Kawa nie przed snemlimpido, Getty Images Pro

Najgorsza pora na picie kawy, lepiej uważać. Problemy ze snem i zmęczenie są jedynie początkiem

Kawa towarzyszy nam praktycznie każdego dnia, lecz mało kto wie, że pory picia tego naparu mają ogromnie duże znaczenie. Jeśli chcesz zachować zdrowy i regenerujący sen, po którym wstaniesz wypoczęty - nie pij kawy co najmniej trzy godziny przed pójściem do łóżka. Kofeina zawarta w kawie blokuje wydzielanie melatoniny, która reguluje cykl dnia i nocy.

Kawa pozwala nam normalnie funkcjonować, a poranek bez kubka z parującym brązowym płynem, jest koniecznością. Inaczej rozpoczęcie dnia z energią i motywacją graniczy z cudem. Jeśli masz jednak przyzwyczajenie picia kawy o późniejszych porach, radzimy zachować ostrożność.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Wayne State University, człowiek po przyjęciu dużej dawki kofeiny na 3 godziny przed snem, reaguje obniżonym poziomem melatoniny, brakiem ochoty na sen oraz irytacją.

Kawa na wieczór może zniszczyć całą noc

Za działanie pobudzające kawy odpowiada głównie kofeina, alkaloid wykazujący działanie psychoaktywne objawiające się pobudzeniem, zmniejszeniem łaknienia, zmniejszoną potrzebą snu oraz zwiększoną koncentracją. Niestety, napar ten nie nadaje się do picia przed snem.

Badanie ekspertów z Wayne State University polegało na podaniu grupie badanych 400 mg czystej kofeiny na 3 godziny przed snem. Naukowcy sprawdzali, czy badani będą mieli problemy z zaśnięciem, a jeśli tak, to jakie dokładnie. Wyniki pokazują dobitnie, że kawa nie nadaje się jako popołudniowy napar do ciasta.

Skąd pochodzi nazwa pierogów leniwych? Mało kto zdaje sobie sprawę, zupełne zaskoczenieSkąd pochodzi nazwa pierogów leniwych? Mało kto zdaje sobie sprawę, zupełne zaskoczenieCzytaj dalej

Sen tych ludzi był płytki, a niektórzy w ogóle nie mogli zasnąć. Wytwarzanie melatoniny, czyli hormonu odpowiadającego za zasypianie oraz cykl dnia i nocy, było bliskie zeru. Badani pod wpływem kofeiny wydzielali zbyt mało tego hormonu, co sprawiało, że mimo zmęczenia, nie mogli zasnąć.

Kiedy w takim razie pić ostatnią kawę?

Badacze wskazują, że najpóźniej można pozwolić sobie na kubek kawy maksymalnie 6 godzin przed snem. Inaczej nocna regeneracja może okazać się tak trudna, że spędzi się ją na patrzeniu w ścianę czy sufit.

Chcesz poznać więcej ciekawostek, które mocno zmieniają pracę w kuchni? Tutaj pokazaliśmy jak wygodnie rozmrażać kostkę masła. W tym artykule zdradzamy, co można zrobić z łupin po cebuli.

To, jak kawa na nas działa, wynika z naszych indywidualnych cech, a mianowicie z tego, jak nasz organizm metabolizuje kofeinę. Metabolizm kofeiny można sprawdzić prostym testem genetycznym, dokonując pobrania próbki śliny z wewnętrznej części policzka — wtedy pijemy świadomie kawę - tłumaczy doradca i edukator żywieniowy Sylwia Górzna.

Kawy nie warto pić również od razu po przebudzeniu. Spowolniony snem metabolizm nie zareaguje odpowiednio dobrze na dawkę kofeiny, a duża ilość kortyzolu we krwi sprawi, że odczucia płynące z pobudzenia kawą będą nieprzyjemne. Warto odczekać około 1-2 godzin od pobudki, aby wyciągnąć pełne mocy tego napoju.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: darvea.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł