Niedziela handlowapixabay.com/Bettypalm

Zrobimy zakupy w każdą niedzielę w grudniu? Doniesienia z Ministerstwa zapowiadają zmiany

Niedziela handlowa co tydzień to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Z uwagi na aktualną sytuację w kraju zniesiono niedzielę niehandlową 6 grudnia. To samo dotyczy dwóch kolejnych niedziel, które poprzedzać będą Boże Narodzenie. Pojawił się jednak pomysł, żeby wszystkie niedziele w tym miesiącu były handlowymi. Rozmowy wciąż trwają, jednak premier podkreśla, że decyzja związana z 6 grudnia była wyjątkowa.

Niedziela handlowa to temat, który od dawna już wzbudza niemałe emocje. Jedni woleliby, żeby całkowicie je przywrócić, inni jednak cieszą się z tego pomysłu, aby ograniczyć handel w weekendy. Warto wziąć jednak pod uwagę, że spojrzenie na ten temat zdecydowanie zależy od perspektywy.

Pod względem ekonomicznym, dla sklepów lepszym rozwiązaniem byłoby przywrócić niedziele handlowe w całości, co pomogłoby narobić straty, do których doszło w trakcie wprowadzania obostrzeń. Co więcej, mogłoby to ułatwić realizowanie zakupów osobom, które w ciągu tygodnia pracują i nie mają na nie czasu. Trwają rozmowy na temat kolejnej niedzieli handlowej w grudniu. Dla wielu byłoby to znakomitą informacją

Karolina Szostak błyskawicznie schudła 30 kg. Zdradziła szczegóły niezwykłej dietyKarolina Szostak błyskawicznie schudła 30 kg. Zdradziła szczegóły niezwykłej dietyCzytaj dalej

Kolejna niedziela handlowa w grudniu? Trwają rozmowy

Wiceminister podkreśla, że rozmowy trwają, premier jednak zapowiada, że nie planują niczego zmieniać. Na co ostatecznie zdecyduje się rząd? Trwają rozmowy w sprawie zniesienia zakazu handlu w niedzielę 27 grudnia. W sprawie zniesienia tego ograniczenia 6 grudnia pisaliśmy tutaj. O rozmowach dotyczących niedzieli przed końcem roku poinformowała Olga Semeniuk. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Podkreślono jednak, że ostateczną decyzję podejmie rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że 6 grudnia był wyjątkiem i tak też pozostanie.

Ilość handlowych niedziel w grudniu ciągle się zwiększa

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami o ograniczeniu handlu w niedzielę, zakaz nie obowiązywał nas już 6 grudnia i w planach jest również zastosowanie tego rozwiązania przy okazji dwóch niedziel, które poprzedzać będą Boże Narodzenie. Chodzi tutaj dokładnie o 13 oraz 20 grudnia.

Wracając do tematu 6 grudnia, zapis incydentalnym przywróceniu tej niedzieli handlowej znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Jak wiemy, w związku z trwającą pandemią wprowadzono wiele zmian w funkcjonowaniu całej gospodarki. Między innymi wprowadzono godziny dla seniorów czy obowiązkowe zasłanianie nosa i ust. Innym pomysłem było ograniczenie ilości osób, która może przebywać w sklepie, ale i samo ograniczenie funkcjonowania punktów gastronomicznych. O godzinach dla seniorów pisaliśmy przy okazji tego wpisu.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Powodem wprowadzonych zmian jest trwająca pandemia

W uzasadnieniu do zmiany formy funkcjonowania sklepów w grudniu wskazano na główny powód tego pomysłu. Okres przedświąteczny jest czasem, który bez wątpienia zwiększa liczbę klientów oraz powoduje wzmożone zainteresowanie galeriami handlowymi. Aby rozłożyć liczbę klientów, robiących zakupy w tym samym czasie, wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej 6 stycznia uznaje się za zasadne.

Przede wszystkim wyjaśniono, że takie rozwiązanie może pomóc w zachowaniu odpowiednich ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią. Co więcej, całe rozwiązanie przyniesie korzyści przedsiębiorcom, którzy będą mieli szanse na poprawienie swojej sytuacji finansowej.

Premier podkreśla, że „to był wyjątek”

- Dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia to był wyjątek, nie planujemy w przyszłym roku podobnych dni - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Rząd nie zamierza zatem wprowadzić takich wyjątków w roku kolejnym, a co więcej takie działanie miało na celu głównie rozładować ruch w handlu detalicznym, by liczba zakażeń była jak najmniejsza. Szczególnie z uwagi na okres przedświąteczny.

Dodaj 1 łyżeczkę do ciasta na pierogi, nie pożałujesz. Wychodzą aksamitne i niebiańsko pyszne - jak u babciDodaj 1 łyżeczkę do ciasta na pierogi, nie pożałujesz. Wychodzą aksamitne i niebiańsko pyszne - jak u babciCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: polsatnews.pl

Zapraszamy na nasz profil na Instagramie

Następny artykuł