

15 Września 2020
W kuchni masz przyprawę, którą medycyna ludowa wykorzystywała od wieków. Szczególnie teraz trzeba mieć ją pod ręką
Majeranek znajduje się w każdej kuchni. Polacy kochają go za jego nieziemski smak oraz aromat. Dawniej ludzie wykorzystywali go w medycynie ludowej - warto do tego wrócić szczególnie teraz.
Majeranek króluje w żurku i barszczu, a także wielu innych daniach. Przybył do nas z regionu basenu Morza Śródziemnomorskiego wraz z kupcami, którzy handlowali ziołami w zamian za bursztyn i kruszec. Od tego czasu utrwalił swoja pozycję w naszej kuchni, choć nie tylko tam. W medycynie ludowej był szeroko stosowany na wiele przykrych dolegliwości. Warto znowu z niego korzystać szczególnie teraz.
Majeranek nie tylko przyprawą - złagodzi wiele nieprzyjemnych schorzeń
Medycyna ludowa wykorzystuje ogromną gamę różnych ziół i substancji pochodzenia naturalnego w leczeniu chorób trawiących ciało i umysł. Specjaliści sprzed wieków doskonale znali wartość roślin, które dzisiaj są wykorzystywane głównie jako przyprawy. Majeranek jest szczególnie przydatny teraz, kiedy wszyscy stoimy w obliczu wzmożonych zachorowań na przeziębienie i grypę.
Dzisiaj grzeje:
- Fatalne informacje dla wielbicieli grzybów. Niestety potwierdzili najgorsze obawy
- Nawet 6240 zł do twojej emerytury. Mało kto o tym wie, ale możesz liczyć na dodatkowe pieniądze
Lebiodka dodawana jest głównie do ciężkostrawnych dań z grochem i mięsem ponieważ wspomaga trawienie i łagodzi wzdęcia. Działa na nieżyt żołądka. Ze względu na dużą zawartość garbników zalecany przy biegunkach. Podobnie jak melisa herbatka z ziela ma właściwości uspokajające. Majeranek ma właściwości antyseptyczne, przeciwwirusowe i antybakteryjne.
Maść majerankowa wspaniale łagodzi podrażnienia skóry, drobne otarcia czy skaleczenia. Wiele osób do dzisiaj stosuje ją w trakcie kataru, kiedy nos jest bardzo podrażniony ciągłym smarkaniem. Zmniejsza stan zapalny przewodów nosowych, a olejki eteryczne udrożniają zatoki. Olejek majerankowy bywa używany do inhalacji przy nieżytach górnych dróg oddechowych - łagodzi dojmujący kaszel i zmniejsza skurcz oskrzeli. Wykazuje także działanie wykrztuśne.
Jedną z najlepszych form przyjmowania majeranku jest syrop, który z łatwością można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy szklanka suchego ziela, 4 ząbki czosnku, sok z 3 cytryn, 4 łyżki tymianku oraz pół szklanki miodu. Majeranek zalej wrzątkiem i odstaw do wystygnięcia. Następnie przecedź, dodaj resztę składników i wstaw do lodówki, aby syrop stężał. Stosuj kilka razy dziennie po jednej łyżce w czasie przeziębienia lub grypy.
Najlepsze newsy:
- Od września nowe limity dotyczące emerytury. Po przekroczeniu mogą ci nawet zabrać pieniądze
- Od ponad 10 lat jest w ciąży. Już niedługo urodzi
- Dodaj ziemniaki, ale przenigdy nie gotuj rosołu na udkach kurzych. Kucharze ostrzegają
- Grażyna Torbicka wytknęła Polakom błąd. Twierdzi, że nie wiedzą, ile tracą
- Już nigdy nie zrobicie frytek inaczej. Robert Makłowicz pokazał niesamowity trik, dzięki którym smakują najlepiej
- Córka Adama Małysza powaliła wszystkich na kolana. Wygląda jak Afrodyta na zdjęciu z wakacji
Źródłu: se.pl
Po ciekawe treści kulinarne zapraszamy również na naszego Instagrama
Następny artykuł