaretka przyrządzona samodzielnie przenosi nas do beztroskich czasów dzieciństwa. Do jej przyrządzenia wystarczą 3 proste składniki.

Potrzebujesz:

  • 250 naturalnego soku - może być malinowy bądź jabłkowy
  • 3 łyżki cukru
  • 1,5 łyżeczki żelatyny

Sok wlewamy do garnka, wsypujemy cukier i zaczynamy podgrzewać do momentu aż cukier się rozpuści. Żelatynę rozpuszczamy w oddzielnej miseczce z wodą. Płynną żelatynę wlewamy do garnka i dokładnie mieszamy. Gotowy płyn wlewamy do salaterek i wstawiamy do lodówki. Galaretka powinna być gotowa po około godzinie. Po tym czasie możemy podać ją samodzielnie, albo przyozdobić świeżymi owocami, czekoladą bądź bitą śmietaną. Pięknie ozdobioną galaretkę pokazuje kanał videokuchnia.pl. Tak podana galaretka będzie zdrowsza niż sklepowe gotowce oraz o niebo lepsza.

Następny artykuł