Łupiny z cebuli mają zastosowaniePublicDomainImages, pixabay

Wyrzucasz łupiny z cebuli? Wielki błąd, mają obłędne zastosowanie

Łupiny z cebuli, według ekspertów z University of Maryland Medical Center, mogą skrywać w sobie prozdrowotne właściwości. Wystarczy nie wyrzucać ich i przygotowywać z nich herbatę, a wiele cennych substancji wspomoże pracę organizmu. Według naukowców, herbata taka ma zapobiegać rozwojowi chorób serca oraz nowotworów.

Łupiny z cebuli mogą okazać się niezastąpione, szczególnie wtedy, kiedy chcemy wzmocnić swoje zdrowie. Jak podają naukowcy z University of Maryland Medical Center, przygotowanie z nich herbaty i picie jej może mieć pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

Zaparzenie takiego naparu jest prostym zabiegiem, który nie wymaga żadnych specjalistycznych przyrządów. Wystarczy mieć tylko zapas łupin, więc warto nie wyrzucać ich po obieraniu. Znacznie lepiej będzie zmagazynować je w jakimś pojemniku w lodówce.

Łupiny z cebuli w formie herbaty - warto?

W łupinach po cebuli pełno jest substancji zdrowotnych, takich jak związki fenolowe, flawonoidy, związki siarkowe oraz błonnik pokarmowy. Te dwa pierwsze związki w głównej mierze odpowiadają za antynowotworowe właściwości. Związki fenolowe inaczej nazywane są także kwercetyną.

Jak czytamy na portalu zywienie.abczdrowie.pl, kwercetyna to naturalnie występujący antyoksydant, często stosowany w leczeniu alergii. Wraz z solami wapnia jest składnikiem wielu środków farmakologicznych. Działa przeciwhistaminowo, przeciwzapalnie oraz przeciwalergicznie. Przeciwutleniacz leczy astmę, zapobiega rozwojowi chorób serca oraz nowotworów.

Jeśli masz ją w kuchni, natychmiast się jej pozbądź. Może być niezwykle groźna dla zdrowiaJeśli masz ją w kuchni, natychmiast się jej pozbądź. Może być niezwykle groźna dla zdrowiaCzytaj dalej

Zespół złożony z badaczy z Uniwersytetu Cranfield w Wielkiej Brytanii i Wydziału Chemii Rolniczej Uniwersytetu w Madrycie wspólnymi siłami zaczęli badać możliwości użycia łupin cebuli, które większość z nas zwyczajnie wyrzuca.

Według naukowców kwercetyna z łupin jest znacznie lepiej przyswajalna niż jej kapsułkowa wersja. Odpowiednie przygotowanie łupin pozwala nawet w domowych warunkach wykorzystać je w celu leczenia. Jak przygotować tę herbatkę?

Przepis na herbatę z łupin cebuli

Łupiny należy przełożyć do garnka i zalać wodą. Pod garnkiem włącza się gaz i gotuje je na wolnym ogniu przez 10 minut. Następnie wyłącza się palnik i odstawia całość na 15 minut do ostygnięcia. Po tym czasie można pić herbatkę z łupin cebuli.

Jeśli chcesz przeczytać więcej tego typu tekstów, zapoznaj się z innymi kulinarnymi ciekawostkami. W tym artykule wyjaśniliśmy jak rozmrażać masło. Tutaj opisaliśmy co się dzieje, gdy spożywa się odgrzewany makaron.

Herbatka ma wspomagać leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Zawiera mnóstwo minerałów (wapnia, magnezu, żelaza, selenu, potasu oraz chromu). Zaleca się ją także podczas chorób serca czy alergii.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł