Jajka mają wiele zastosowańNegMarDesign, Getty Images

Butelki i słoiki z resztek jedzenia umyjesz dzięki skorupkom po jajkach szybko jak błyskawica

Jajka sporządzamy na wiele sposobów, lecz za każdym razem pozostawiamy skorupki, które najczęściej wyrzucamy do śmieci. Popełniamy tym samym błąd, który kosztować nas może sporo pieniędzy. Jeśli masz w domu butelki i słoiki, których nie możesz domyć z resztek - wrzuć do środka skorupki, a w kilka chwil będziesz miał czyste naczynia.

Jajka wydają się niepozorne - ot, delikatny produkt, który doskonale sprawdza się podczas pieczenia ciast czy robienia jajecznicy. W jajku pełno jest wartościowych substancji, a liczne zastosowania sprawiają, że jest znacznie cenniejsze, niż większość z nas myśli.

Poza żółtkiem i białkiem, można wykorzystywać także skorupkę na wiele sposobów. Jednym z nich, którym zajmiemy się dzisiaj, jest możliwość czyszczenia za pomocą skorupki różnych przedmiotów z trudno dostępnymi miejscami.

Jajka wyczyszczą słoiki i butelki

Długie i wysokie butelki, czy słoiki, które choć są pojemne, zbudowano je tak, że nie można dotrzeć do każdego ich zakątka podczas konwencjonalnego mycia. Na szczęście wystarczy mieć pod ręką skorupki z jajek, a wszystko wyczyścisz z wielką łatwością.

Oczywiście można zakupić sobie specjalną szczotkę, która jest długa, cienka i elastyczna, co pozwala dotrzeć nią do każdego zakamarku. Po co jednak korzystać z takiego narzędzia, jeśli można zdecydować się na ekologiczną i bezpieczną, darmową opcję?

Nie masz 60 lat i chcesz zrobić zakupy spożywcze w godzinach dla seniorów? Kary pieniężne są niebotyczne, lepiej nie próbowaćNie masz 60 lat i chcesz zrobić zakupy spożywcze w godzinach dla seniorów? Kary pieniężne są niebotyczne, lepiej nie próbowaćCzytaj dalej

Jak umyć naczynie skorupkami?

Wystarczy pokruszyć w dłoniach skorupki z 2-3 jajek i wrzucić je do słoika czy butelki. Następnie należy zalać je do połowy wodą i bardzo energicznie trząść przez 5 minut. Po wyczyszczeniu wystarczy wylać zawartość słoika czy butelki, przemyć ją czystą wodą i odstawić do wysuszenia.

Jeśli w wewnątrz szkła są jakieś zaschnięte resztki, które nie odchodzą bez pomocy, dodaj do wody kilka kropel płynu do naczyń. Detergent wspomoże skorupki i zmiękczy zabrudzenie. Pamiętaj jednak, aby dokładnie wypłukać pozostałości po chemii.

Taki recykling skorupek jest bardzo ekonomiczny i ekologiczny - nie trzeba wszak kupować plastikowych narzędzi czy gąbek, które zatruwają i zanieczyszczają środowisko. Co więcej, skorupki otrzymujemy w cenie jajek, nie trzeba więc wydawać żadnych dodatkowych pieniędzy.

Chcesz poznać więcej ciekawostek, które ułatwiają pracę w kuchni? Tutaj pokazaliśmy jak wygodnie rozmrażać kostkę masła. W tym artykule zdradzamy co można zrobić z łupin po cebuli.

Skorupki z jajek nadają się także do tworzenia nawozu do roślin, produkowania suplementów diety zawierających wapń, a także wspomagają pranie. Możliwość ich użycia ograniczona jest jedynie przez wyobraźnie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kobieta.onet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł