Smakosze.pl
ryba pieczona w folii

canva/Igor Ploskin

Która strona folii aluminiowej sprawdza się do pieczenia? Wyjaśniamy różnicę

5 Maja 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Wiecie, która strona folii aluminiowej sprawdza się do pieczenia? Wyjaśniamy różnicę, bo jest rzeczywiście istotna. Niestety mnóstwo osób popełnia błąd i nie zwraca uwagi na ten mały szczegół. Sprawdźcie, w jakiej sytuacji jest lepiej, by na wierzchu była strona matowa, a kiedy błyszcząca.

Folia aluminiowa jest pomocna przy pieczeniu i przechowywaniu. Dużą popularnością cieszy się w sezonie grillowym. Wtedy bowiem chętnie zawijamy w nią rybę czy kaszankę, by nie rozpadły się w czasie pieczenia i nie spadły z rusztu. Niektórzy zaś pakują w nią kanapki lub owijają potrawy, by dłużej pozostały ciepłe. Sprawdź, którą stroną folii zawijać jedzenie w danej sytuacji.

Ciasto bez pieczenia Maxi King w 15 minut

Ciasto bez pieczenia Maxi King w 15 minut. Mamy najlepszy przepis

CZYTAJ DALEJ

Pieczenie w folii aluminiowej

Niektórzy nawet nie zauważyli, że folia aluminiowa ma stronę błyszczącą i matową. Dla części osób nie robi różnicy, kiedy, która strona jest na wierzchu. Tak naprawdę zawijają jedzenie, tą stroną, która akurat wyląduje na górze. A to błąd, bo każda ze stron folii aluminiowej ma swoją funkcję.

Jeśli chcesz zawinąć w folię produkty przeznaczone do pieczenia, np. warzywa, filet z kurczaka, połóż je na błyszczącej stronie folii. Dzięki temu na wierzchu pakunku znajdzie się jej matowa strona i tak właśnie ma być. Matowa strona folii aluminiowej dobrze pochłania ciepło, tym samym umożliwia szybsze upieczenie jedzenia. W ten sposób zawinięta potrawa dłużej też pozostanie ciepła.

Odwrotnie trzeba zrobić, gdy zależy nam na tym, by folia zadziałała jak izolator przed ciepłem. Wtedy na wierzchu powinna znaleźć się błyszcząca strona folii. Ona bowiem odbija ciepło i utrudnia nagrzewanie się jedzenia. Jednocześnie zawinięte w ten sposób jedzenie może  „oddychać", bo matowa strona od środka pozwala na cyrkulację powietrza w środku pakunku.

Co jeszcze warto wiedzieć o folii aluminiowej?

Gdy przewozicie latem jedzenie w nagrzanym samochodzie, możecie je zawinąć w folię aluminiową. Dopilnujcie jednak, by na wierzchu znalazła się błyszcząca strona folii. Dzięki temu produkt nie nagrzeje się i dłużej zachowa świeżość.

Podobnie, a więc matową stroną do środka zawińcie jedzenie, które przechowujecie w lodówce. Umożliwi to odpowiednie chłodzenie produktu.

Folii aluminiowej nie należy używać w kuchence mikrofalowej. Możecie bowiem doprowadzić do wyładowań wewnątrz urządzenia.

Z naszego serwisu dowiecie się też, jak gotować żywność na parze, a także, w jaki sposób rozpalić grilla bez rozpałki.

folia aluminiowa

folia aluminiowa

Źródło zdjęcia: canva/alenkadr

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: haps, top-grille

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

pomidory

Produkty

Czy pomidory z kiełkami są jadalne? Poznaliśmy odpowiedź eksperta, odwieczna zagadka rozwiązana

Czytaj więcej >

Produkty

Czy mycie surowego mięsa jest bezpieczne? Nie ryzykuj szczególnie z jednym rodzajem

Czytaj więcej >
Czy mała papryka rosnąca w dużym warzywie jest bezpieczna dla zdrowia?

Produkty

Dlaczego w dużej papryce rośnie niekiedy jej mniejsza wersja? Czy można ją bezpiecznie jeść?

Czytaj więcej >

Produkty

Biedronka poszła na całość. Za 20 zł kupisz produkty na pyszne spaghetti

Czytaj więcej >

Produkty

Żółta czy zielona? Która fasolka szparagowa jest lepsza? Dietetyk odpowiada

Czytaj więcej >

Produkty

Jakie są najdziwniejsze smaki lodów? Lista najbardziej intrygujących pozycji ze świata

Czytaj więcej >