Kasza została wycofana przez GIS.Pixabay / speaknow; Wikipedia / Dezidor / CC BY 3.0

Pilnie wycofują ze sprzedaży. Zagrożone przede wszystkim dzieci, konsekwencje zjedzenia produktu mogą być fatalne

Drobnoziarnista kasza zazwyczaj jest uznawana z posiłek odpowiedni dla szkrabów. Znaczna część małych dzieci jest karmiona tego typu produktami. Ostrzeżenie wydane przez GIS nie pozostawia wątpliwości. Kaszka kukurydziano-ryżowa z tapioką została wycofana ze sprzedaży. Wszystko przez wykrycie alergenu w postaci soi.

Kasza odgrywa niezwykle istotną rolę w świecie kulinariów. W sklepach możemy się natknąć na wiele rozmaitych odmian tego produktu. Drobniejsza kasza idealnie nadaje się jako strawa dla maluchów. Jednak nawet w takich smakołykach może czyhać potencjalne zagrożenie.

Kasza została wycofana ze sklepów

Dla wielu smakoszy kasza jest jednym ze smaków dzieciństwa. Jakiś czas temu wspominaliśmy o klasycznym śniadaniu z dawnych lat. Tym razem poruszymy kwestię komunikatu opublikowanego przez GIS. Czy mamy powody do obaw?

Mało kto spodziewałby się, że kasza może narazić na szwank nasze zdrowie. Ostrzeżenie wydane przez GIS na rządowej stronie nie jednoznacznie wskazuje, że nawet taki produkt może być niebezpieczny. W tym przypadku winne są alergeny.

Kasza drobnoziarnista przeważnie jest zajadana na śniadanie. Nie można jednak zapomnieć, że często karmimy nią również dzieci. W przypadku alergii na soję może dojść do prawdziwej tragedii. Lepiej mieć się na baczności.

Pijesz herbatę z cytryną? Może poważnie zaszkodzić, jeśli robisz ją nieumiejętniePijesz herbatę z cytryną? Może poważnie zaszkodzić, jeśli robisz ją nieumiejętnieCzytaj dalej

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF), że firma Eko-Wital Sp. z o.o. zakupiła od dostawcy z Austrii produkt pn. Mniam Kaszka kukurydziano-ryżowa z tapioką, w którym wykryto obecność soi. Informacja o obecności soi nie znajduje się na etykiecie produktu. Spożycie wskazanej poniżej partii przez osoby uczulone na soję może wywołać reakcję alergiczną — można wyczytać w komunikacie opublikowanym na rządowej stronie.

Bez wątpienia taki komunikat nie napawa optymizmem. GIS wskazał dokładne dane, którymi została opatrzona kasza. Każdy, kto może być potencjalnie uczulony, powinien sprawdzić, czy nie znalazła się ona wśród jego zakupów.

Która kasza może wywołać reakcję alergiczną?

GIS na swojej stronie wskazał dokładne dane pozwalające na zidentyfikowanie produktu, w którym znalazła się soja. Niewykluczone, że wadliwa kasza miała stać się za chwilę smakowitym śniadaniem. Szczegóły dotyczące produktu są następujące:

  • Nazwa produktu: Mniam Kaszka kukurydziano-ryżowa z tapioką 250 g
  • Numer partii: 03.10.2021 CG
  • Dystrybutor: Eko-Wital Sp. z o.o., ul. Staniewicka 5, 03-310 Warszawa

Oczywiście w zaistniałej sytuacji konieczne było podjęcie stosownych kroków. GIS nadzoruje proces wycofywania produktu ze sklepów. Kasza nie powinna być jedzona przez osoby, które mogą mieć alergię na soję. Jeśli kasza wzbudza u nas obawy, wówczas warto sięgnąć po inny przepis na śniadanie. Pasta jajeczna wydaje się idealnym rozwiązaniem.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:


Źródło: Gov.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Zobacz nasz najnowszy, smakowity przepis:

Następny artykuł