Kawa, ciasto i zgrozaPixabay / Free-Photos

49 osób trafiło do szpitala po wizycie w kawiarni, 162 zachorowało. Dramatyczne zdarzenia mogły mieć tylko jeden finał

Nie da się ukryć, że ciasto i kawa jest idealnym połączeniem. Niektórzy raczą się takim deserem w domowym zaciszu, jednak wiele osób udaje się również do kawiarni. W jednej z nich doszło do czegoś niewyobrażalnego. Sprawa w końcu ruszyła do przodu.

Smakowita kawa z dodatkiem ciasta z całą pewnością jest nie lada atrakcją dla smakoszy. Niestety, nawet tak niepozorna przekąska może okazać się niebezpieczna. Nikt nie spodziewał się, że ciasto serwowane w kawiarni sprawi, że 49 osób wyląduje w szpitalu.

Komunikaty w całej Polsce, najwyższa gotowość. Pod żadnym pozorem ich nie jedz, od razu wyrzuć do koszaKomunikaty w całej Polsce, najwyższa gotowość. Pod żadnym pozorem ich nie jedz, od razu wyrzuć do koszaCzytaj dalej

Kawa, ciasto i zgroza

Kawa odgrywa istotną role w życiu codziennym wielu osób. Często racząc się tym napojem sięgamy również po ciasto. Wyjście do kawiarni, kiedy były jeszcze otwarte, dla niektórych stanowiło normę. W jednym z tego typu lokali doszło do istnej okropności.

Sama kawa nie stanowiła zagrożenia. Problematyczne okazało się serwowane ciasto. Właśnie przez nie 49 osób trafiło do szpitala, a 162 zachorowało. Sanepid oszacował, że narażonych było aż 7 tysięcy klientów kawiarni. Właśnie zapadł wyrok w tej sprawie.

Kawa z niektórych sieci kawiarni jest niezwykle kusząca. Nie bez powodu cieszą się one sporą popularnością. Do wstrząsającego incydentu doszło w 2018 roku. Nieświadomi klienci zajadali beztrosko ciasto nie wiedząc, że doprowadzi ono do silnego zatrucia.

"Green Caffe Nero" jest jednym z tych miejsc gdzie kawa jest zamawiana codziennie przez całą masę osób. Ich placówki znajdują się w wielu miejscach w Polsce. Właśnie w tej sieci doszło do masowego zatrucia.

Zgodnie z doniesieniami TVP Info, pierwsze symptomy zatrucia odczuli klienci kawiarni "Green Caffe Nero" znajdujących się na terenie Warszawy. Później objawy wystąpiły również u osób spożywających trefne ciasto w Krakowie. Kawa może i była pyszna, jednak deser do niej podany skrywał spore niebezpieczeństwo.

Sprawą zajął się sanepid. Okazało się, że zatrucia spowodowane były salmonellą. Wystąpiła ona na skutek niewłaściwego przechowywania produktów, które wymagały chłodzenia. Na sieć została nałożona kara.

Dzisiaj grzeje:

  1. Do zrobienia syropu z pigwy potrzebujesz tylko 2 składników. Niesamowicie wzmacnia odporność, zalecany szczególnie w sezonie infekcji
  2. Niewiarygodne sceny w Wuhan. Jeszcze niedawno zmagali się z pandemią, teraz zapomnieli o zagrożeniu
  3. Klasa sama w sobie, ozdoba stołu i przyczyna szczerych zachwytów. Nie ma nic lepszego niż domowe ciasto rafaello

Na ten spór nie zaradziłaby nic nawet najlepsza kawa - sprawa trafiła do sądu

Sieć, w której kawa codziennie przelewa się litrami, zwiększyła liczbę kontroli i przeprowadziła szkolenia dla pracowników. "Green Caffe Nero" zapowiedziało również rekompensaty dal poszkodowanych klientów. Mowa była nawet o 20 tysiącach złotych. Kwoty okazały się o wiele niższe.

- "Green Caffe Nero" w swoich oświadczeniach i komentarzach do sprawy zatruć bakteriami salmonelli zapewniało o wypłacie adekwatnych odszkodowań przez firmę ubezpieczeniową Spółki oraz o zapewnieniu poszkodowanym wsparcia. Okazało się natomiast, że ubezpieczyciel nagminnie proponował poszkodowanym średnio około tys. zł złotych zadośćuczynienia Tymczasem klientom mogą przysługiwać odszkodowania i zadośćuczynienia w wysokości nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych - powiedział radca prawny reprezentujący poszkodowanych klientów, przytaczany przez TVP Info.

- Sieć kawiarni naraziła życie i zdrowie swoich klientów, a przecież odwiedzając jakikolwiek lokal gastronomiczny powinniśmy czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że serwowana w nim żywność nie jest zagrożeniem dla naszego organizmu, gdyż właściciele i pracownicy tego lokalu mają bezwzględny obowiązek przestrzegania zasad i procedur bezpieczeństwa żywności oraz ponoszą pełną odpowiedzialność za ich łamanie - wyjaśnił radca prawny reprezentujący poszkodowanych klientów sieci. Nawet najlepsza kawa nie załagodziłaby takiego sporu. Sprawa trafiła do sądu.

- Jedno z powództw zostało uwzględnione praktycznie w całości. Poza kwotami wypłaconymi dobrowolnie sąd zasądził na rzecz poszkodowanej osoby około 13 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania wraz z odsetkami za dwa lata. W ten sposób zostało potwierdzone, że dobrowolnie wypłacone kwoty były wręcz rażąco zaniżone i nie odpowiadały krzywdzie poszkodowanego - wyjaśnił radca prawny, przytaczany przez TVP Info.

Wszyscy przeoczyli druzgoczący szczegół komunikatu premiera ws. zamknięcia cmentarzy. Dotyczy robienia zakupówWszyscy przeoczyli druzgoczący szczegół komunikatu premiera ws. zamknięcia cmentarzy. Dotyczy robienia zakupówCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. Orlen, PKO BP, Tauron i inne spółki Skarbu Państwa dostały specjalne zadanie od premiera. Skorzystać mają tysiące Polaków
  2. Tylko dla osób o mocnych nerwach: skandaliczne sekrety pracy przy zbiorze truskawek w Niemczech
  3. Masz w kieszeni 5 złotych? Biegnij po składniki na wybitne ciasto, błyskawiczne i tanie, smakuje jak niebo
  4. 2 czubate łyżki dodane do masy zupełnie zmieniają smak. Kotlety mielone jeszcze nigdy nie były równie pyszne
  5. Rydzyk zachęca wiernych do postu o chlebie i wodzie. Mówi, że ma być wynagrodzeniem Bogu za grzechy protestujących
  6. Pilne: Mateusz Morawiecki zapowiada, kiedy szczepionka na COVID-19 trafi do odbiorców. Początkowo skorzystają z niej jedynie wybrani
  7. Uwaga rodzice, wszyscy muszą o tym wiedzieć, chodzi o zdalne nauczanie. Premier informuje, polskie mamy są zaniepokojone

Źródło: TVP Info

Zapraszamy również na naszego Instagrama

Następny artykuł