Smakosze.pl
zmywarka

canva/hamik

Jak poprawnie odkamienić zmywarkę? Garść porad

23 Maja 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Zmywarka jest na wyposażeniu niemal każdej kuchni. A wiesz, jak poprawnie odkamienić zmywarkę? Dajemy wam garść porad, które pomogą uporać się z tym problemem. Jednym z rozwiązań jest wlanie na dno zmywarki szklanki octu i uruchomienie urządzenia. Płyn ten skutecznie poradzi sobie z niepożądanym osadem.

Zmywarka jest niezwykle pomocnym urządzeniem w każdej kuchni. Pozwala zaoszczędzić czas poświęcony na ręczne zmywanie naczyń. Oszczędza też skórę dłoni. Jednak, by sprzęt ten służył długo i bez problemów, trzeba o niego odpowiednio dbać.

Wyjątkowo esencjonalny bigos z kiełbasą i grzybami. Prawdziwa klasyka

Wyjątkowo esencjonalny bigos z kiełbasą i grzybami. Prawdziwa klasyka

CZYTAJ DALEJ

Ważne jest więc, by nie wkładać do zmywarki naczyń, na których znajdują się resztki jedzenia. Może to bowiem spowodować zapchanie się filtra. Należy także używać chemii, przeznaczonej do zmywarek. Chodzi nie tylko o myjące tabletki, ale też o zmiękczającą sól i płyn do nabłyszczania naczyń.

Jak najlepiej odkamienić zmywarkę?

Kamień w zmywarce nie jest zjawiskiem nadzwyczajnym. W większości miejscowości jest bowiem twarda woda, która ma tendencję do tworzenia osadów i kamienia. Dlatego warto zmiękczać wodę, wsypując do zmywarki specjalnie przeznaczoną do tego celu sól.

Jeśli już jednak w zmywarce pojawił się kamień, do usunięcia go można użyć specjalnych środków chemicznych dostępnych w sklepach. Nie są one najtańsze, ale dość silnie działają, co może być zaletą, ale też wadą.

O wiele bezpieczniej i taniej jest sięgnąć po produkty sprawdzone w gospodarstwie domowym. Są nimi ocet i soda oczyszczona. By odkamienić zmywarkę szklankę octu wystarczy wlać na dno opróżnionej zmywarki, a do pojemnika na tabletkę do zmywania wsypać sodę oczyszczoną. Teraz wystarczy uruchomić program do zmywania, najlepiej z wyższą temperaturą, a osad powinien zniknąć.

Odkamienianie zmywarki warto powtarzać co 2-3 miesiące. Pozwoli to uniknąć poważnych awarii urządzenia. W wyniku osadzania się kamienia może bowiem popsuć się grzałka. Wtedy pozostanie nam tylko wezwać specjalistę i wymienić grzałkę.

O czym warto pamiętać?

Choć zmywarka zmywa naczynia, to sama przy tym wcale się nie czyści. Resztki potraw i tłuszcz mogą bowiem zalegać w jej zakamarkach i utrudniać jej działanie. Poza tym brudna zmywarka jest po prostu niehigieniczna i może z niej brzydko pachnieć.

Dlatego raz na miesiąc warto zrobić zmywarce czyszczenie. Można w tym celu nabyć specjalny środek, który wkłada się do pustego naczynia i uruchamia program mycia z wyższą temperaturą.

Regularnie warto też przeglądać filtr. Jeśli jest na nim osad, warto go usunąć. W tym celu można go np. zanurzyć w naczyniu z octem i pozostawić na pół godziny.

Na naszej stronie znajdziecie też porady dotyczące czyszczenia piekarnika, a także czyszczenia zlewu.

zmywarka

zmywarka

Źródło zdjęcia: canva/Olga Stock

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: fachmistrz

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dlaczego babcie wkładały gar z ziemniakami pod pierzynę?

Porady

Dlaczego babcie wkładały gar z ziemniakami pod pierzynę? Stara metoda była genialna

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać w kuchni skórkę ananasa? Mamy pyszną propozycję

Czytaj więcej >
jajko na miękko

Porady

Co zrobić, aby jajka na miękko wyszły idealnie? Zdradzamy patent szefów kuchni

Czytaj więcej >

Porady

Jak przechowywać arbuza? Większość z nas popełnia poważny błąd

Czytaj więcej >
Jak najlepiej przechowywać ser żółty?

Porady

Jak najlepiej przechowywać ser żółty? Garść skutecznych porad

Czytaj więcej >
tatar

Porady

Co zrobić, aby tatar nie ciemniał? Wystarczy wlać do niego 1 popularny produkt

Czytaj więcej >