niedziela handlowaJakub Kaminski/East News

Już w styczniu zrobimy zakupy spożywcze w niedzielę. Znamy szczegóły

Od stycznia 2020 roku zakaz handlu obowiązuje w swojej ostatecznej, dosyć restrykcyjnej wersji. Niedziele handlowe należą do rzadkości. Kiedy wypada najbliższa? Mamy dobre informacje! Niedzielne zakupy spożywcze zrobimy jeszcze w tym miesiącu - 31 stycznia. Na kolejną musimy czekać aż do marca. Znamy wszystkie szczegóły.

Temat handlowych niedziel budzi ogromne emocje. Zwolennicy i przeciwnicy rozwiązania nie kryją swoich argumentów. Obecnie obowiązuje zakaz handlu w niedziele w swojej ostatecznej najbardziej rygorystycznej wersji. Oznacza to, że zrobimy niedzielne zakupy tylko siedem razy w roku.

Pierwsza okazja już niebawem! Wszystkie sklepy spożywcze będą otwarte już w ostatnią niedzielę stycznia. Na kolejną okazję do zakupów w tym dniu tygodnia musimy poczekać aż do marca. Poniżej prezentujemy kalendarz niedziel handlowych w 2021 roku. Nie ma ich zbyt wiele.

Niedziele handlowe w 2021 roku.

Od 2020 roku wprowadzone zostały jeszcze większe ograniczenia w handlu. W tym roku zrobimy niedzielne zakupy tylko siedem razy w roku. Nie wszyscy są zadowoleni z takiej sytuacji. W jednym z naszych artykułów, pisaliśmy że o nieco większe rozluźnienie obowiązujących przepisów apeluje wielu handlowców.

Jak na razie, władze są nieugięte i wygląda na to, że w 2021 roku nie zanosi się na zmiany w temacie handlowych niedziel. Jak podaje serwis Bankier.pl z badania agencji Inquiry wynika, że aż 59 procent Polaków opowiada się za zniesieniem handlu w niedzielę.

Nie żyje 39-letni milioner. Powodem śmierci mogła być herbata, szczegóły porażająNie żyje 39-letni milioner. Powodem śmierci mogła być herbata, szczegóły porażająCzytaj dalej

Wpływ na ten pogląd ma z pewnością panująca pandemia koronawirusa i lockodown, który wymusił zamknięcie sklepów (np. w galeriach handlowych) oraz pewne ograniczenia (np. godziny dla seniorów).

W 2021 roku niedzielne zakupy zrobimy tylko siedem razy. Pierwsza okazja już 31 stycznia. Kolejne daty to: 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia oraz 12 i 19 grudnia.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę obejmuje jednak szereg wyjątków. Gdzie możemy bez problemu zrobić niedzielne zakupy?

Niedziele handlowe - wyjątki

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele przewiduje szereg wyjątków w przypadku sklepów, które mogą w te dni prowadzić sprzedaż. Są to przede wszystkim sklepy prowadzone przez przedsiębiorców "we własnym imieniu i na własny rachunek".

Wyjątki w zakazie obejmują między innymi: piekarnie, cukiernie, stacje paliw, sklepy znajdujące się na dworcach i na lotniskach oraz strefach wolnocłowych.

Jakie jest Wasze zdanie na temat handlowych niedziel?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: onet.pl/bankier

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł