Majonez odchudza?ValentynVolkov, Getty Images Pro

Czy można schudnąć jedząc majonez? Kontrowersyjny pomysł ma wielu zwolenników

Czy jedząc majonez, można liczyć na gubienie zbędnych kilogramów? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, lecz jeśli wybierze się odpowiedni rodzaj majonezu, można zauważyć efekt odchudzający - takie działanie jest jednak zarezerwowane dla ludzi będących na diecie nisko węglowodanowej. W sklepach sieci Lidl można kupić specjalny majonez o zmniejszonej zawartości cukru, który pozwala schudnąć osobom w ketozie.

Majonez nie wydaje się dietetycznym produktem. Jest to w końcu połączenie dużej ilości oleju oraz jajek, które doprawione sporą szczyptą soli, nie mogą być uznawane za niskokaloryczny składnik diety. Jeśli jednak jesteś w stanie ketozy - z majonezu z Lidla możesz mieć wielki pożytek.

Tradycyjny majonez zawiera bowiem w składzie sporą ilość cukru, który skutecznie uniemożliwia wytworzenie ciał ketonowych, które odpowiadają za spalanie tkanki tłuszczowej. Dlatego Lidl wypuścił specjalną serię produktów o znacznie obniżonej zawartości cukru.

Majonez na odchudzanie

Dieta ketogeniczna polega na bardzo dużym ograniczeniu spożywania węglowodanów, które zamieniane są na tłuszcz. Będąc w stanie ketozy nawet najdrobniejsza bułka czy makaron z sosem mogą zniszczyć cały wysiłek - dlatego tak ważne jest jedzenie odpowiednich produktów.

Majonez keto firmy Roleski kosztuje 3,59 złotych za 280 gramowy słoiczek. Ma obniżoną zawartość cukru, którego w tradycyjnym majonezie jest zaskakująco dużo. Dzięki temu można skutecznie korzystać z diety keto i ciągle zajadać się ulubionym sosem.

Jutro się kończy. Ostatnie godziny na zgarnięcie frykasów za grosze w BiedronceJutro się kończy. Ostatnie godziny na zgarnięcie frykasów za grosze w BiedronceCzytaj dalej

Czym jest ketoza?

Ketoza to stan, w którym organizm pozyskuje energię nie z cukru, który jest typowym paliwem dla naszego ciała, lecz z tłuszczu. Dzięki temu spalanie tkanki tłuszczowej jest znacznie prostsze, a uczucie głodu nie doskwiera tak mocno, jak na innych dietach. Niestety, nie jest to idealne rozwiązanie.

Dieta ketogeniczna została opracowana w założeniu dla epileptyków, którzy są lekooporni. Pomimo przyjmowania silnych specyfików, tacy ludzie ciągle mają napady padaczkowe, które zagrażają ich życiu. Ciała ketonowe skutecznie obniżają częstotliwość napadów i pozwalają im normalnie funkcjonować.

Ketoza nie jest idealna

Ludzie zdrowi, którzy nie chorują na epilepsję, również mogą korzystać z właściwości ketozy. Wystarczy przez dłuższy czas wykluczyć z diety węglowodany i spożywać mnóstwo tłuszczu. Przez pierwsze kilka dni, kiedy organizm się przyzwyczaja, można czuć otępienie, ból głowy, brak apetytu, czy wręcz odwrotnie, ogromną ochotę na coś słodkiego.

Po zakończeniu diety i powrocie do klasycznego żywienia ciężko utrzymać wagę z powodu efektu jo-jo. Organizm odzwyczajony jest od jedzenia cukru, który odkłada się pod postacią tłuszczu. Silna wola jest w takim wypadku najważniejsza.

Sieć sklepów Lidl przekonuje, że można jeść nieograniczoną ilość produktów keto, a mimo wszystko ciągle chudnąć. Hasło reklamowe serii produktów keto brzmi "jedz tłuszcz, by spalić tłuszcz". W praktyce takie stwierdzenie może być nieprawdziwe, na co wskazują słowa dietetyk Marta Gontarzewska.

Poszukujesz więcej sposobów na schudnięcie? Tutaj opisujemy sposób na zmniejszenie cholesterolu. W tym artykule pokazujemy jak skutecznie oczyścić wątrobę z toksyn.

Moim zdaniem jest to chwyt reklamowy, bo samo "jedz tłuszcz, by spalić tłuszcz" nie działa. Nie można jeść ile się chce i o każdej porze. Wszystko zależy jaki dana osoba ma rytm dnia, jaką pracę wykonuje. Takie informacje, jak stosować dietę ketogeniczną można jedynie usłyszeć po konsultacji u dietetyka - tłumaczy dla finanse.wp.pl Gontarzewska.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: finanse.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł