Lubisz zbierać grzyby?pixabay.com/geosts

Zbieranie grzybów tylko po wykupieniu uprawnień? Widmo zmian nadciąga coraz szybciej

Grzyby w Polsce zbierane są co roku w ogromnych ilościach. Grzybiarze tłumnie ruszają w sezonie na grzybobrania, ponieważ Polacy uwielbiają przygotowywać na ich bazie różnorakie dania czy przetwory. Niestety, widmo zmian, jak mogą zostać wprowadzone, sprawia, że domorośli łowcy leśnych skarbów drżą na samą myśl o nich.

Grzyby są otoczone przez Polaków pewnego rodzaju czcią. Mnóstwo osób zdobywa wiedzę z pokolenia na pokolenie, co stało się już tradycją dla wielu rodzin. Dzieci uczą się od swoich rodziców tego samego, co przekazane zostało im w ich młodości. Dlatego znajomość grzybów u wielu grzybiarzy nie wynika z oficjalnego wykształcenia zdobytego od specjalisty. Widmo zmian, które mogą wkroczyć w życie grzybiarzy sprawia, że co raz mniej osób patrzy w przyszłość z dobrymi myślami.

Syn Zenka Martyniuka kolejny raz upokarza byłą żonę. Teraz dyskredytuje jej zdolności kulinarne, niestety posunął się o wiele dalejSyn Zenka Martyniuka kolejny raz upokarza byłą żonę. Teraz dyskredytuje jej zdolności kulinarne, niestety posunął się o wiele dalejCzytaj dalej

Czy grzyby nie będą ogólnie dostępne dla wszystkich chętnych?

Widok grzybiarzy, którzy sprzedają owoce swojej pracy przy drogach koło lasów czy stoiskach umiejscowionych w ruchliwych uliczkach miast, nikogo nie dziwi. Przejeżdżający ludzie czasem zatrzymają się i kupią trochę podgrzybków, a grzyby na stoiskach znikają jeszcze szybciej. Czy w Polsce obowiązuje jakikolwiek system badania wystawionych na sprzedaż okazów pod kątem jadalności? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Dzisiaj grzeje:

  1. Nie żyją, Lasy Państwowe wydały komunikat ostrzegawczy. Podczas grzybobrania uważaj
  2. Niestety, zacznie się już jutro. Cała Polska będzie zablokowana, niepokojące informacje
  3. Gessler przeszła samą siebie. Niebywałe, co robi z ogórków kiszonych i do czego podaje

We Włoszech istnieje oficjalny system kontroli grzybiarzy. Aby w ogóle móc zbierać grzyby, każdy musi przejść specjalny kurs mykologiczny zakończony egzaminem, a następnie trzeba wykupić pozwolenie na zbieranie produktów spożywczych z runa leśnego. Cena za pozwolenie waha się do 20 do 50 euro w zależności na jak długi czas chętny chce je kupić. Leśnicy kontrolują także ilość wynoszonych grzybów, a przekroczenie dozwolonego limitu grozi nawet grzywną w wysokości 100 euro.

Jak czytamy na portalu money.pl: "Każdy, kto zbiera w celach zarobkowych runo leśne ma obowiązek, przed sprzedaniem grzybów, pokazać je grzyboznawcy lub klasyfikatorowi w sanepidzie i uzyskać stosowny certyfikat." Faktyczne egzekwowanie tego prawa w Polsce jest jednak o wiele bardziej skomplikowane. W praktyce nikt nie kontroluje grzybiarzy, a pracownicy Lasów Państwowych i tak mają już wiele obowiązków.

- Straż leśna ma tyle obowiązków, że nie byłaby w stanie egzekwować jeszcze tego dodatkowego obowiązku. Poza tym takie ograniczenie spotkałoby się ze społecznym oporem. Starsze osoby nie zaakceptowałyby go z pewnością - tłumaczy Przemysław Kurkowski, mykolog w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej. Jego zdaniem obowiązujące przepisy są na tyle skomplikowane, że ciężko je w jakikolwiek wyegzekwować na handlarzach grzybów.

Pracownik McDonald’s nagrał wszystko. Na jaw wyszła największa tajemnica sieci, wideo momentalnie stało się hitemPracownik McDonald’s nagrał wszystko. Na jaw wyszła największa tajemnica sieci, wideo momentalnie stało się hitemCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. Mało kto wie, że wraz z emeryturą można dostawać dodatek 4 tys. zł miesięcznie. Coraz więcej seniorów ma szansę się załapać
  2. Nowe obostrzenia szybciej niż przypuszczano. Zapadła decyzja
  3. Była żona Michała Wiśniewskiego jest nieuleczalnie chora. Diagnozę usłyszała będąc w ciąży, teraz musi przestrzegać rygorystycznej diety
  4. Obłędne gołąbki z przepisu Magdy Gessler. Farsz skrywa sekretny składnik
  5. Nawet największy niejadek poprosi o dokładkę. Pyszne kotlety schabowe po meksykańsku
  6. Agnieszka Kotońska z “Googlebox. Przed telewizorem” przeszła ogromną metamorfozę. Fani są pod wrażeniem

Źródło: money.pl

Po ciekawe treści kulinarne zapraszamy również na naszego Instagrama

Następny artykuł