Kiełbasa w wigilięPawel_Czaja, Getty Images

Czy w Wigilię wolno jeść ciasta i kiełbasę? Mylił się niemal każdy

Kiełbasa, ciastka i inne słodycze podczas Wigilii - czy można ucztować w taki sposób w ten szczególny dzień? Ks. Rafał Kowalski wyjaśnia, że obowiązku postu nie ma, lecz warto zachować tradycję naszych przodków. Dawniej bowiem obowiązywał post, podczas którego jadło się bardzo mało żywności.

Kiełbasa, pieczenie, ciasta i ciasteczka - czy można jeść takie smakołyki podczas wieczerzy wigilijnej? Okazuje się, że większość Polaków myliło się co do postu w ten szczególny dzień, nie ma obowiązku go zachowania. Jak wynika z wypowiedzi ks. Kowalskiego, post warto jednak zachować z uwagi na tradycję, a nie kościelny nakaz.

Od 1983 roku pojawiło się określenie, że dni pokuty w Kościele to wszystkie piątki oraz czas Wielkiego Postu. Nie ma tam jednak Wigilii Bożego Narodzenia. Prawnie więc Wigilia nie jest dniem, kiedy powinniśmy wstrzymać się od jedzenia mięsa - wyjaśnia duchowny dla gazetawroclawska.pl

Kiełbasa i ciasta w Wigilię

Wcześniej w trakcie Wigilii zachowywano post. W ciągu dnia jedzono jedynie dwa niewielkie posiłki, a na wieczornej wieczerzy pozwalano sobie na jeden większy. Skąd pojawiła się taka tradycja w polskiej kulturze?

Czekaliśmy na wieczerzę wigilijną. To miało wielki sens. Pierwsi chrześcijanie pościli przed ważnymi czynnościami, np. przed przyjęciem sakramentu, aby wejść w te wydarzenia niejako „osłabionym” i czerpać z nich siłę. Taki post przed Wigilią miałby sens - tłumaczy ks. Rafał.

Okazuje się także, że Wigilijny post obecny jest jedynie w Polsce. Polacy zawsze ją szanowali, ale zaczęły się pojawiać pytania, jak to jest, że w Polsce mięsa nie wolno, a w innych krajach wolno. Wszystko zależy od nas, a prawo jest pewnym drogowskazem. Prawo mówi nam, że wolno jeść mięso, ale to od nas zależy, czy to mięso zjemy, czy nie. Kodeks prawa kanonicznego jest ustalony dla całego Kościoła, czyli musi uwzględnić również Francję, Brazylię itp. - twierdzi duchowny.

Jeśli jesteś ciekaw jak przygotować się do świąt odpowiednio wcześnie - zajmij się gotowaniem już teraz. W tym artykule tłumaczymy jak mrozić barszcz czerwony, aby wytrwał kilka następnych tygodni.

Nie ma jednak co do tego żadnego przymusu i lokalne władze kościelne mogą decydować w tej kwestii autonomicznie. Każdy episkopat może ustalić normy dla swojego terenu. My nie jemy mięsa, bo taką mamy tradycję. Nie wszyscy jednak muszą przeżywać święta i organizować je tak, jak to jest w Polsce - mówi ks. Kowalski.

Duchowny, tak jak i inni księża zaleca, aby stosować się do starej tradycji. Dzięki niej Wigilia staje się znacznie ważniejsza i łatwiej jest wczuć się w odpowiedni ceremonialny klimat. Nie zamawiamy hot dogów na obiad zaręczynowy. My potrzebujemy pewnych symboli, znaków. Dlatego tak ważne jest, by w Wigilię zachować taką wyjątkowość. Potrawy na stole wigilijnym są pracochłonne i nie jemy ich na co dzień - wskazuje ksiądz.

Ciekawe świąteczne menu zaprezentował Robert Makłowicz, o którym możecie przeczytać tutaj. Kucharz stawia na jedną nietypową potrawę, którą są panierowane suszone grzyby.

Kochasz kawę z mlekiem? Specjaliści alarmują, robisz sobie wielką krzywdęKochasz kawę z mlekiem? Specjaliści alarmują, robisz sobie wielką krzywdęCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: gazetawroclawska.pl

Zapraszamy na nasz profil na Instagramie

Następny artykuł