Marchewkipixabay.com/cocoparisienne

Na marchewkach pojawił się biały nalot? Nie wyrzucaj ich, prosty trik przywróci im świeżość

Marchewki spożywamy regularnie, jednak często rezygnujemy z ich przygotowania z uwagi na pojawiający się biały nalot. Jak się okazuje, przy marchewkach baby jest to normalne, ponieważ nie mają ochronnej skórki. Jeśli chodzi o warzywa, które mają uszkodzony trzon i pojawiają się na nich czarne plamy, może to oznaczać, że są niezdatne do spożycia.

Marchewki są jednym z warzyw, które kupujemy regularnie przez cały rok. To nie tylko smaczny produkt, ale i niesamowicie zdrowy. Zawierają w sobie właściwości, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Jeśli chodzi o marchewki, możemy przygotować z nich różnego rodzaju potrawy. Między innymi pyszne surówki, które zachwycają prozdrowotnymi właściwościami. Na tym jednak sposoby jej wykorzystania się nie kończą.

Marchewki spożywamy regularnie. Często zdarza się nam jednak zapomnieć o tych, które leżą w lodówce. Te na dnie szuflady mogą zacząć robić się białe. Z tego względu często rezygnujemy z ich jedzenia. Czym tak naprawdę jest biały nalot i czy jest szkodliwy?

Marchewki z białym nalotem-czym jest on spowodowany?

Im marchew dłużej leży, tym robi się pomarszczona i giętka. Często pojawiają się na warzywie również czarne plamy. To pierwsza oznaka, że warzywo się psuje i trzeba je jak najszybciej zjeść. Co, jednak jeśli na marchewce pojawia się biały nalot?

Puszka za półdarmo, uwielbiany napój po 14 groszy w Biedronce. Najlepsza oferta jaką widziała Polska okazała się błędemPuszka za półdarmo, uwielbiany napój po 14 groszy w Biedronce. Najlepsza oferta jaką widziała Polska okazała się błędemCzytaj dalej

Białe plamy są charakterystyczne dla młodych okazów marchewek. To wszystko ze względu na to, że nie wykształciły one jeszcze skórki. Z tego względu nie ma części ochronnej, która zapobiegałaby utratę wilgoci.

W efekcie młode marchewki pokrywają się białym nalotem, ponieważ wysychają. Mycie, obieranie i krojenie marchewki może uszkodzić dojrzałe korzenie. To powoduje, że trzon marchewki jest odsłonięty.

Jak pozbyć się białego nalotu?

Jeżeli zależy nam na usunięciu białego nalotu z marchewek, najlepiej zanurzyć je w wodzie. Korzenie wchłoną utraconą wodę i szybko się zregenerują. Jeśli białe plamy nie znikną, może to oznaczać, że marchew utraciła już swoje cenne enzymy i dlatego zaczęła pokrywać się nalotem.

To może być oznaka, że należy je wyrzucić. Jeśli chodzi o marchewki baby, warto spożywać je do samego końca. Mimo wszystko zachęcamy do regularnego spożywania marchewek, ponieważ są one pełne prozdrowotnych właściwości.

W tym artykule podajemy przepis na kiszoną marchewkę z dodatkiem imbiru. Dodatkowo zachęcamy do przygotowywania soku z marchewki, który powinno się spożywać o poranku. Efekty was zaskoczą. Przepis znajdziecie tutaj.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł