Grzyby należy zbierać zgodnie z zaleceniai GIS-u.Mariusz Dra/Facebook

Służby sanitarne ostrzegają wszystkich idących na grzyby. Jest ich 10, niepokojące

Grzyby zbieramy w Polsce niezwykle chętnie i zwykle wyprawa do lasu nie wydaje nam się niebezpieczna. Służby sanitarne opublikowały jednak ostatnio całą listę 10 zaleceń, o których nie można zapominać podczas grzybobrania. Ostrzeżenia powinniśmy koniecznie wziąć pod uwagę przed pójściem do lasu.

Grzyby niewątpliwie będą rosnąć jak na drożdżach po dzisiejszym deszczu. Wiele osób już zaciera ręce na myśl o tym, że leśna wyprawa może być niezwykle udana. Warto jednak pamiętać, że nawet podczas spokojnego spaceru po lesie powinniśmy przestrzegać pewnych zaleceń i nakazów. GIS podzielił się właśnie listą 10 ostrzeżeń dla wszystkich miłośników grzybobrania.

Chciał jedynie w spokoju zjeść jabłko w lesie, nagle został otoczony ze wszystkich stronChciał jedynie w spokoju zjeść jabłko w lesie, nagle został otoczony ze wszystkich stronCzytaj dalej

Grzyby powinniśmy zbierać ostrożnie. GIS wydał listę 10 ostrzeżeń

Grzyby są niewątpliwie jedną z ulubionych rozrywek jesienią. Mało co relaksuje w końcu tak bardzo, jak niespieszna wędrówka pośród drzewa i zapach lasu. Zapaleni grzybiarze traktują jednak grzybobrania niemal jak sport i uwielbiają chwalić się najpiękniejszymi borowikami czy rydzami. Niemal każdy zna chyba najsłynniejsze gatunki grzybów i wie, w jaki sposób należy je zbierać. Warto wiedzieć, co pozwoli uniknąć zagrożenia i zbierać grzyby w odpowiedni sposób.

Dzisiaj grzeje:

  1. Marysia kupiła przedziwne pierogi w Biedronce. Podgrzała je i oniemiała
  2. Uber wprowadza ogromną zmianę. Koniec tanich przejazdów?
  3. Zapłacił za kiełbasę banknotem 500 zł. Ekspedientka wydała 490 zł reszty, zamarła odkrywając prawdę o banknocie

GIS przypomniał ostatnio prawdziwy dekalog grzybiarza, czyli zestawienie 10 najważniejszyh zasad dla wszystkich miłośników leśnych wycieczek. Dowiadujemy się z niego, że lepiej nie zbierać nieznanych gatunków, bo wiąże się z tym zbyt duże ryzyko. Najbezpieczniej jest wybierać na początku jedynie grzyby z rurkowe, czyli z charakterystyczną siateczką pod kapeluszem. Dostrzeżemy ją jednak tylko w sporych okazach, dlatego mniejsze grzyby lepiej zostawić w lesie. Niewskazane jest też zbieranie ich do foliowej reklamówki, wyrywanie grzybni, z które wyrastają nowe grzyby, oraz rozkopywanie ściółki. GIS zaleca też, by kierować się podanymi przez nich zasadami, nie próbować nieprzetworzonych grzybów i nie podawać ich małym dzieciom. Niewskazane jest też kupowanie grzybów z niesprawdzonego źródła.

Grzyby

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Dożyła 127 lat w doskonałym zdrowiu i całe życie bez umiaru jadła jeden produkt. Lekarze przed nim ostrzegająDożyła 127 lat w doskonałym zdrowiu i całe życie bez umiaru jadła jeden produkt. Lekarze przed nim ostrzegająCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. ING, mBank, Santander i inne banki przypominają. Już od jutra tysiące Polaków zapłaci ogromne kwoty, wielu zapomniało
  2. Dramatyczne wyznanie lekarza ze szpitala MSWiA. Gorzej być nie mogło, a nikt o tym nie mówi. "Odbije się na zdrowiu tysięcy pacjentów"
  3. Jest czego pozazdrościć - kuchnia Ewy Wachowicz odbiera mowę. Bije o głowę Gessler i Rozenek, przepiękna
  4. Karolina Szostak "niknie w oczach". Sama skóra i kości, jest na kontrowersyjnej diecie
  5. 7 dni piła wodę po ogórkach kiszonych. Osłupiała już 2 dnia widząc nieziemski rezultat
  6. Miała wypadek, była w śpiączce. Wystarczyło, że usłyszała jeden głos, a jej tętno natychmiast przyspieszyło

Źródła: Główny Inspektorat Sanitarny/Facebook

Po ciekawe treści kulinarne zapraszamy również na naszego Instagrama

Następny artykuł