Kiedy otwarcie restauracji?
Pexels/Pixabay

Kiedy otworzą restauracje i ogródki?

Minister zdrowia premier Mateusz Morawiecki na konferencji, która odbyła się w środę 28 kwietnia, zakomunikował dalsze odmrażanie usług. Premier ogłosił, że 15 maja otworzą się ogródki gastronomiczne, z kolei od 29 maja otworzą się restauracje.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że 28 kwietnia zostanie ogłoszony plan na najbliższe kilka tygodni. Jego słowa potwierdził w środę rano na antenie radia RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. Podczas rozmowy z dziennikarzem, podkreślił, że na konferencji pojawią się wszelkie szczegóły związane z datami odmrażania kolejnych branż i sektorów.

Przez pandemię wiele restauracji jest w dramatycznej sytuacji

Zbliżająca się majówka rozpaliła wielkie nadzieje restauratorów, których lokale z przerwami zamknięte są przecież od 24 października. Właścicieli liczyli, że już podczas zeszłotygodniowej konferencji rząd ogłosi korzystne dla nich nowiny, tak się jednak nie stało.

Restauratorzy już jakiś czas temu apelowali o możliwość otwarcia ogródków na weekend majowy. Według sekretarza generalnego zarządu IGGP Sławomira Grzyba pozwoliłoby to restauracjom bezpiecznie wrócić do choćby częściowego funkcjonowania.

Nadzieję restauratorów na ponowne otwarcie lokali rozbudziła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk, która niedawno wystąpiła w programie Polityczne Graffiti. Podczas wywiadu zasugerowała ona, że branża gastronomiczna już niebawem może zostać częściowo otwarta.

Ile filiżanek kawy można wypić w ciągu dnia?Ile filiżanek kawy można wypić w ciągu dnia?Czytaj dalej

W kolejnych etapach mówimy o gałęziach, które są najdłużej zamknięte, mówię o branży eventowej, gastronomii, ale także o wszystkich tych przedsięwzięciach, które możemy organizować na otwartej przestrzeni. Był to jeden z wariantów branych pod uwagę w 2020 roku, czyli organizacja przedsięwzięć na otwartej przestrzeni. Mówię tutaj o wszystkich tych imprezach rodzinnych, które są przed nami, komuniach, weselach. Również, z odpowiednim protokołem, który jest na bieżąco aktualizowany u nas w resorcie, uda nam się już niebawem otwierać te gałęzie — powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Jarosław Gowin zarekomendował odmrożenie branży gastronomicznej i hotelarskiej

Jarosław Gowin poinformował media, że zarekomenduje, by od 4 maja mogły otworzyć się n.in. ogródki restauracyjne. Dodał też, że w tym samym terminie swoją działalność powinny wznowić hotele i przyjmować gości, choć do połowy obłożenia w danym obiekcie.

Wicepremier już wcześniej w programie In Bussines wskazał branżę hotelarską oraz gastronomiczną jako te, które powinny zostać odmrożone w pierwszej kolejności. Według polityka, ich zamknięcie jest niezwykle kosztowne dla państwa.

restauracje

Źródło: Pixabay/ Victoria Borodinova

Kiedy restauracje zostaną ponownie otwarte?

W środę 28 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że hotele zostaną otwarte już 8 maja, z kolei tydzień - 15 maja ruszą ogródki gastronomiczne.

Istotnym ogłoszeniem jest też ponowna możliwość organizacji wesel do 25 osób. To samo dotyczy komunii.

Od 29 maja otworzą się też restauracje przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: konferencja, Polsat News

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł