Smakosze.pl
Jajka sadzone wyjdą idealnie

Canva / Peter Carruthers

Jak usmażyć jajko sadzone, żeby nie przywierało do patelni?

19 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Jajka sadzone idealnie sprawdzają się w roli śniadania. Ich walory smakowe niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Czasami podczas smażenia jajek, przywierają one do patelni. Możemy tego uniknąć za sprawą odrobiny mąki.

Pyszne jajka sadzone są jedną z najbardziej kultowych potraw. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy regularnie je zajadają. W trakcie przygotowywania specjału warto pamiętać o kilku istotnych detalach.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Co zrobić, by jajka sadzone nie przywierały do patelni?

Nie da się ukryć, że dobrze przyrządzone jajka sadzone potrafią wywołać autentyczny zachwyt nawet u najbardziej wybrednych spośród smakoszy. Jakiś czas temu wyjaśnialiśmy, na jakim tłuszczu najlepiej je smażyć.

Każdy, kto przygotowywał jajka sadzone, zdaje sobie sprawę, że potrafią one niekiedy przywrzeć do patelni. W przypadku takiego scenariusza specjał może się zniekształcić lub przypalić. Na szczęście unikniemy tego za sprawą prostej sztuczki z mąką.

Jajka nie przywrą do patelni, jeśli wcześniej posypiemy ją niewielką ilością mąki. Śniadaniowy specjał zetnie się wówczas prawidłowo. Bez problemu zdejmiemy go również z naszej patelni.

herb-2805224 1920 (1)

Rewelacyjny trick na zmiękczenie kapusty na gołąbki, nie potrzebujesz nawet garnka

CZYTAJ DALEJ

Nie możemy zapomnieć również o tym, by tłuszcz, na którym smażymy, był rozprowadzony równomiernie. Istotne jest także jego odpowiednie nagrzanie. Jednak to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać w trakcie przyrządzania jajek sadzonych.

Sztuczki, dzięki którym jajka sadzone wyjdą idealnie

Jajka sadzone zazwyczaj doprawiamy solą i pieprzem. Niektórzy robią to jeszcze podczas smażenia. Lepiej wystrzegać się takiego postępowania, ponieważ żółtko nie będzie wyglądało zbyt apetycznie.

Pod wpływem soli żółtko straci swoją kuszącą konsystencję. Dodatkowo będzie ono całe usiane nieatrakcyjnymi przebarwieniami. Unikniemy kulinarnego rozczarowania, jeśli jajka doprawimy dopiero na talerzu. Wtedy przyprawy nie odbiją się negatywnie na żółtku. Jednak na tym nie koniec wskazówek dotyczących jajek sadzonych.

Jajka sadzone

Jajka sadzone

Canva / AnSyvanych

Podczas smażenia, jajka sadzone w bardzo prosty sposób mogą połączyć się swoimi białkami. Nie każdemu smakoszowi to odpowiada. Jeśli chcemy, by nasze jajka usmażyły się osobno, wówczas najlepiej przygotowywać je pojedynczo.

Możemy także wykorzystać pewnego rodzaju foremkę, która zadba o ich kształt. Najprostszym rozwiązaniem jest użycie dużego krążku z cebuli. Na jego środku należy rozlać surowy nabiał. Warto zapoznać się z różnymi przepisami na śniadanie z jajek.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: ShareInfo; Interia Kobieta

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >