Smakosze.pl
Jak rozbijać jajka? Mamy najlepszy sposób

Canva / Hirurg

Rozbijasz jajka o kant patelni? Mistrzowie kuchni robią zupełnie inaczej. Powód jest bardzo ważny

25 Listopada 2022

Autor tekstu:

Aleksandra Proch

Nigdy nie jest zbyt późno, aby dowiedzieć się czegoś nowego. Czy wiecie, że większość osób rozbija jajka w nieprawidłowy sposób? Kant patelni, podobnie jak brzeg miski lub ostrze noża, może spowodować dostanie się skorupek do jajecznej masy. Jak rozbijać jajka zgodnie ze sztuką?

Rozbijanie jajek pozornie nie jest żadną filozofia. Ot, wystarczy uderzyć skorupką w twardy przedmiot i gotowe. Jednak w sztuce kulinarnej nawet taki szczegół, jak rozbijać jajka, ma niebagatelne znaczenie. W poniższym tekście zdradzamy więcej szczegółów na ten temat.

kotlety mielone z porem

Obłędne kotlety mielone z porem. 1 trik nadaje im cudownej soczystości

CZYTAJ DALEJ

Jak rozbijać jajka i czego nie robić?

Wiele osób do rozbicia jajka wybiera obiekty kanciaste. Rant patelni, róg szafki lub blatu podświadomie wydaje nam się dobrą opcją. Okazuje się jednak, że nie jest to najlepszy sposób do tego, jak rozbijać jajka.

Przez uderzenie o kant powodujemy, że odłamki skorupki mogą dostać się do wnętrza jajka. Takie drobinki w gotowej potrawie mogą skutecznie ją zepsuć. Jak rozbijać jajka, aby uniknąć przykrych niespodzianek w jedzeniu?

Sekretem właściwego rozbijania jajek jest użycie w tym celu płaskiej powierzchni. Dzięki temu siła uderzenia rozłoży się na większej powierzchni, a odłamki skorupki nie zostaną wepchnięte do wnętrza produktu. Poniżej przedstawiamy więcej szczegółów na temat tego, jak rozbijać jajka.

Jak rozbijać jajka? Sposoby szefów kuchni

Jak zostało już wspomniane, uderzenie o płaską powierzchnię jest najlepszym sposobem, jak rozbijać jajka. Takich powierzchni na szczęście znajdziemy w kuchni całe mnóstwo. Może być to blat kuchenny, talerz lub dno patelni.

Jak rozbijać jajka o płaską powierzchnię? Wystarczy, że weźmiesz produkt w dłoń. Następnie uderz nim poziomo z odpowiednią siłą, tak, aby pęknięcie pojawiło się w jego środkowej części.

Siła do tego, jak rozbijać jajka, nie powinna być zbyt duża, ani zbyt mała. Najlepiej, aby ruch był na tyle duży, by otworzyć jajko jednym pewnym uderzeniem. Większa ilość tych słabszych może spowodować, ze mimo wszystko skorupki dostaną się do wnętrza jajka. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić i nie roztrzaskać jajka w drobny mak.

W miejscu, w którym skorupka pękła, należy delikatnie rozdzielić ją palcami. Uważaj przy tym, aby jej odłamki nie dostały się do produktu. Pomocna w tym może okazać się delikatna błonka jajka, która trzyma je w ryzach.

Dobrym i zaskakującym sposobem, jak rozbijać jajka, jest uderzenie płasko jednym jajkiem o drugie. Ciekawym faktem jest to, że tylko jedno z jajek pęknie. Nie wierzycie? Wypróbujcie ten sposób sami. Przed wykorzystaniem jajek zawsze upewnij się, czy są świeże. Z dobrych i właściwie rozbitych jajek zrobisz rewelacyjne sadzone.

Canva / EVGENII ZINOVEV

Canva / EVGENII ZINOVEV

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Aleksandra ProchAutor

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Tajemnicze grzyby mun. Poznaj ich właściwości, sprawdź do czego warto je dodawać

Czytaj więcej >
Dlaczego ciasto trzeba mieszać w jedną stronę

Porady

Dlaczego ciasto trzeba mieszać w jedną stronę? Wcale nie żartujemy, zasada ma istotne znaczenie

Czytaj więcej >

Porady

Jak upiec schab, by był soczysty? 1 czynność ma niebagatelne znaczenie. Zawsze o niej pamiętaj

Czytaj więcej >

Porady

Czy płukać kapustę kiszoną przed dodaniem do potrawy? Jest lepsza metoda by złagodzić jej smak

Czytaj więcej >
kluski śląskie

Porady

3 zasady przygotowania klusek śląskich. Dzięki nim, wyjdą wręcz idealne

Czytaj więcej >
kurkuma do rosołu

Porady

Dlaczego warto dodać kurkumę do rosołu? Powód zachwyca

Czytaj więcej >