Jajkapxhere / licencja: CC 0

Naukowcy biją na alarm, wystarczy jedno dziennie, a konsekwencje mogą być opłakane. Ryzyko cukrzycy wzrasta o 60%, wszyscy byliśmy w błędzie

Według najnowszy badań, jajka mogą znacznie zwiększać ryzyko cukrzycy. Pozornie zdrowy i wcześniej polecamy produkt, może stanowić wielkie niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia.

Naukowcy z Australli wzięli pod lupę jajka - uwielbiany przez nas produkt, który najczęściej spożywamy o poranku, w ramach śniadania. Niestety z pierwszych ustaleń wynika, że zjedzenie nawet jednego jajka dziennie zwiększa szansę zachorowania na cukrzycę o 60%.

Najprostszy przepis na kultowe ciasto Najprostszy przepis na kultowe ciasto "zebra", idealne na szybki deser dla całej rodziny. Gwarantujemy, że zniknie z blachy w kilka chwilCzytaj dalej

Jajka nowym wrogiem zdrowego stylu życia?

Grupa badaczy z Australli w ramach badań przeanalizowała dane 8545 dorosłych Chińczyków, z których wynikało, że jedzenie jajek znacznie zwiększa poziom cukru we krwi.

Ich badania główne skupiły się na jajkach gotowanych w koszulce bądź skorupce, a także smażonych, czyli opcjach najczęściej serwowanych na śniadanie.

- Dieta jest znanym i modyfikowalnym czynnikiem, który przyczynia się do zachorowania na cukrzycę typu 2, dlatego zrozumienie szeregu czynników dietetycznych, które mogą wpływać na rosnącą częstość występowania tej choroby, jest istotne - wskazała autor badania, dr Ming Li z University of South Australia.

Warto zaznaczyć, że już wcześniej naukowcy łączyli jedzenie jajek z cukrzycą. - Chociaż związek między jedzeniem jajek a cukrzycą jest często przedmiotem debaty, to nasze badanie miało na celu ocenę długoterminowego spożycia jajek przez ludzi i ryzyka zachorowania na cukrzycę - tłumaczyła dalej zjawisko dr Ming Li

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Bogata w witaminy i wspierająca odporność surówka z kiszonej kapusty, pozycja obowiązkowa do jesiennego obiadu. Nie da się jej oprzeć
  2. Uwaga, uderzenie zimy. Ostrzeżenie 1 stopnia dla 2 regionów. Turyści na północy muszą szczególnie uważać
  3. Eksplozja smaku. Ewa Wachowicz podała przepis na kotlety po kijowsku tak pyszne, że nie można przestać ich jeść

Nieprzypadkowy wybór

Tradycyjnie nabiał nie stanowił ważnej części diety Chińczyków. Jednak zunifikowanie sposobu żywienia na całym świecie sprawiło, że mieszkańcy Chin coraz chętniej sięgają po mleko, jajka i przetworzoną żywność.

Dr Ming Li analizie poddała dane o żywieniu w latach 1991-2009. Badanie pokazało, że nawet 38 gram jajek dziennie zwiększało ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 o 25%, a 50 gram (czyli jedno jajko dziennie) aż o 60%.

Cukrzyca jest obecnie jedną z najgroźniejszych i najbardziej powszechnym chorób cywilizacyjnych. W samej Polsce cierpi na nią 3 miliony dorosłych Polaków, a na całym świecie nawet 415 milionów. Głównymi przyczynami jej występowania jest nieprawidłowa dieta oraz niezdrowy tryb życia.

Badanie przeprowadzone przez australijskich badaczy nie jest jednak ostatecznym ukończeniem prac nad przyczynami występowania cukrzycy w obecnym świecie. Naukowcy w dalszym ciągu analizują dane.

Kotlety mielone i schabowe nie mają do nich podejścia. Wyborne kotlety zrobisz łatwiej, szybciej i zdrowiej z jednego warzywaKotlety mielone i schabowe nie mają do nich podejścia. Wyborne kotlety zrobisz łatwiej, szybciej i zdrowiej z jednego warzywaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Minister zdrowia przerwał milczenie. Wyjawił, jak w tym roku będzie wyglądać Boże Narodzenie
  2. Wpadka w programie "Jeden z dziesięciu" przejdzie do historii. Rozbrajająca odpowiedź uczestnika, jest wideo
  3. Pogromca tłuszczu, kilogramy same znikają, a wystarczy pić go raz dziennie. Imbir z 2 dodatkami sprawi, że odchudzanie będzie czystą przyjemnością
  4. Pijesz herbatę z liści laurowych? Gratulacje, poprawiasz działanie ważnych narządów
  5. W jaki sposób mrozić pierogi na święta? Szef kuchni zdradził 3 niezawodne metody
  6. 5-miesięczna dziewczynka umierała na oczach rodziny. Czworonożni przyjaciele pożegnali ją najczulszy sposób
  7. Niestosowne słowa fanki na temat “Rolnik szuka żony”. Manowska dała jej popalić, bezpośrednia do bólu

Źródło: zdrowie.radiozet

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł