Kawapixabay.com/13758299

Ile filiżanek kawy można wypić w ciągu dnia? Przekroczenie normy może Ci poważnie zaszkodzić

Kawa stanowi nieodłączny element codziennego jadłospisu, jednak warto zastanowić się, ile tak naprawdę możemy spożywać jej w ciągu dnia. EFSA stworzyło specjalny raport, w którym potwierdzono, że 5 filiżanek espresso dziennie to maksymalna ilość, na jaką może pozwolić sobie zdrowa osoba. Przekroczenie tej dawki może nam poważnie zaszkodzić. Mowa tutaj o bezsenności, nerwowości czy nadmiernym pobudzeniu.

Kawa towarzyszy naszym posiłkom niemalże każdego dnia. Pijemy ją dla aromatu, smaku, ale i działania. To jeden z napojów, po który sięgamy najczęściej wtedy, kiedy czujemy spadek energii. Niestety bywa, że pijemy jej o wiele za dużo.

Eksperci Europejskiego Bezpieczeństwa Żywności stworzyli specjalny raport na temat picia kawy. Według nich 5 filiżanek espresso w ciągu dnia to maksymalna ilość dla zdrowej osoby.Przekroczenie zaleconej dawki może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych.

Między innymi wymienia się choroby serca, podwyższone ciśnienie, zaostrzoną bezsenność czy nerwowość. Osobom borykającym się z atakami paniki, spożywanie nadmiernej ilości kawy również może nie służyć.

Kawa pełna jest drogocennych właściwości

To nie tylko smaczny składnik, ale również taki o prozdrowotnym działaniu. Jak ze wszystkim, należy jednak zachować umiar. Na temat detoksu kawowego, który warto zrealizować, jeśli pijecie jej za dużo, pisaliśmy w tym artykule.

Pojawiły się w Lidlu i już jest o nich głośno. Sprzęty kuchenne kupisz teraz za groszePojawiły się w Lidlu i już jest o nich głośno. Sprzęty kuchenne kupisz teraz za groszeCzytaj dalej

Wracając do właściwości kawy, ma ona działanie prozdrowotne, a co więcej, można wykorzystać ją na różne sposoby. Rewelacyjnie sprawdza się nie tylko na rynku spożywczym, ale i leczniczym czy kosmetycznym.

Działa przede wszystkim pobudzająco i orzeźwiająco, ale pozwala również przyspieszyć przemianę materii. Często poleca się jej spożywanie na dietach redukcyjnych. Kawa zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Więcej na temat właściwości kawy przeczytacie tutaj.

Jaka dawka kawy dziennie jest odpowiednia?

Specjaliści uznają, że picie od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie, czyli około 400-500 mg, to normalna ilość. Inaczej sprawa wygląda, jeśli mowa tutaj o kobietach w ciąży. Ich dopuszczalna dzienna dawka zmniejsza się o połowę. Jeśli chodzi o to, jaka dawka kofeiny mogłaby okazać się śmiertelna, jest to 10000 mg.

Naukowcy zaznaczyli, że bezpieczny poziom spożycia kofeiny zależy od wielu czynników. Mowa tutaj o kondycji zdrowotnej, genetyce czy nawet płci. Dodatkowo tak, jak wspominaliśmy wyżej, rozliczenie dopuszczalnej ilości kofeiny na osobę, zmienia się. Między innymi w trakcie ciąży.

Przyjmowane leki również mogą wpływać na zmniejszenie szkodliwości spożywanej kawy.Środki antykoncepcyjne, wpływają na wolniejsze wchłanianie się kofeiny.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: expressilustrowany.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł