Kawa na czczoPixabay / Pexels

Czy kawa na czczo szkodzi? Odpowiedź zaskoczy wielu Polaków

Nie da się ukryć, że kawa jest jedną z tych rzeczy, po którą sięga o poranku wielu smakoszy. Niektórzy wypijają ją nawet przed zjedzeniem pierwszego posiłku. Część osób może tego żałować. Problemy pojawiają się głównie u ludzi, którzy uskarżają się na problemy gastryczne takie jak refluks lub zgaga. Kawa na czczo może obniżyć również nasze samopoczucie. Jednak nie zawsze tak bywa.

Kawa dostarcza nam energii, o którą tak ciężko o poranku. Część osób decyduje się na ten napój zaraz po przebudzeniu, kiedy nie myśli się jeszcze o śniadaniu. Mało kto spodziewałby się, że kawa może tak zadziałać na nasz organizm.

Kawa na czczo i jej wpływ na zdrowie

Kawa może być serwowana na rozmaite sposoby. Jakiś czas temu wspominaliśmy o dodatku kurkumy. Tym razem skupimy się na tym, jak uwielbiany napój wypijany na pusty żołądek, wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu.

Warto zauważyć, że kawa na każdego działa trochę inaczej. Część osób może pić ją na czczo i nie zauważyć żadnych niepokojących symptomów. Problem pojawia się wówczas, gdy doskwierają nam problemy gastryczne.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Wysokie Obcasy, kawa przyśpiesza produkcję kwasów żołądkowych. W związku z tym smakosze cierpiący na zgagę oraz refluks nie powinni pijać jej przed zjedzeniem śniadania.

Od jutra znikną z półek w Biedronce. Pozostałe sklepy już potwierdziły, nadchodzi wielka zmianaOd jutra znikną z półek w Biedronce. Pozostałe sklepy już potwierdziły, nadchodzi wielka zmianaCzytaj dalej

Kawa będzie mniej dotkliwa dla naszych trzewi, jeśli przed jej wypiciem zjemy produkty, które łagodzą kwasowość żołądka. Na szczególną uwagę zasługują banany, płatki owsiane, jajka, pełnoziarniste pieczywo i owoce niebędące cytrusami.

Osoby, którym doskwierają problemy jelitowe, powinny zrezygnować z niektórych dodatków do kawy. Mowa o słodzikach i śmietance. Wzmagają one refluks i zgagę. Jakie jeszcze nieprzyjemności może zagwarantować nam kawa przed śniadaniem?

Kawa, problemy z jelitami i gorsze samopoczucie

Nie da się ukryć, że kawa często przyśpiesza wizytę w toalecie. Dzieje się tak, ponieważ napój wpływa na częstotliwość skurczy mięśni okrężnicy. Niektórzy uważają to za atut, jednak niektórym osobom taka właściwość może zaszkodzić.

Kawa jest niewskazana u osób, którym doskwierają problemy żołądkowo-jelitowe. Przykładem jest, chociażby zespół jelita drażliwego. Wypicie kawy na czczo może wywołać jeszcze mocniejszą reakcję organizmu. W związku z tym lepiej być ostrożnym.

Dla niektórych smakoszy zaskoczeniem może być wpływ kawy na samopoczucie. Jak donosi portal Wysokie Obcasy, zawarta w napoju kofeina może nasilać objawy lekowe i zdenerwowanie. Niewykluczone są również objawy takie jak niepokój i zaburzenia snu.

Jeżeli pijasz kawę i doskwierają Ci powyższe symptomy, wówczas warto zastąpić ją ziołami. Dobrze sprawdza się mięta, rumianek i rooibos. Alternatywą może być również kawa, która słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości.

Następny artykuł