MięsoANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Czy w Wigilię można jeść mięso? Odpowiedź mocno Cię zaskoczy

Czy można jeść mięso w Wigilię? Jak się jednak okazuje, od 2003 roku post nie jest obowiązkowy. Wszystko zależy od naszego podejścia i przywiązania do tradycji. To właśnie kultywowanie starych polskich zwyczajów jest powodem, dla którego na stołach królują postne potrawy oraz ryby.

Mięso często gości na naszych stołach. Jednak w trakcie uroczystej wigilijnej kolacji królują dania postne. Czy to oznacza, że jest ono zakazane w tym wyjątkowym dniu? Śpieszymy z odpowiedzią.

Co z postem i do kiedy tak naprawdę nas on obowiązuje? Co ze słodkościami czy alkoholem, którego poniekąd wystrzegamy się w trakcie grudniowych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia? Wszystko z uwagi na post i tradycję.

Tradycja wigilijnej kolacji sięga lat naszych przodków i z roku na rok podążamy względem utartych schematów, które znane nam są z domu rodzinnego. Okazuje się jednak, że post w wigilię nas nie obowiązuje, a wszystko zależy od stopnia naszego związania z tradycją.

Co z mięsem w Wigilię?

Na wigilijnym stole mięso zostało zastąpione rybami. Na obrazach, które przedstawiają Jezusa razem z apostołami w trakcie wieczerzy, na stole widniały trzy główne elementy. Chleb, wino i właśnie ryby. Same w sobie ryby mają duże znaczenie, ponieważ ich zadaniem jest przypominać o chrzcie, zmartwychwstaniu oraz nieśmiertelności.

Uznaje się, że żeby w nowym roku liturgicznym zapanowała harmonia i abyśmy my uzyskali spokój, na stole powinny pojawić się potrawy rybne. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj ryby się zdecydujemy, jest ona elementem obowiązkowym. Wybór pozostaje ściśle związany z naszymi preferencjami smakowymi. Najczęściej podaje się aromatycznego, smażonego karpia, który ma być symbolem długowieczności. Kto skosztuje go w trakcie rodzinnej uczty, będzie cieszył się szczęściem i długim, zdrowym życiem.

Dzisiaj ogromne zmiany w sklepach spożywczych. Możesz się mocno zdziwićDzisiaj ogromne zmiany w sklepach spożywczych. Możesz się mocno zdziwićCzytaj dalej

W czasach PRL-u najpopularniejszą rybą na wigilijnym stole był karp, ponieważ dawniej był on jedyną, możliwą do kupienia rybą w tak dobrej cenie. Historia sięga czasów PRL-u. Mimo że jest wiele ryb o większej zawartości drogocennych składników, karp wiedzie prym wśród list zakupów przed skomponowaniem wigilijnego menu. W tym artykule pisaliśmy między innymi na temat mintaja, który pod względem smaku i właściwości odżywczych przegania karpia. Warto zatem postawić na inną rybę, która z pewnością zachwyci gości smakiem, a przy okazji będzie miała lepszy wpływ na nasz organizm.

Kiedy obowiązuje nas post?

Od lat 24 grudnia Polacy zachowują ścisły post, eliminując ze swojego jadłospisu mięso w trakcie wigilijnej kolacji. W niektórych domach dopiero kolacja jest pierwszym, uroczystym posiłkiem tego dnia. Według prawa kanonicznego, które zostało zmienione w 2003 roku, post w trakcie wigilijnej uczty już nas nie obowiązuje. Księża zachęcają do jego podtrzymania i stosowania się do jadłospisu, który pomija spożywanie mięsa, jednak wszystko pozostawione jest naszemu stopniu związania z tradycją.

W wigilię zatem nie musimy pościć, a co najważniejsze, zjedzenia mięsa nie jest uznawane za grzech. Szerzej na temat spożywania słodkich potraw czy alkoholu tego dnia, pisaliśmy tutaj.

Tradycje wigilijne mają ścisłe powiązanie z symboliką

Z wigilią wiąże się religijna symbolika i większość z nas zachowuje tradycję w pełni we własnych domach. Mowa tutaj o czekaniu do pierwszej gwiazdki, dzieleniu się opłatkiem, kładzeniu sianka pod obrus czy przygotowaniu nakrycia dla dodatkowego gościa, wędrowca. Nie można również zapomnieć o menu wigilijnym, które składać się musi z 12 potraw. Te symbolizują 12 apostołów, a według niektórych 12 miesięcy kalendarzowych. Wierzy się, że każdy, kto skosztuje, chociaż odrobinę wszystkich dostępnych na stole potraw, będzie żyć w dostatku i szczęściu przez kolejny rok.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: onet.pl; beszamel.se

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł