Godziny dla seniorówJakub Kaminski/East News

Czy nadejdzie koniec godzin dla seniorów w sklepach spożywczych? Pojawiła się nowa propozycja

Godziny dla seniorów są jednym z pomysłów rządu, który budzi wielkie emocje i nie spotkał się z zachwytem Polaków. Wydzielone godziny dla osób powyżej 65 roku życia nie budzą zachwytu klientów oraz przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw BCC apeluje o zniesienie godzin dla seniorów, a zamiast tego wprowadzenie wydzielonych kas dla najstarszych klientów.

Godziny dla seniorów, to temat, wokół tego toczą się nieustanne dyskusje. Powinny być, a może lepiej z nich zrezygnować? Rząd podjął decyzję o ich wprowadzeniu z uwagi na obecną sytuację na świecie, jednak według wielu jest to zupełnie nietrafiony projekt.

Business Center Club zaapelował do rządu o zniesienie godzin dla seniorów, a zamiast tego zastąpienie ich specjalnie wydzielonymi kasami dla najstarszych klientów. Takie rozwiązanie miałoby zostać wprowadzone i funkcjonować przez cały dzień bez żadnych ograniczeń. Jak podkreśla organizacja zrzeszająca przedsiębiorców, to obostrzenie nie zdaje egzaminu, a co więcej, dobija handel. O doniesieniach na temat niewłaściwego funkcjonowania tego rozwiązania pisaliśmy w tym artykule.

Godziny dla seniorów wzbudzają nieustające kontrowersje

Od marca bieżącego roku sytuacja w naszym kraju ulega nieustannej zmianie. Z dnia na dzień dowiadujemy się o nowych pomysłach rządu i o tym, co czeka nas jutro względem epidemii koronawirusa. Wśród obostrzeń, z którymi musieliśmy nauczyć się żyć, jest bezwzględne zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie odpowiedniej odległości między innymi w przestrzeni publicznej, a szczególnie sklepach. Innym obostrzeniem są także godziny dla seniorów.

Rozwiązanie wzbudza kontrowersje nie tylko wśród młodych, ale również w gronie samych seniorów. Wielu z nich nie utożsamia się z tym pomysłem i sami buntują się przeciwko jego wprowadzeniu. O ich stanowisku w tej sprawie pisaliśmy tutaj. Najwięcej do powiedzenia mają jednak przedsiębiorcy, którzy uważają ten pomysł za kompletny niewypał. Wiele sklepów świeci pustkami w wydzielonych godzinach, a więc między 10, a 12.

Dramatyczne wieści z rana, uwielbiana gwiazda zatruła się rtęcią. Lekarze natychmiast interweniowaliDramatyczne wieści z rana, uwielbiana gwiazda zatruła się rtęcią. Lekarze natychmiast interweniowaliCzytaj dalej

Mowa tutaj o sklepikach osiedlowych, ale również o wszechobecnych Żabkach. Niektóre z nich zmieniły godziny otwarcia z uwagi na trwającą sytuację w kraju. Jak przyznają właściciele placówek, nie opłaca im się otwierać biznesów przed godziną 10. Ze względu na wprowadzone godziny dla seniorów odnoszą nieprawdopodobne straty. Co w takim razie miałoby pojawić się zamiast wydzielonych godzin, a przy tym zagwarantować bezpieczeństwo seniorów w przestrzeni publicznej? Jest pewien pomysł.

BCC apeluje o kasy dla najstarszych klientów

Według Business Center Club, godziny dla seniorów są nieprzemyślanym pomysłem. Gdy w określonym czasie na terenie marketu znajdują się wyłącznie osoby starsze, pojawiają się problemy np. z sięgnięciem po produkt na wysokiej półce. Osoby zatrudnione w takim markecie nie są w stanie pomóc każdemu klientowi - dodają.

Co więcej, wielu seniorów nie korzysta z wydzielonych dla nich godzin i realizuje zakupy razem z młodymi klientami w pozostałych godzinach. Z tego względu sklepy świecą pustkami między 10, a 12, przez co obroty spadają. Taka sytuacja może prowadzić do utraty wielu miejsc pracy.

Pomysłem są wydzielone stanowiska do obsługi najstarszych klientów. Kasy miałyby funkcjonować przez cały dzień, co zapewni niejako odseparowanie seniorów od młodszych klientów. Polska Izba Handlu informowała już w październiku, że godziny dla seniorów są prawdziwym zagrożeniem dla biznesu. Z doświadczenia wiemy, że osoby starsze i tak kupują w różnych godzinach. Placówki handlowe przyniosą mniejsze dochody do budżetu z tytułu podatków – napisała w apelu do premiera.

Pozostaje mieć nadzieję, że w nowym roku będziemy świadkiem zmian, które zadowolą klientów oraz właścicieli sklepów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: fakt.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł