O niedziele handlowe apeluje wiele handlowcówMehrad Vosoughi, Pexels

Sklepy zamknięte niemal przez pół tygodnia, możemy mieć problem z dostępem do żywności. Handlowcy już apelują o zmiany

Niedziele handlowe w bieżącym roku są wyjątkową rzadkością. W grudniu 2020 roku aż przez trzy dni z rzędu sklepy będą zamknięte - z tego powodu może być problem z dostępem do żywności. Branża handlowa kolejny raz wystosowała apel do rządzących o zawieszenie niehandlowych niedziel.

Niedziele handlowe są obecnie luksusem, na który wielu nie może się doczekać. Handel notuje przez ich brak ogromne straty, które są zwielokrotnione obostrzeniami wprowadzanymi przez rząd. Okazuje się, że w grudniu przez blisko pół tygodnia nie będziemy mogli zrobić zakupów. Dlatego wystosowany został przez przedsiębiorców kolejny apel o zawieszenie zakazu handlu.

Najłatwiejszy przepis na domowe ciasto cytrynowe o obłędnym aromacie. Zjesz całą blachę od razu, bo jest najpyszniejszeNajłatwiejszy przepis na domowe ciasto cytrynowe o obłędnym aromacie. Zjesz całą blachę od razu, bo jest najpyszniejszeCzytaj dalej

W tym roku pozostały jeszcze dwie niedziele handlowe

W grudniu sytuacja będzie wyjątkowa. Co roku galerie handlowe i sklepy były tłumnie oblegane przez klientów, którzy chcieli kupić prezenty gwiazdkowe dla swoich najbliższych. Zamknięcie placówek i reżim sanitarny doprowadzą do opustoszenia większości z nich. Dodatkowo, z powodu niehandlowej niedzieli i świąt, 25, 26 oraz 27 grudnia sklepy będą nieczynne.

Koronawirus jest w Polsce bardzo dużym problemem. Dlatego rząd wprowadza obostrzenia, które mają na celu zatrzymać pandemię i zapewnić bezpieczeństwo obywatelom. Niestety, jak podaje portal superbiz.se.pl, "lock down dobija w Polsce gospodarkę." Jedną z najbardziej dotkniętych gałęzi jest handel.

Wprowadzone kilka lat temu niedziele niehandlowe sprawiają, że właściciele sklepów mają jeszcze większe problemy. Ograniczenie działalności placówek handlowych do 6 dni w tygodniu skutecznie zmniejszyło ogólne przychody ze sprzedaży produktów. Argumentem za wprowadzeniem niedziel bez handlu była chęć wsparcia małych, rodzinnych sklepów. Niestety, jak wynika z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców tylko w 2019 roku spadek dochodów małych podmiotów wyniósł 30 proc.

Co więcej, przez zakaz handlu, ryzyko epidemiologiczne może być przez to zwiększone. Wszystko przez to, że klienci mają mniej czasu na zrobienie zakupów, co skutkuje skondensowaniem ruchu i ilości osób przebywających jednocześnie w sklepie.

Wielu ludzi bowiem masowo wybiera się na zakupy w godzinach wieczornych, na około dwa dni przed niedzielą niehandlową. Oznacza to, że znacznie większa liczba klientów znajduje się w tym samym miejscu, o tej samej godzinie. Stąd mogą pojawiać się większe ilości zakażonych.

Dzisiaj grzeje:

  1. Można go było znaleźć w apteczkach naszych babć. Niezawodny syrop z szyszek jest jak zastrzyk zdrowia dla osłabionego organizmu
  2. Wstrzymują loty, linia lotnicza bankrutuje. Latało nią z Polski tysiące pasażerów
  3. Pierogi inaczej, pokochasz je jeszcze bardziej niż tradycyjne. Wszystko przez niesamowitą chrupkość i rozpływający się w ustach farsz

Bardzo możliwe, że przez prawie pół tygodnia nikt nie będzie mógł zrobić zakupów w dużych marketach i sklepach. Zalecamy przygotowanie zapasów żywności, bo choć osiedlowe sklepy prawdopodobnie będą otwarte, to ceny często są w nich znacznie większe niż w dużych supermarketach.

Dlatego handlowcy kolejny raz apelują do rządu o przynajmniej chwilowe zniesienie niehandlowych niedziel. Jak podaje superbiz.se.pl, przedsiębiorcy motywują swoje prośby "ograniczeniem dostępu do żywności dla przeciętnego konsumenta". Redakcja tego portalu podała również, że aż 59% Polaków opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę. Dane te pochodzą z Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Warto pamiętać, że w samą Wigilię, czyli 24 grudnia, zakupy będą mocno ograniczone. Sklepy zamykają się tego dnia bardzo wcześnie, gdyż o godzinie 14.

Na razie sklepy w galeriach handlowych są zamknięte do końca listopada, lecz nie wiadomo czy lock down faktycznie zostanie zniesiony na czas świąt. Wszystko zależy od ilości zakażonych.

O zniesienie niedzielnego zakazu handlu apeluje wiele organizacji pozarządowych. Rada Przedsiębiorców postulowała zniesienie zakazu na czas trwania w Polsce czasu epidemii oraz w okresie 180 dni po jego ustaniu. – Dziś nie rozważamy takiego scenariusza – skomentowała w czerwcu wicepremier Jadwiga Emilewicz.

GIS pilnie wycofuje, mogą zatruwać potrawy. Natychmiast oddaj do sklepu, jeśli masz je w kuchniGIS pilnie wycofuje, mogą zatruwać potrawy. Natychmiast oddaj do sklepu, jeśli masz je w kuchniCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. Siedem chorób, które można wyczytać z dłoni. Mówią wiele o naszym stanie zdrowia
  2. Aleksandra Kwaśniewska pokazała urocze zdjęcie z dzieciństwa. Fani wskazują na podobieństwo do taty
  3. Zaczyna się dzisiaj i trwa tylko 3 dni. Biedronka da każdemu niesamowity prezent, wystarczy zrobić 1 rzecz
  4. Dodajesz imbir do herbaty? Cudownie, wzmacniasz pracę ważnego narządu
  5. Właśnie przypaliłeś ulubiony obiad? Oto triki, które pozwolą Ci go uratować
  6. Tak żyje Świerzyński. Własna stadnina, dorożki na każdą okazję i wielki jacht. Wypożyczenie bryczki do ślubu kosztuje krocie
  7. Niestosowne słowa fanki na temat “Rolnik szuka żony”. Manowska dała jej popalić, bezpośrednia do bólu

Źródło: superbiz.se.pl, biznesinfo.pl, money.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykuł