Nie mleko, nie kefir. Mięso na święta namocz w tym napoju, a będzie cudownie soczyste
Niezależnie od wybranego przepisu na świąteczny (i nie tylko) obiad, mięso warto przygotować przez zamarynowanie. Jest na nie wiele metod. Jedna z nich zasługuje na szczególną uwagę.
Marynowanie mięsa
Nie zawsze, ale jednak częściej niż nie, pożądanym efektem pieczenia mięsa jest jego delikatna i krucha struktura. Staramy się nadać ją pieczeni, by świąteczny obiad stanowił przedmiot westchnień, a nie wyzwanie. W tym celu stosujemy rozmaite marynaty.
Marynowanie mięsa ma na celu właśnie zmiękczenie go i przygotowanie do dalszej obróbki. Nie zawsze jednak myślimy o powodach, dla których metody te działają. Dla wielu z nas zresztą marynowanie w ziołach polega na raczej na wypełnieniu mięsa aromatem niż zmianie jego struktury.
Biedronka przecenia hit od Gessler. Można go kupić 150 zł taniejRóżne marynaty do mięsa
Sztuka kulinarna widzi jednak znacznie więcej sensów w marynowaniu mięs. Weźmy jedną z najprostszych wersji – solankę. Ta przez kilka godzin, a nawet dni nasącza mięso sprawiając, że np. schab staje się niezwykle wilgotny i soczysty. W mleku namaczamy często np. śledzie, które z kolei wyciągają z ich tuszek sól i ewentualne nieprzyjemne zapachy, a także nadają im ładny kolor.
Często sięgamy też po kefir czy jogurt. Marynowany schab w kwaśnych przetworach mlecznych rozpuszcza ich powięzi. Dzięki temu mięso staje się kruche, bo włókna nie są tak mocno spojone tkanką łączną. Podobnie działają wino, piwo czy nawet mocne alkohole.
Marynowanie mięsa w herbacie
Pieczeń na świąteczny obiad będzie jednak zupełnie niezwykła, jeśli użyjemy do marynowania mocnej herbaty. Zioło to zawiera taniny, czyli garbniki – naturalne składniki zmiękczające mięso. Podobny efekt daje zastosowanie czerwonego wina, do którego garbniki dostają się z winogron oraz z beczki, w której leżakuje.
Aby schab z piekarnika wyszedł soczysty, przygotowujemy jako marynatę naprawdę mocną i oczywiście gorzką czarną herbatę. Schab zanurzamy w herbacie i moczymy przez co najmniej 10, a nawet do 24 godzin. Można zanurzyć go w naparze w całości albo regularnie obracać. Po tym czasie pieczemy mięso na świąteczny obiad według wybranego przepisu.
Wypróbuj też przepisy na obiad Strzelczyka z kapusty i kiełbasy i wegetariańskie kotlety lepsze niż mielone.