Niedziele handlowe - zapadła decyzjasmakosze.pl

Stało się pod osłoną nocy. Nagła decyzja ws. niedziel handlowych

Niedziele handlowe w roku 2020 nie są aż tak częstym zjawiskiem. Jest ich bez porównania mniej niż jeszcze rok wcześniej, bowiem Polacy w ostatni dzień tygodnia mogli zrobić zakupy tylko 7 razy. Senat chce, by to się zmieniło. W nocy podjęto nieoczekiwaną decyzję.

Niedziele handlowe, czyli takie, w które będziemy w stanie zrobić niezbędne zakupy, są opcją dla zapominalskich, którym skończyły się produkty w ostatni dzień tygodnia. Od roku 2018 ich ilość jest sukcesywnie zmniejszana. Obecnie do końca roku będziemy w stanie zrobić zakupy w niedzielę tylko w 2 dni - 13 grudnia i 20 grudnia.

Najłatwiejsze ciasto Najłatwiejsze ciasto "minutka". Wymieszaj wszystko i upiecz, efekt powalającyCzytaj dalej

Niedziele handlowe w 2020 roku i wcześniej

W 2018 roku handel był dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca oraz w 2 niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i niedzielę przed Wielkanocą. W 2019 roku nastąpiły pewne zmiany i handel odbywał się tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a także 2 niedziele przed Bożym Narodzeniem i 1 niedzielę przed Wielkanocą.

Pierwsza niedziela handlowa w 2020 roku przypadła na 7 stycznia, druga – 5 kwietnia, trzecia na 26 kwietnia, czwarta – 28 czerwca, a piąta 30 sierpnia. Jak się okazuje, tzw. częściowy zakaz handlu obowiązywał będzie również w Wigilię, 24 grudnia.

Dzisiaj grzeje:

  1. Zmieniła jeden składnik i świat oszalał na ich punkcie. Najlepsze mielone według Magdy Gessler, zrobisz z dziecinną łatwością
  2. Tragedia w rodzinie królewskiej. Książę nie żyje, tragiczna wiadomość z zagranicy obiegła media, był taki młody
  3. Niebiańska przyjemność spod ręki wybitnej kucharki. Rogaliki z przepisu siostry Anastazji nie mają sobie równych

Branża się buntuje

Pomysł wprowadzenia niedziel handlowych od początku wzbudzał spore kontrowersje. Argumenty, które były przytaczane za wprowadzeniem tego zakazu dotyczą przede wszystkich względów religijnych oraz prawnym zapewnieniu wszystkim pracownikom przynajmniej jednego dnia odpoczynku. Przeciwnicy wprowadzenia tego typu rozwiązania wskazywali na niebezpieczeństwo wzrostu bezrobocia, czy spadku popytu.

Branża handlowa od początku wprowadzenia zakazu handlu, mocno się mu sprzeciwiała, argumentując swoje stanowisko tym, że zakaz mocno uderza on w kondycję sklepów. Handlowcy wciąż ponawiają swoje postulaty o zniesienie zakazu handlu, a w kontekście panującej epidemii i wprowadzenia godzin dla seniorów, pomysł przywrócenia niedziel handlowych miałby na celu zmniejszenie weekendowego ruchu. Jak się okazuje, ich wielkie nadzieje mogą się wkrótce spełnić.

Decyzja zapadła w nocy

Jak podaje Polsat News, w nocy - z poniedziałku na wtorek, Senat podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy, który zakłada czasowe zniesienie handlu w niedzielę. Według założeń projektu, niedziele handlowe zostałyby zniesione w okresie stanu zagrożenia epidemiologicznego oraz "do 90. dnia następującego po odwołaniu tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni".

Jednak pracownicy handlu nie zostaliby poszkodowani. Projekt zakłada bowiem, że posiadaliby oni co najmniej 2 niedziele wolne od pracy w ciągu jednego miesiąca. Przepisy miałyby wejść w życie w ciągu 2 tygodni od ich ogłoszenia.

Autorzy projektu podkreślają, że jego powstanie spowodowane jest ogromnym wzrostem liczny zachorowań na koronawirusa. W związku z epidemią w sklepach odnotowuje się coraz większe problemy z zachowaniem dystansu społecznego. Odpowiedzią na zwiększenie bezpieczeństwa klientów, miałoby więc być wprowadzenie regulacji, która poprzez otwarcie placówek handlowych w niedziele, zmniejszyłaby ruch, szczególnie w dni poprzedzające niedziele.

Za uchwałą opowiedziało się 45 senatorów, 43 było przeciw. Żaden senator nie wstrzymał się od głosu.

Polacy masowo popełniają okropny błąd podczas gotowania gołąbków. Właśnie dlatego kapusta jest twarda i niesmacznaPolacy masowo popełniają okropny błąd podczas gotowania gołąbków. Właśnie dlatego kapusta jest twarda i niesmacznaCzytaj dalej

Najlepsze newsy:

  1. Banki szykują się na kolejne dokręcenie śruby. Utrudnienia w dostępie do pieniędzy czekają wiele osób
  2. Zaczęło się. Wielki paraliż stolicy, rolnicy walczą o swoje, Warszawa zablokowana
  3. Porażająca wiadomość, królowa TVN ma koronawirusa. Bez niej gotowanie w wielu polskich domach nie byłoby taką frajdą
  4. Przez ogromny błąd ogórki kiszone Ani są do wyrzucenia. Przestrzega przed nim sama Gessler
  5. Kuroń zdeklasował Gessler najlepszym przepisem na kotleta schabowego. Ujawnił jakie stosuje dodatki
  6. 6-latka trafiła do szpitala. Bawiła się przedmiotem, którego w czasach pandemii używamy niemal codziennie
  7. Kinga Duda nieoczekiwanie przerwała milczenie ws. protestów kobiet. Niewiarygodne oświadczenie

Źródło: Polsat News

Zapraszamy również na naszego Instagrama

Następny artykuł