Maseczka ochronnaWikipedia/ licencja: CC 4.0

POHiD prosi policję o pomoc w wypraszaniu ze sklepów klientów bez maseczek. Komunikat Szumowskiego wzbudził emocje

Czy nowe prawo to tylko pretekst, by nakładać wysokie mandaty? Sklepy są przerażone przyszłością jaka je czeka. Nie każdy jest zadowolony z decyzji ministra Szumowskiego. W praktyce to właśnie sklepy mogą być najbardziej poszkodowane.

Pracownicy sklepów obawiają się nowego prawa. Według nich, najnowsze rozporządzenie może sprowadzić na nich ogromne mandaty. O projekcie zwiększenia uprawnień dla sklepów, pisaliśmy już wcześniej. Na jego podstawie pracownicy mieliby możliwość wyproszenia każdego, kto pojawi się na terenie sklepu bez maseczki ochronnej. Do tej pory, mimo obowiązku posiadania maseczek, sklepy nie miały możliwości interwencji w takich sytuacjach. Teraz to właśnie one mogłyby stać się decyzyjne. Jednak nowa rzeczywistość nie każdemu odpowiada. Właściciele i pracownicy sklepów mają szereg zastrzeżeń co do nowego rozporządzenia.

Ogromne współczucie. Niech się pani trzyma pani MagdoOgromne współczucie. Niech się pani trzyma pani MagdoCzytaj dalej

Mandaty za brak maseczek - kto za to zapłaci?

Nie ulega wątpliwości, że ostatni czas jest wyjątkowo trudny dla wszystkich sklepów. Jako miejsca, w których ludzie pojawiają się masowo, są w grupie szczególnego ryzyka. Dlatego coraz więcej nowych komunikatów rządu dotyczy właśnie ich. Obowiązek kontrolowania przestrzegania obowiązku noszenia maseczek przez klientów, nie do końca wydaje się być słuszną decyzją według przedstawicieli sklepów

- Popieramy zapowiedzianą zmianę w prawie. Bardzo nam zależy, by powstało prawo do odmowy sprzedaży, natomiast nie może być to obowiązek narzucony na nas, handlowców - tak o kontrowersyjnej decyzji wypowiedziała się Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD). Sklepy są pewne, że jeśli tylko na nich spadnie ten obowiązek, mogą sobie nie poradzić z wielką odpowiedzialnością.

Dzisiaj grzeje:

  1. Na zaprzysiężeniu Prezydenta wszyscy patrzyli tylko na jego żonę. Dlaczego Agata Duda zrobiła coś podobnego?
  2. Nigdy nie łącz ogórka z 1 składnikiem. Skutki są gorsze, niż może nam się wydawać
  3. Porażający skok zakażeń, kolejny rekord. Liczba, która mrozi krew

Największym problemem najnowszego rozporządzenia według POHiD jest zrzucenie odpowiedzialności za decyzje klientów na sklepy. Nie brakuje opinii, że przypomina karanie proboszcza za wiernych, którzy uczęszczają na msze bez maseczek. Rzecznik resortu w przestrzeni publicznej zapowiedział bowiem, że kary za brak maseczek u klientów będą nakładane na sklepy. Właściciele sklepów obawiają się, że ogromne mandaty będą kamieniem u szyi ich biznesów w i tak ciężkim czasie.

Prezes POHiD stwierdziła, że personel sklepu nie ma możliwość egzekwowania prawa, ponieważ ich zawód nie polega na służbie publicznej. - Do tego zobowiązana jest chociażby policja. Oczekujemy, że właściwe organy, w przypadkach, gdy dojdzie do agresywnej reakcji klienta, będą dla nas wsparciem - precyzuje swoją myśl Juszkiewicz, dodając także - Nie jesteśmy strażnikiem prawa. Sklepy mają swoje obowiązki, ale to wszystko dotyczy ochrony pracowników. Dostając prawo, że możemy nie obsłużyć klienta bez maseczki, możemy z tego prawa skorzystać. Natomiast nie może to być obowiązek. To musi zostać jasno zapisane w rozporządzeniu - Obawy przedstawicieli handlu są jak najbardziej zrozumiałe. Od przywileju do ciążącego obowiązku niedaleka w końcu droga. Kary dla sklepów mogą sięgnąć nawet 30 tysięcy złotych, miejmy nadzieję, że do tak kuriozalnych sytuacji nie dojdzie.

Szumowskiemu skończyła się cierpliwość ws. maseczek. Ogromna zmiana dotknie wszystkich klientów Lidla, Biedronki i innych sklepówSzumowskiemu skończyła się cierpliwość ws. maseczek. Ogromna zmiana dotknie wszystkich klientów Lidla, Biedronki i innych sklepówCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. Kinga Duda zrobiła coś niezwykle wymownego podczas zaprzysiężenia. Drobny szczegół mówi więcej niż tysiąc słów
  2. Rzecznik rządu zabiera głos. Chodzi o kwarantannę dla Polaków wracających z wakacji
  3. W trybie pilnym podjęto decyzję o zamknięciu Biedronki nad morzem. Pojawiło się poważne zagrożenie, sieć wydała komunikat
  4. Awantura w Biedronce pań 60+. Wściekła złapała za ziemniaka, maseczkę miała źle założoną
  5. Ważne, niestety. Nagły komunikat z GIS ws. wesel
  6. Polski sport w żałobie. Z samego rana dowiedzieliśmy się o śmierci legendy, dawnego selekcjonera

Źródło: Money

Po ciekawe treści kulinarne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko pyszny i prosty przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł