Niedziele handlowe - wiemy wszystko o nowym rokupixabay.com/igorovsyannykov

Ustalone. Wiemy, ile niedzieli handlowych czeka nas w 2021. Polacy nie kryją rozczarowania

Niedziele handlowe w 2021 roku nie będą łaskawe dla Polaków, którzy uwielbiają często robić zakupy. W tym roku przewidziane zostało jedynie kilka niedziel, podczas których handel będzie możliwy. Z tego powodu wielu klientów nie kryje rozczarowania i, podaje portal horecanet.pl, aż 59% mieszkańców Polski opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę. A jakiego zdania jesteś ty?

Niedziele handlowe w zeszłym roku były rzadkością, która pojawiła się jedynie kilkukrotnie. Zakaz handlu w niedzielę jest wyjątkowo nieprzyjemnym doświadczeniem dla Polaków, którzy przez cały tydzień nie zdążyli zrobić potrzebnych zakupów, a niedziela jest ich jedynym dniem wolnym.

Niestety, 2021 r. nie będzie pod tym względem lepszy - niedzielami handlowymi przewidzianymi w przepisach są: 31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia oraz 19 grudnia. Jest to więc jedynie 7 dni w skali 12 miesięcy.

Niedziele handlowe - Polacy są negatywnie nastawieni

Soboty przed niehandlowymi niedzielami charakteryzuje ogromne oblężenie wielu sklepów. Szczególnie widać to w godzinach wieczornych, kiedy ludzie wracają z pracy i chcą zaopatrzyć się w potrzebne produkty na całą niedzielę. Polacy nie są jednak zadowoleni, co pokazało badanie ich opinii.

Badanie Inquiry wyjawiło, co Polacy sądzą o rozwiązaniu rządu. Jak czytamy na portalu horecanet.pl, w opinii 68 proc. Polaków przywrócenie niedziel handlowych pozwoliłoby sklepom odrobić straty z okresu zamknięcia, dla 67 proc. ułatwiłoby robienie zakupów, a 50 proc. ankietowanych uważa, że dodatkowo zwiększyłoby bezpieczeństwo związane z przebywaniem w galeriach handlowych.

Niewyobrażalny paragon z polskiej restauracji. Zapłacił 2700 złotych za jedną pozycjęNiewyobrażalny paragon z polskiej restauracji. Zapłacił 2700 złotych za jedną pozycjęCzytaj dalej

Gdzie obowiązują wyjątki?

Choć duże sklepy i markety w niedziele niehandlowe nie mogą funkcjonować, tak niewielkie osiedlowe spożywczaki, o ile za ladą stanie ich właściciel, już tak. Niewielkie placówki mogą w końcu być czynne także wtedy, jeśli pracują w nich osoby zatrudnione na umowie cywilnoprawnej.

Zakaz handlu nie obowiązuje także stacji benzynowych, kawiarni, restauracji, aptek, obiektów kulturowych takich jak teatry, kina, kręgielnie, muzea, a także kwiaciarnie. W tych miejscach można więc bez przeszkód załatwiać swoje sprawy.

Poszukujesz więcej kulinarnych przepisów? Zajrzyj do tego artykułu, z którego możesz dowiedzieć się jak przyrządzić doskonałe chipsy. W tym tekście wyjawiamy tajniki najlepszej zupy ogórkowej.

Co raz częściej pojawiają się także głosy, jakoby rząd planował zawiesić zakaz handlu. Zawieszenie przepisów w tym zakresie mogłoby potrwać nawet do końca trwania pandemii - mówiła cytowana przez portal money.pl Olga Semeniuk, wiceminister pracy, rozwoju i technologii.

Niedawno wprowadzono także zmiany, kiedy rząd zdecydował zmienić obowiązujące przepisy. 6 grudnia stał się 2020 roku niedzielą handlową głównie za sprawą częstych apeli handlowców i przedsiębiorców, którzy prosili o złagodzenie obowiązujących rozwiązań.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: biznesinfo.pl, horecanet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł