Kaucja na butelkiInstagram / born_in_the_prl

Pamiętacie zwracanie butelek z kaucją do sklepu? Napływają świetne wieści z Ministerstwa, chodzi o wielkie zmiany

Niegdyś kaucja za butelki była czymś absolutnie oczywistym. Wiele osób z pewnością wciąż uznaje to za dobre rozwiązanie. Podobnego zdania są również eksperci. Okazuje się, że Ministerstwo Klimatu planuje istotne zmiany w tym zakresie. Czego powinniśmy się spodziewać?

Z całą pewnością kaucja na butelki jest jednym z tych elementów życia, który pamięta większość osób wychowanych w czasach PRL-u. Współcześnie szklane opakowania przeważnie lądują bezpośrednio do koszu na śmieci. W trosce o dobro środowiska jak i całej planety warto podjąć kroki, które pozwolą na przeciwdziałanie nadmiernemu gromadzenia się odpadów. Czy kaucja na butelki może w tym pomóc?

Przecież kupowaliśmy je codziennie w Biedronce i Lidlu, po prostu ręce opadają. Nie do pomyślenia, jak wiele towarów ostatnio wycofano z obrotuPrzecież kupowaliśmy je codziennie w Biedronce i Lidlu, po prostu ręce opadają. Nie do pomyślenia, jak wiele towarów ostatnio wycofano z obrotuCzytaj dalej

Kaucja i troska o środowisko

Zgodnie z informacjami wskazanymi przez portal Wirtualna Polska, badania przeprowadzone przez UCE RESEARCH potwierdzają, że blisko 60% Polaków jest za tym, aby kaucja na butelki ponownie stała się normą. Warto zauważyć, że przeciwko takiemu rozwiązaniu jest zaledwie 9% ankietowanych. Jak kaucja na butelki jest komentowana przez eksperta?

- System kaucyjny był w Polsce powszechny przed 1990 r. Dziś wielu dorosłych Polaków tego już nie pamięta. Ludzie od 30 lat są przyzwyczajeni do wygody wyrzucania opakowań prosto do śmietników. Dlatego aż 1/3 badanych nie chce ww. obowiązku. W Europie Zachodniej systemy kaucyjne dedykowane są wybranym opakowaniom. Dlatego oceany są pełne tworzyw sztucznych. Nie powinniśmy naśladować cudzych błędów. Należy opracować własny system standaryzacji opakowań, połączony z dopuszczeniem do obrotu niestandardowych butelek, puszek i innych tego typu materiałów w zamian za pokrycie wszelkich kosztów ich pełnego unieszkodliwienia. Dzięki temu opakowania będą szerzej ponownie wykorzystywane w przemyśle oraz w gospodarstwach domowych - wyjaśnił przytaczany przez portal Wirtualna Polska ekspert Business Centre Club ds. gospodarki odpadami, dr inż. Jacek Pietrzyk. Jakie plany ma Ministerstwo Klimatu?

Dzisiaj grzeje:

  1. Zaczął w szale zdejmować ubrania przed Gessler. Zerwał mikroport ze spodni, wywołał skandal w "Kuchennych Rewolucjach"
  2. Mamy konkretne wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii. Miażdżąca przewaga jednego kandydata

Czy Ministerstwo Klimatu sprawi, że kaucja znów stanie się obowiązkowa?

Nie da się ukryć, że w trosce o środowisko i klimat jesteśmy zmuszeni do podjęcia rozwiązań, które pozwolą na uratowanie naszej planety. Ministerstwo Klimatu zapowiedziało, że chce rozszerzyć odpowiedzialność producentów. Jak donosi Wirtualna Polska, kaucja ma dotyczyć dowolnych rodzajów opakowań. Zaliczałyby się do nich butelki oraz puszki. Zgodnie z planowaną ustawą opakowania do dokonania zwrotu nie byłby konieczny paragon. Takie rozwiązanie miałoby zwiększyć ilość zebranych materiałów, które można ponownie wykorzystać.

Najlepsze newsy:

  1. Aleksander Kwaśniewski nie pozostawia złudzeń. "Żeby być niezależnym, trzeba mieć charakter i determinację"
  2. Łukasz Szumowski zabrał głos tuż po wyborach. Chodzi o epidemię
  3. Starła rzodkiewkę i ogórka, a potem dodała ostateczny składnik. Wyszła nieziemsko pyszna surówka, wygrywa prostotą
  4. Kolejna tragedia przed Biedronką, nie żyje 53-letni mężczyzna. Karetka przyjechała po godzinie
  5. Ukąsił cię komar? Wypróbuj niezawodny sposób naszych babć, pieczenie i swędzenie zniknie w mig
  6. Światowe media podają tragiczne wiadomości. Zmarł wybitny człowiek, przez lata pomagał Polakom

Źródło: finanse.wp.pl

Po ciekawe treści kulinarne zapraszamy również na naszego Instagrama

Następny artykuł