Obiadpixabay.com

Czy państwo powinno zapewniać darmowe posiłki z dostawą dla seniorów z naszych podatków w trakcie pandemii? W 1 mieście już tak jest

Gotowanie to nie tylko czynność, którą wykonujemy dla samych siebie, ale również dla innych. Często pomagamy najbliższym w podstawowych, codziennych czynnościach. Warto jednak pomyśleć o seniorach, którzy w czasie pandemii mogą tej pomocy nie otrzymać.

Gotowanie to czynność, którą wykonujemy w domu, ale są również miejsca, które robią to za nas. Możemy korzystać z udogodnień takich, jak bary mleczne czy restauracje. Niestety w trakcie pandemii wychodzenie z domu jest utrudnione i niesie za sobą pewne ryzyko. Pozostaje nam jedynie dowóz. Problem jednak dotyczy seniorów i ich możliwości przygotowania swoich posiłków.

Wyjął 500 zł i zapłacił za kiełbasę. Kasjerka wydała 490 zł reszty, spojrzała na banknot i zbladła, afera w sklepie spożywczymWyjął 500 zł i zapłacił za kiełbasę. Kasjerka wydała 490 zł reszty, spojrzała na banknot i zbladła, afera w sklepie spożywczymCzytaj dalej

Obostrzenia, z którymi przyszło nam się mierzyć

Aktualna sytuacja epidemiologiczna zmienia się w naszym kraju z dnia na dzień i przybiera na skali powagi. Codziennie słyszymy o nowych rozporządzeniach lub planach na kolejne. Wszystko zależy od krzywej zachorowań, która póki co nie zwalnia tempa.

Spożywanie posiłków oraz napojów na ulicach jest zabronione, jest bowiem nakaza zasłaniania ust i nosa. Wprowadzono również godziny dla seniorów oraz zawieszono większość sektorów gospodarki na czas walki z wirusem.

Dzisiaj grzeje:

  1. Pierogi bez lepienia? Zasmażane ruskie na waflach robi się w parę chwil, a smakują obłędnie
  2. Nie żyją zakochani, pojechali na romantyczną wycieczkę. Niestety, za granicą doszło do tragedii
  3. Nagłe komunikaty lada moment we wszystkich większych sklepach spożywczych. Padły znaczące daty

Seniorzy, jako grupa największego ryzyka

O seniorach mówi się bardzo dużo, pod kątem walki z wirusem. Jest to grupa największego ryzyka, która bezapelacyjnie musi przestrzegać wszelkich ograniczeń z nadzwyczajną dbałością. Przy pierwszym lockdownie, który miał miejsce w naszym kraju, zalecano zawiesić odwiedziny u osób starszych, które mogłyby przechodzić wirusa znacznie gorzej.

Problem pojawia się jednak na myśl o seniorach, którzy nie są w pełni sił i nie mogą wziąć pełnej odpowiedzialności za swoją codzienność i obowiązki, które się na nią składają. Szczególna mowa o seniorach, którzy nie zawsze mają czas czy fundusze na korzystanie z takich udogodnień jak jedzenie na dowóz, a nawet po prostu ugotowanie samemu ciepłego posiłku. Chodzi tu nie tylko o fundusze, ale i siłę.

Lublin pomaga seniorom

W Lublinie seniorzy mogą liczyć na pomoc w postaci darmowych obiadów z dostawą do domu. Miasto rozszerza Punkty Opieki Domowej. Dzięki temu seniorzy będą mogli liczyć na ciepły posiłek. Dotychczas w Lublinie funkcjonowały trzy placówki. Teraz ofertę powiększono o dwie kolejne.

To forma wsparcia dla samotnych seniorów powyżej 60 roku życia, których codzienne funkcjonowanie jest utrudnione. Dotychczas rozwożono posiłki do 200 potrzebujących, a dzięki rozwijaniu się tego pomysłu, będzie mogła z tego rozwiązania skorzystać kolejna setka seniorów.

„Naszym priorytetem jest pomoc seniorom w bezpiecznym, codziennym funkcjonowaniu. Dlatego stale modyfikujemy i uzupełniamy nasz system usług o rozwiązania odpowiadające najpilniejszym potrzebom tej grupy mieszkańców. Jedną z nich, zwłaszcza w dobie pandemii, jest zapewnienie gorących posiłków seniorom, którzy niekiedy z uwagi na stan zdrowia nie mają możliwości ich przygotowania” – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.

To bardzo hojny pomysł, który z pewnością uratuje czas pandemii niejednej osobie. To bardzo trudny okres z uwagi na niestabilne dochody, stanowiska zawodowe, ale i pomoc. Wiele osób musi zrezygnować z odwiedzin najbliższych, a szczególnie tych, którzy są w strefie większego ryzyka zarażenia. Jak wiemy, dzieci przechodzą wirusa nawet bezobjawowo i bardzo łagodnie, co niestety nie tyczy się już osób powyżej 60 roku życia, a szczególnie tych z chorobami współistniejącym.

Apelujemy o rozwagę i dbanie o siebie oraz osoby w swoim otoczeniu. Nie w każdym mieście wprowadza się podobne rozwiązania, ale każdy z nas może znaleźć potrzebującego seniora, z którym podzieli się obiadem czy innym przygotowanym posiłkiem. Nawet zrobienie zakupów może być w tej sytuacji nieocenioną pomocą, która pomoże uniknąć ryzyka zarażenia się w przestrzeni publicznej.

Gessler pouczyła Polaków jak robić mizerię, placki ziemniaczane i buraczki. Zastosujesz się?Gessler pouczyła Polaków jak robić mizerię, placki ziemniaczane i buraczki. Zastosujesz się?Czytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. Nagła konferencja Mateusza Morawieckiego. Premier przekazał pilną wiadomość
  2. Sesja narzeczeńska u Pawła z "Rolnik szuka żony". Zakochani z Baśkami w tle
  3. Masz ochotę na małe co nieco? Za mniej niż 5 zł zrobisz przepyszny i zdrowy deser bez cukru, przepis jest banalnie prosty
  4. Najgorszy błąd podczas gotowania ziemniaków. Jego skutki są prawdziwym koszmarem
  5. Makłowicz zdradził swój trik na chrupiące i puszyste placki ziemniaczane. Poezja smaku, lepszych nie jedliście
  6. Ratownik sprawdził popularny napój testem na koronawirusa. Wynik eksperymentu może zaskoczyć, jest komentarz eksperta
  7. Tłumy nagle rzuciły się na cukiernię, ogromna kolejka jakiej jeszcze nie było. Wspaniały gest Warszawiaków

Żródło: spottedlublin.pl

Następny artykuł